epojisteni logo
letiste-letadlo-mavani

Kde jsou nejkomplikovanější přesuny na letištích? - 3. díl

17. 9. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

V minulých článcích  jsme informovali o některých komplikovaných přestupech na letištích a o tom, jak samotné přestupy probíhají. V dnešním článku se zaměříme na možnost během dlouhých přestupů i opustit letiště.

Můžete při přestupu mimo letiště?

Lovci levných letenek se často ve snaze získat letenku co nejlevněji dostávají do situace, že jejich přestupy jsou opravdu dlouhé, jde například o 18 hodin letu výměnou za ušetřených třeba 5000 Kč. Pokud máte na letišti dlouhý přestup, můžete za určitých podmínek letiště opustit a využít čas k navštívení dané země.

Musíte však splňovat vízové povinnosti a včas se musíte vrátit na letiště, abyste prošli všemi kontrolami a svůj let stihli.

Některá letiště se s tímto chováním turistů setkávala tak často, že začala pořádat bezplatné prohlídky po daném městě. Využít je můžete například v Singapuru, Kataru, Istanbulu, Taiwanu a na dalších letištích. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Neorganizovaná Bombaj

Komplikovaný přestup vás může potkat také na letišti v indické Bombaji. Letiště se dlouhodobě potýká s poměrně nefunkční organizací, které ještě znásobují už tak dlouhé fronty. Letiště sice má k dispozici koordinátory, kteří vás v případě potřeby navedou, ale i ti působí občas zmateně a může se vám stát, že fronta, ve které zrovna budete stát, se několikrát přesune, než se dostanete k cíli.

Velice časté jsou tu také opakované kontroly cestovních dokladů a palubových lístků.  Vlivem této silné administrativní zátěže a neefektivní organizace se tak cestující nezřídka potýkají s tím, že i v rámci jednoho letiště stráví přestupem přes 4 hodiny.

Letiště Charles de Gaulle

Co do složitosti přestupu nebývá chválené ani pařížské letiště Charles de Gaulle. Jde o druhé největší letiště v Evropě a řada cestovatelů označuje přestup na tomto letišti za svůj nejhorší zážitek.

Samo letiště je totiž koncipované poměrně složitě, a ačkoli má pouze 3 terminály, všechny jsou od sebe odděleny a není možné mezi nimi navzájem přecházet. Terminál 1 má navíc několik ramen, které z něj vybíhají a terminál 2 zase řadu bloků. Jeden blok terminálu 2 je navíc oddělen od všech terminálů a stojí samostatně. Dopravit se tam proto musíte shuttle busem. To samé platí, pokud budete přejíždět z nebo na terminál 3.

Fronty v Pekingu

Náročnější přestup vás může potkat i v Pekingu.  Vzhledem ke své velikosti jsou na letišti fronty “ve dne v noci” a i pokud budete přestupovat ve 3 ráno, počítejte s frontami i na hodinu. Výhodu v tomto mají Číňané, pro které někdy jsou vyhrazeny speciální přepážky. Ostatní cestující si bohužel musí vystát dlouhou frontu.

Komplikované je letiště i svou rozlohou.  I pokud tu svou cestu končíte, musíte nasednout na bezplatný vláček a nechat se přepravit do několik kilometrů vzdálené budovy, kde se teprve vydávají zavazadla.

A nepříjemný může být i fakt, že při znovuodbavení se odbavují cestující podle toho, s jakou leteckou společností letí, nikoli podle svého letu. Ve frontě tak čekáte s lidmi, kteří jsou například před vámi, ale na rozdíl od vás jim to neletí už na hodinu, ale třeba až za tři hodiny.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?