epojisteni logo
dovolenka

Blíží se letní dovolené. Jezděte bezpečně

24. 6. 2014
|
Délka čtení: 6 min.

Blíží se letní dovolené. Jezděte bezpečně

I přes výhodné nabídky letenek existuje stále mnoho lidí, kteří na dovolenou do zahraničí jezdí raději vlastním autem. Ne vždy je však důvodem snaha ušetřit. Díky cestování vlastním autem mají lidé mnohem více možností, jak se svým volným časem naložit, a kde dovolenou strávit.

Cestování autem však přináší také riziko nehod. Prioritou by proto vždy měla být kvalitní příprava na cestu a bezpečná jízda. Velmi užitečné informaci získají čeští motoristé na webových stránkách www.ibesip.cz. Jedná se o stránky, které spravuje samostatné oddělení ministerstva dopravy BESIP. BESIP se stará o realizace a plnění Národní strategie bezpečnosti silničního provozu.

Na těchto stránkách najdete například informace o jednotlivých zemích a jejich pravidlech silničního provozu. Tato pravidla byste měli znát vždy předtím, než vyrazíte na cesty do zahraničí. Informace se týkají rychlostních limitů, základní povinné výbavy, používání světel, potřebné dokumenty či postihů v případě porušení pravidel.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Technický stav auta před cestou a další rady na cestu

Na co lidé nejčastěji zapomínají, je technický stav auta. Před každou delší cestou a to zejména do zahraničí, by mělo auto projít důkladnou kontrolou technického stavu. Ideální je tuto kontrolu svěřit odborníkům, kteří Vás upozorní na možné problémy. Další doporučení najdete v článku  Bezpečná cesta na dovolenou.Pokud nemá být Vaše cesta založená na improvizaci, nezapomeňte se seznámit s plánovanou trasou podrobněji. Vhodné je si zjistit nejen počet kilometrů a odhad nákladů, ale také pravidla silničního provozu všech zemí, kterými budete projíždět, a také aktuální stav silnic. V létě probíhají časté opravy a čekání ve frontách určitě není oblíbenou činností. Díky informovanosti se těmto úsekům snadno vyhnete.Zároveň se také nedoporučuje jet delší cestu na jeden zátah. Vhodné je cestu rozložit do více etap, aby si řidič odpočinul. Cestu tak můžete spojit s poznáváním různých míst.

Kdo nezná jazyk, vystačí si s praktickým slovníčkem

Na svých cestách snadno narazíte na značení nebo upozornění, kterému nebudete rozumět. Proto Vám v tomto článku nabízíme krátký slovníček.

Spolková republika Německo, Švýcarsko, Rakousko

Spurrinnen

Hrboly

Unfall

Nehoda

Einbahn

Jednosměrný provoz

Ausgenomenn, Ausg.

Vyjma, s výjimkou

Ende

Konec

Francie, Lucembursko, Švýcarsko, Belgie

Attention travaux

Práce na silnici

Chaussee deformee

Nerovnosti vozovky

Route barree

Silnice uzavřena

Cedez le passage

Dejte přednost

Ferme au trafic

Uzavřeno (pro provoz)

Fin

Konec

Priorité aux piétons

Přednost chodců

Vignette obligatoire

Nálepka (dálniční známka) povinná

P+R libre

Parkování (Park and Ride) zdarma

Péage

Poplatek, mýtné

Sortie

Výjezd

Itálie

Lavori in corso

Práce na silnici

Strada chiusa

Silnice uzavřena

Rallentare

Zpomalte

Senso vietata

Zákaz vjezdu

Sosta vietata

Zákaz parkování

Uscita

Výjezd



Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.