epojisteni logo
autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene

Ne vždy povinné ručení stačí. Úhrada škody může být i na viníkovi nehody

Ne vždy povinné ručení stačí. Úhrada škody může být i na viníkovi nehody

Většina řidičů se domnívá, že povinné ručení za ně uhradí veškerou škodu. To však nemusí být pravda. Pokud škoda překročí sjednaný limit pojistného plnění, placení přechází na viníka nehody. Jednat se může i miliony korun.

Tento problém se týká především škod, při kterých dojde k úmrtí nebo vážnému zranění s trvalými následky. Kdo za to může? Nový občanský zákoník, podle kterého je výše odškodného stanovována individuálně, a posuzují ji specialisté na základě policejních zpráv, znaleckých posudků a mnoha dalších podkladů.

„Asi prozatím největší  škoda na zdraví  je dopravní nehoda, kdy viník těžce zranil 41-letého motocyklistu.  Poškozený  má nyní intelekt 10-letého dítěte a omezenou svéprávnost. Na škodě bylo doposud vyplaceno přes 34 milionů korun. Největší položku do budoucna budou tvořit náklady na péči a na ztrátu na výdělku. Poškozený nicméně neměl před nehodou tak vysoký výdělek, ale pokud by šlo o špičkově placeného manažera či dobře vydělávajícího podnikatele, částky by mohly být mnohem vyšší,“  přibližuje mluvčí Allianz Václav Bálek.

Příkladem je také případ ženy, která na přechodu srazila ženu. Ta na následky velmi vážných zranění zemřela v nemocnici. Žena byla odsouzena k podmíněnému trestu a čtyři roky nesmí řídit. Příbuzní ženy navíc požádali o finanční odškodnění a nyní jim žena musí splácet několikamilionové odškodnění. Proč to platí ona a ne pojišťovna?

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Pozor na regresivní právo pojišťovny

Viník nehody je povinen uhradit škody, která přesáhne limit pojistného plnění. Pokud má například sjednané povinné ručení s nejnižším zákonným limitem 35 000 000 Kč a škoda se vyhoupne na 40 000 000 Kč, zbylých 5 000 000 musí zaplatit ze svého. Překročit tuto částku není vůbec nemožné zejména v případě, kdy došlo k úmrtí nebo se poškozený potýká s trvalými následky (viz. výše uvedené případy). Viník totiž hradí nejen odškodné, ale také další náklady včetně ušlého zisku.

Ze své kapsy viník hradí také škody, které způsobil pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek, při jízdě bez řidičského oprávnění nebo úmyslně způsobené nehody. Konkrétně v těchto případech může pojišťovna uplatnit regresivní právo a požadovat již vyplacené pojistné plnění zpět po viníkovi nehody.

Půjčit auto se nemusí vyplatit

Jako velký problém se může ukázat zapůjčení auta. Pokud by způsobil nehodu pod vlivem alkoholu či omamných látek nebo bez platného řidičského průkazu, může pojišťovna zaplacení škody požadovat i po provozovateli auta. Stačí, pokud nebude schopen prokázat, že chování viníka nemohl žádným způsobem ovlivnit.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • dalnice-aktualita
    30. června 2024|Petr Pohůdka
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autobazar
    29. dubna 2024|Jana Březinová
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

    Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|ePojisteni
    7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění

    Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?