epojisteni logo
dovolenka

Blíží se letní dovolené. Jezděte bezpečně

24. 6. 2014
|
Délka čtení: 6 min.

Blíží se letní dovolené. Jezděte bezpečně

I přes výhodné nabídky letenek existuje stále mnoho lidí, kteří na dovolenou do zahraničí jezdí raději vlastním autem. Ne vždy je však důvodem snaha ušetřit. Díky cestování vlastním autem mají lidé mnohem více možností, jak se svým volným časem naložit, a kde dovolenou strávit.

Cestování autem však přináší také riziko nehod. Prioritou by proto vždy měla být kvalitní příprava na cestu a bezpečná jízda. Velmi užitečné informaci získají čeští motoristé na webových stránkách www.ibesip.cz. Jedná se o stránky, které spravuje samostatné oddělení ministerstva dopravy BESIP. BESIP se stará o realizace a plnění Národní strategie bezpečnosti silničního provozu.

Na těchto stránkách najdete například informace o jednotlivých zemích a jejich pravidlech silničního provozu. Tato pravidla byste měli znát vždy předtím, než vyrazíte na cesty do zahraničí. Informace se týkají rychlostních limitů, základní povinné výbavy, používání světel, potřebné dokumenty či postihů v případě porušení pravidel.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Technický stav auta před cestou a další rady na cestu

Na co lidé nejčastěji zapomínají, je technický stav auta. Před každou delší cestou a to zejména do zahraničí, by mělo auto projít důkladnou kontrolou technického stavu. Ideální je tuto kontrolu svěřit odborníkům, kteří Vás upozorní na možné problémy. Další doporučení najdete v článku  Bezpečná cesta na dovolenou.Pokud nemá být Vaše cesta založená na improvizaci, nezapomeňte se seznámit s plánovanou trasou podrobněji. Vhodné je si zjistit nejen počet kilometrů a odhad nákladů, ale také pravidla silničního provozu všech zemí, kterými budete projíždět, a také aktuální stav silnic. V létě probíhají časté opravy a čekání ve frontách určitě není oblíbenou činností. Díky informovanosti se těmto úsekům snadno vyhnete.Zároveň se také nedoporučuje jet delší cestu na jeden zátah. Vhodné je cestu rozložit do více etap, aby si řidič odpočinul. Cestu tak můžete spojit s poznáváním různých míst.

Kdo nezná jazyk, vystačí si s praktickým slovníčkem

Na svých cestách snadno narazíte na značení nebo upozornění, kterému nebudete rozumět. Proto Vám v tomto článku nabízíme krátký slovníček.

Spolková republika Německo, Švýcarsko, Rakousko

Spurrinnen

Hrboly

Unfall

Nehoda

Einbahn

Jednosměrný provoz

Ausgenomenn, Ausg.

Vyjma, s výjimkou

Ende

Konec

Francie, Lucembursko, Švýcarsko, Belgie

Attention travaux

Práce na silnici

Chaussee deformee

Nerovnosti vozovky

Route barree

Silnice uzavřena

Cedez le passage

Dejte přednost

Ferme au trafic

Uzavřeno (pro provoz)

Fin

Konec

Priorité aux piétons

Přednost chodců

Vignette obligatoire

Nálepka (dálniční známka) povinná

P+R libre

Parkování (Park and Ride) zdarma

Péage

Poplatek, mýtné

Sortie

Výjezd

Itálie

Lavori in corso

Práce na silnici

Strada chiusa

Silnice uzavřena

Rallentare

Zpomalte

Senso vietata

Zákaz vjezdu

Sosta vietata

Zákaz parkování

Uscita

VýjezdVěděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.