epojisteni logo
letiste-letadlo-mavani

Kde jsou nejkomplikovanější přesuny na letištích? - 3. díl

17. 9. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

V minulých článcích  jsme informovali o některých komplikovaných přestupech na letištích a o tom, jak samotné přestupy probíhají. V dnešním článku se zaměříme na možnost během dlouhých přestupů i opustit letiště.

Můžete při přestupu mimo letiště?

Lovci levných letenek se často ve snaze získat letenku co nejlevněji dostávají do situace, že jejich přestupy jsou opravdu dlouhé, jde například o 18 hodin letu výměnou za ušetřených třeba 5000 Kč. Pokud máte na letišti dlouhý přestup, můžete za určitých podmínek letiště opustit a využít čas k navštívení dané země.

Musíte však splňovat vízové povinnosti a včas se musíte vrátit na letiště, abyste prošli všemi kontrolami a svůj let stihli.

Některá letiště se s tímto chováním turistů setkávala tak často, že začala pořádat bezplatné prohlídky po daném městě. Využít je můžete například v Singapuru, Kataru, Istanbulu, Taiwanu a na dalších letištích. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Neorganizovaná Bombaj

Komplikovaný přestup vás může potkat také na letišti v indické Bombaji. Letiště se dlouhodobě potýká s poměrně nefunkční organizací, které ještě znásobují už tak dlouhé fronty. Letiště sice má k dispozici koordinátory, kteří vás v případě potřeby navedou, ale i ti působí občas zmateně a může se vám stát, že fronta, ve které zrovna budete stát, se několikrát přesune, než se dostanete k cíli.

Velice časté jsou tu také opakované kontroly cestovních dokladů a palubových lístků.  Vlivem této silné administrativní zátěže a neefektivní organizace se tak cestující nezřídka potýkají s tím, že i v rámci jednoho letiště stráví přestupem přes 4 hodiny.

Letiště Charles de Gaulle

Co do složitosti přestupu nebývá chválené ani pařížské letiště Charles de Gaulle. Jde o druhé největší letiště v Evropě a řada cestovatelů označuje přestup na tomto letišti za svůj nejhorší zážitek.

Samo letiště je totiž koncipované poměrně složitě, a ačkoli má pouze 3 terminály, všechny jsou od sebe odděleny a není možné mezi nimi navzájem přecházet. Terminál 1 má navíc několik ramen, které z něj vybíhají a terminál 2 zase řadu bloků. Jeden blok terminálu 2 je navíc oddělen od všech terminálů a stojí samostatně. Dopravit se tam proto musíte shuttle busem. To samé platí, pokud budete přejíždět z nebo na terminál 3.

Fronty v Pekingu

Náročnější přestup vás může potkat i v Pekingu.  Vzhledem ke své velikosti jsou na letišti fronty “ve dne v noci” a i pokud budete přestupovat ve 3 ráno, počítejte s frontami i na hodinu. Výhodu v tomto mají Číňané, pro které někdy jsou vyhrazeny speciální přepážky. Ostatní cestující si bohužel musí vystát dlouhou frontu.

Komplikované je letiště i svou rozlohou.  I pokud tu svou cestu končíte, musíte nasednout na bezplatný vláček a nechat se přepravit do několik kilometrů vzdálené budovy, kde se teprve vydávají zavazadla.

A nepříjemný může být i fakt, že při znovuodbavení se odbavují cestující podle toho, s jakou leteckou společností letí, nikoli podle svého letu. Ve frontě tak čekáte s lidmi, kteří jsou například před vámi, ale na rozdíl od vás jim to neletí už na hodinu, ale třeba až za tři hodiny.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Kam na lyže a snowboard v ČR

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.