Kde jsou nejkomplikovanější přesuny na letištích? - 1. díl

Kde jsou nejkomplikovanější přesuny na letištích? - 1. díl

Přestupy na letišti

Do čím vzdálenější destinace cestujete, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že na své cestě budete muset absolvovat alespoň jedno mezipřistání.

Řada leteckých společností sice nabízí přímé lety z Prahy do velmi vzdálených destinací, ale není to pravidlem. Namátkou například Delta Air Line provozují přímý let z Prahy do New Yorku na letiště JFK a s Hainan Airline se podíváte z Prahy přímo do čínského Pekingu. I z těchto letišť se pak ale můžete vydat do dalších destinací a může vám tak sloužit jen jako přestupní letiště.

A pokud budete cestovat například do jihoamerického Peru, na Mauricius či na Srí Lanku, přímou linku budete z České republiky hledat těžko. Přestup vás tedy nemine.

porovnání cestovního pojištění

Jak probíhá přestup na letišti

Na přestupu z jednoho letadla do druhého není nic složitého. Většinou už při prvním odbavení dostanete do ruky všechny palubové lístky na navazující lety. Při přestupu tak pouze opustíte jedno letadlo a na odletové tabuli si ověříte, u jaké brány je přistaveno vaše navazující letadlo. Tato informace se většinou objevuje až hodinu před odletem, ale u některých letů se může objevit i několik hodin předem.

Může samozřejmě dojít i k situaci, kdy všechny palubové lístky nedostanete. Pak se vám přestup trochu komplikuje. Při přestupu si musíte zajít na tzv. tranzitní přepážku a na ní si o další palubové lístky požádat. 

Pokud už znáte bránu, ke které je vaše navazující letadlo přistaveno, vydejte se po směrových tabulích.

Někdy ale při přestupu můžete narazit na zdlouhavou byrokracii, složitý systém samotného letiště a další překážky.

Dubai

Pokud poletíte například na Srí Lanku či do Japonska, jednou z leteckých společností, která tyto trasy obsluhuje, je Emirates. A ty létají právě přes Dubai.

Letiště v Dubaji je komplikované tím, že se skládá ze 3 terminálů. Terminály 1 a 3 jsou mezi sebou propojeny a můžete se pěšky dostat z jednoho terminálu do druhého. Může vám to ale zabrat i 20 minut chůze, a tak si řada cestujících zkracuje cestu bezplatným vláčkem, který mezi těmito terminály pendluje.

Terminál 2 je ale od dvou výše uvedených oddělen přistávací a vzletovou dráhou letadel. Dostanete se do něj pouze shuttle busem, který jede přibližně 15 minut z konkrétního odjezdového stanoviště. Najít odjezdové stanoviště ale nemusí být jednoduché. Letiště se navíc v letošním roce rekonstruovalo a řada ukazatelů neplatila. Ukazatele byly také často nastaveny tak, že se po čase začnete motat v kruhu. Na letišti se ale pohybuje řada zaměstnanců a policistů, kteří vždy ochotně poradí, kudy se máte vydat.

Pokud máte garantovaný přestup, činí minimální doba přestupu 75 minut. Pokud garantovaný přestup nemáte, je bezpečné si přestup nastavit i na 2 hodiny. Nezřídka se stane, že i rychlou chůzí a využitím všech prostředků vám cesta k jiné odletové bráně zabere přes 45 minut. A nikdy nevíte, jestli vám shuttle bus neujede před nosem, nebo se nepokazí něco dalšího.

Pozor na negarantované přestupy

Již jsme zmínili tzv. garantovaný a negarantovaný přestup. Na ty si při cestování dávejte pozor, bude se od nich totiž odvíjet vaše případná kompenzace při zmeškání letu. U garantovaného přestupu platí, že pokud vám navazující letadlo uletí, například z důvodu zpoždění prvního letu, nebo proto, že se nestihnete dostat z jednoho konce letiště na druhý, musí se o vás postarat letecká společnost.

Tím se myslí, že vám musí zajistit občerstvení, přerezervovat vaši propadlou letenku na nový let do totožné destinace a případně vám musí zajistit ubytování, pokud se váš pobyt protáhne. To vše na náklady leteckého dopravce, nikoli na vaše.

Rovněž platí, že při zpoždění letu o více než 3 hodiny máte nárok na určitou formu kompenzace. Podrobně jsme se těmto tématům věnovali v článku “Zpožděný let, nestihli jste odlet?”

Tento garantovaný přestup, tedy garance toho, že pokud vše nedopadne jak má, musí se o vás letecká společnost postarat, máte v případě, že jste si letenky koupili v rámci jedné rezervace.

Naopak pokud jste si koupili dvě letenky zvlášť, dochází k tzv. negarantovanému přestupu. Tedy letíte například z Prahy do Colomba na Srí Lanku a letíte přes Dubaj nebo přes Katar. Ale koupili jste si dvě letenky nezávisle na sobě, máte dvě samostatné rezervace. V takovém případě, pokud navazující let nestihnete, padají veškeré náklady a problémy na vaši hlavu a na aerolinky se v takové situaci spolehnout bohužel nemůžete.

V následujícím článku si povíme, co se děje s vašimi zavazadly během přestupu, a také na jakých dalších letištích vás mohou potkat komplikace.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv