epojisteni logo
startovani-pomoci-kabelu

Letní pneumatiky v zimním období mohou být důvodem zamítnutí vyplacení pojistného plnění

28. 10. 2015
|
Délka čtení: 8 min.

Letní pneumatiky použité v zimním období mohou být důvodem zamítnutí vyplacení pojistného plnění

Zima je doslova za rohem. Teploty klesají a každým dnem může napadnout první sníh. Pro motoristy to znamená, že by u svého vozidla měli mít vyměněné letní pneumatiky za zimní. Pokud tak neučiní a zaviní nehodu, může jim pojišťovna odmítnout vyplatit pojistné plnění.

Výměna pneumatik není striktně danou zákonnou povinností bez ohledu na stav počasí. Pouze v případě, že se na pozemních komunikacích v období mezi 1. listopadem a 31. březnem nachází souvislá vrstva sněhu, led či námraza, musí mít motorista na svém vozidle nazuté zimní pneumatiky. Na vybraných horských úsecích je zimní výbava dokonce výslovně nařízená odpovídající dopravní značkou.

Řidiči, který poruší povinnost a za stanovených podmínek nebude mít zimní pneumatiky, může být v blokovém řízení vystavená pokuta ve výši až do 2 500 korun. Pokud by navíc další jízdou ohrožoval bezpečnost a plynulost silničního provozu, mají policisté právo řidiči zakázat další jízdu.

O tom, že se nejedná o nesmyslné nařízení, svědčí fakt, že podobnou regulaci mají také v Rakousku, Německu, Slovensku, Chorvatsku, Dánsku, Norku, Finsku, Litvě, Estonsku, Lotyšsku a dalších evropských zemích.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Mohou pojišťovny odmítnout vyplatit pojistné plnění?

Odborníci, pojišťovny i zkušení motoristé jednoznačně tvrdí, že zimní pneumatiky by na svém vozidle měl mít v tomto období každý motorista. A je jedno, zda se pohybuje v horách nebo pouze po městě. Počasí vás totiž může překvapit kdykoliv. Ráno můžete do práce vyjet na suché silnici a při návratu na vás již může čekat několik centimetrů čerstvé napadaného sněhu.

Nesprávné přezutí pneumatiky může mít také vliv na výši vyplaceného pojistného plnění  v případě dopravní události. V případě, že dopravní nehoda vznikne v přímé souvislosti s nevhodnými pneumatiky, má právo zkrátit či zcela odmítnout vyplatit pojistné plnění. Pokud však pneumatiky nehrají při vzniku škody žádnou roli, pojišťovna nesmí plnění nijak krátit.

Nezapomeňte, že…

Minimální hloubka dezénu zimních pneumatik musí činit nejméně 4 mm u vozidel do 3,5 tuny a 6 mm u vozidel nad 3,5 tuny. Zákon se nevztahuje na rezervní pneumatiku. Ta může být v případě nouzového dojetí i letní. Zimní pneumatiky musí být na všech 4 kolech.

Výkon letních pneumatik je výrazně nižší při teplotách 7 °C a nižších. Zimní pneumatiky naproti tomu lépe přilnou k vozovce lépe zvládají sníh, led a námrazu na vozovce.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • dva-kluci-u-auta
  17. července 2024|Petr Pohůdka
  Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

  Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

 • blg-srt-spz
  12. července 2024|Petr Woff
  Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

  Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

 • 03. července 2024|Petr Pohůdka
  Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

  Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

 • dalnice-aktualita
  30. června 2024|Petr Pohůdka
  Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

  Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|ePojisteni
  7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění

  Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?