epojisteni logo
letiste-z-venku

Kde jsou nejkomplikovanější přesuny na letištích? - 2. díl

8. 8. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku  jsme se zaměřili na dubajské letiště a na informace ohledně samotných přestupů. V dnešním článku se podíváme na další letiště, které vás svým systémem fungování mohou zaskočit.

A kde máte zavazadla?

S garantovaným a negarantovaným přestupem se pojí i osud vašich zavazadel. Pokud máte garantovaný přestup, tedy jednu rezervaci na všechny lety, pak máte situaci snadnou. Zavazadla odevzdáte při prvním odbavení a vyzvednete si ho až při finálním přistání ve vaší dovolenkové destinaci. 

Pokud máte naopak negarantovaný přestup, musíte si zavazadla při každém přestupu vyzvednout a znovu nechat odbavit na check-inu. Na což si navíc musíte vyhradit dostatek času.

Některé státy však vyžadují, abyste si při prvním vstupu do země zavazadlo znovu odbavili, ačkoli máte jednu rezervaci na všechny lety a máte garantovaný přestup. Je to většinou z důvodu bezpečnosti. Takto postupují například Spojené státy americké nebo Mexiko.

Přestupy v New Yorku

Pokud poletíte na dovolenou například do Dominikánské republiky, můžete letět například přes NewYorské letiště Newark Liberty. Právě tam není přestup ani tak komplikovaný, jako spíš zdlouhavý a pro nás nezvyklý.

I když jen přestupujete a neopustíte letiště, musíte projít znovu imigrační kontrolou a znovu předložit platnou registraci ESTA. Pak si teprve můžete vyzvednout zavazadla, která jste si již předtím nechali při odletu odbavit. Pak se teprve můžete vydat hledat svůj odletový terminál. Na letišti Newark Liberty jsou celkem 3 terminály a každé 4 minuty mezi nimi jezdí bezplatný vlak. Jízda trvá přibližně 10 minut.

Následně musíte vyhledat odbavovací přepážku a celým procesem projít znovu. Na letišti se obecně doporučuje být na letišti 2 hodiny před odletem. Tím se však myslí být 2 hodiny před odletem u odbavovací přepážky. K této časové rezervě však musíte připočítat ještě i čas strávený výstupem z prvního letadla, vyzvednutím kufrů a přemístění z jednoho terminálu do druhého. Rezerva v podobě i 3 hodin proto není zbytečná.

Nejrušnější letiště v USA

Náročný může být i přestup na nejrušnějším letišti v USA - na letišti JFK. Ten totiž obsluhuje 6 terminálů. Mezi nimi sice pendluje nonstop vláček AirTrain, ale i tak vám celý proces může zabrat hodně času.

Vláček je bezplatný pouze v případě, že chcete přejíždět mezi terminály. Pokud tu svou cestu končíte a chcete se dostat na stanici metra, musíte zaplatit.

Jako minimální doba pro přestup se sice udává 1 hodina, ale to platí pouze v rámci přestupu na totožném terminálu a i tak je to velmi optimistická vyhlídka. Musíte totiž projít celým procesem vyzvednutí a znovuodbavení zavazadel, viz výše.

Při přestupu na jiný terminál si vyhraďte čas i přes 2 hodiny, a pokud cestujete až na letiště La Guardia, blíží se nutný čas přesunu ke 4 hodinám.

V následujícím článku přineseme informace o tom, jestli můžete během hodně dlouhého přestupu i opustit letiště a například si projít krásy daného města.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?