Kde jsou nejkomplikovanější přesuny na letištích? - 2. díl

Kde jsou nejkomplikovanější přesuny na letištích? - 2. díl

Přestupy na letišti

V minulém článku jsme se zaměřili na dubajské letiště a na informace ohledně samotných přestupů. V dnešním článku se podíváme na další letiště, které vás svým systémem fungování mohou zaskočit.

A kde máte zavazadla?

S garantovaným a negarantovaným přestupem se pojí i osud vašich zavazadel. Pokud máte garantovaný přestup, tedy jednu rezervaci na všechny lety, pak máte situaci snadnou. Zavazadla odevzdáte při prvním odbavení a vyzvednete si ho až při finálním přistání ve vaší dovolenkové destinaci. 

Pokud máte naopak negarantovaný přestup, musíte si zavazadla při každém přestupu vyzvednout a znovu nechat odbavit na check-inu. Na což si navíc musíte vyhradit dostatek času.

Některé státy však vyžadují, abyste si při prvním vstupu do země zavazadlo znovu odbavili, ačkoli máte jednu rezervaci na všechny lety a máte garantovaný přestup. Je to většinou z důvodu bezpečnosti. Takto postupují například Spojené státy americké nebo Mexiko.

Přestupy v New Yorku

Pokud poletíte na dovolenou například do Dominikánské republiky, můžete letět například přes NewYorské letiště Newark Liberty. Právě tam není přestup ani tak komplikovaný, jako spíš zdlouhavý a pro nás nezvyklý.

I když jen přestupujete a neopustíte letiště, musíte projít znovu imigrační kontrolou a znovu předložit platnou registraci ESTA. Pak si teprve můžete vyzvednout zavazadla, která jste si již předtím nechali při odletu odbavit. Pak se teprve můžete vydat hledat svůj odletový terminál. Na letišti Newark Liberty jsou celkem 3 terminály a každé 4 minuty mezi nimi jezdí bezplatný vlak. Jízda trvá přibližně 10 minut.

Následně musíte vyhledat odbavovací přepážku a celým procesem projít znovu. Na letišti se obecně doporučuje být na letišti 2 hodiny před odletem. Tím se však myslí být 2 hodiny před odletem u odbavovací přepážky. K této časové rezervě však musíte připočítat ještě i čas strávený výstupem z prvního letadla, vyzvednutím kufrů a přemístění z jednoho terminálu do druhého. Rezerva v podobě i 3 hodin proto není zbytečná.

Nejrušnější letiště v USA

Náročný může být i přestup na nejrušnějším letišti v USA - na letišti JFK. Ten totiž obsluhuje 6 terminálů. Mezi nimi sice pendluje nonstop vláček AirTrain, ale i tak vám celý proces může zabrat hodně času.

Vláček je bezplatný pouze v případě, že chcete přejíždět mezi terminály. Pokud tu svou cestu končíte a chcete se dostat na stanici metra, musíte zaplatit.

Jako minimální doba pro přestup se sice udává 1 hodina, ale to platí pouze v rámci přestupu na totožném terminálu a i tak je to velmi optimistická vyhlídka. Musíte totiž projít celým procesem vyzvednutí a znovuodbavení zavazadel, viz výše.

Při přestupu na jiný terminál si vyhraďte čas i přes 2 hodiny, a pokud cestujete až na letiště La Guardia, blíží se nutný čas přesunu ke 4 hodinám.

V následujícím článku přineseme informace o tom, jestli můžete během hodně dlouhého přestupu i opustit letiště a například si projít krásy daného města.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv