epojisteni logo
Koronavirus

Koronavirus: cestovní pojištění

3. 4. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Vzhledem k nejisté koronavirové situaci se dovolená v zahraničí může pěkně prodražit. Nutnost zrušení cesty ještě před odjezdem, nečekaná karanténa, nebo dokonce izolace kvůli pozitivnímu testu v zahraničí může vyjít i na stovky EUR denně. Jak se před takovými situacemi nejlépe ochránit?

Koronavirus a cestovního pojištění

Když se riziko koronaviru poprvé objevilo, pojišťovny jej okamžitě zařadily do výluk z pojištění. Brzy však pochopily, že se situace jen tak nezlepší a nezbylo jim nic jiného, než se jí přizpůsobit. Dnes již velká většina cestovních pojištění  kryje i náklady spojené s onemocněním COVID-19. Pozor si však musíte dát na výjimky, které si každá pojišťovna určuje jinak.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Zrušení dovolené kvůli onemocnění COVID-19

Jestliže se na dovolenou v zahraničí vůbec nedostanete, a musíte ji z důvodu onemocnění COVID-19 zrušit, bude na vás pohlíženo jako na nemocného. Pokud tedy máte zaplacené pojištění  storno poplatků, bude vám standardně vyplaceno 80 % uhrazených nákladů. Stejně tak tomu bude i v případě nařízení preventivní karantény, pokud by vám zkomplikovala odjezd na dlouhodobě plánovanou dovolenou.

Pokud na dovolené onemocníte COVIDEM-19

V zahraničí vás v rámci pandemie COVID-19 mohou potkat dvě situace, tedy samotné onemocnění koronavirem nebo nařízená karanténa, do které musíte nastoupit i v případě, že budete negativní. Pokud onemocníte, řeší se COVID-19 jako každá jiná nemoc. Budete-li potřebovat vyhledat pomoc lékaře, nebo dokonce hospitalizaci, pojišťovna bude krýt náklady na vaši léčbu až do limitu léčebných výloh.

Jak je to v případě karantény?

V případě, že vám bude v zahraničí nařízena karanténa (byli jste v kontaktu s někým, kdo je pozitivní), musíte ji i jako turista plně respektovat. S nečekanými náklady souvisejícími s nutností prodloužit svůj pobyt v zahraničí kvůli izolaci (ubytování, strava a doprava) je to však trošku složitější. Některé pojišťovny tyto náklady plně pokryjí, jiné si naúčtují spoluúčast, a v případě dalších si musíte sjednat dodatečné připojištění. Z tohoto důvodu je opravdu nutné si před uzavřením smlouvy prostudovat  pojistné  podmínky. Nechtěně prodloužená dovolená vás může vyjít na nemalé peníze. Takové náklady se obvykle pohybují podle dat ERV Evropské pojišťovny v rozmezí 50 – 100 EUR, tedy 1200 až 2500 korun denně.

Buďte v obraze

Před každou cestou do zahraničí doporučujeme bedlivě sledovat stránky Ministerstva zahraničních věcí  a Mapu cestovatele, kde naleznete všechny důležité informace týkající se cestování do zahraničí a  podmínky  návratu zpět do Česka.

Odkazy na důležité weby:

Další informace o vývoji situace šíření koronaviru:

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?