epojisteni logo
dve-zeny-letiste

Kde jsou nejkomplikovanější přesuny na letištích? - 1. díl

5. 8. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Do čím vzdálenější destinace cestujete, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že na své cestě budete muset absolvovat alespoň jedno mezipřistání.

Řada leteckých společností sice nabízí přímé lety z Prahy do velmi vzdálených destinací, ale není to pravidlem. Namátkou například Delta Air Line provozují přímý let z Prahy do New Yorku na letiště JFK a s Hainan Airline se podíváte z Prahy přímo do čínského Pekingu. I z těchto letišť se pak ale můžete vydat do dalších destinací a může vám tak sloužit jen jako přestupní letiště.

A pokud budete cestovat například do jihoamerického Peru, na Mauricius či na Srí Lanku, přímou linku budete z České republiky hledat těžko. Přestup vás tedy nemine.

Jak probíhá přestup na letišti

Na přestupu z jednoho letadla do druhého není nic složitého. Většinou už při prvním odbavení dostanete do ruky všechny palubové lístky na navazující lety.  Při přestupu tak pouze opustíte jedno letadlo a na odletové tabuli si ověříte, u jaké brány je přistaveno vaše navazující letadlo. Tato informace se většinou objevuje až hodinu před odletem, ale u některých letů se může objevit i několik hodin předem.

Může samozřejmě dojít i k situaci, kdy všechny palubové lístky nedostanete. Pak se vám přestup trochu komplikuje. Při přestupu si musíte zajít na tzv. tranzitní přepážku a na ní si o další palubové lístky požádat. 

Pokud už znáte bránu, ke které je vaše navazující letadlo přistaveno, vydejte se po směrových tabulích.

Někdy ale při přestupu můžete narazit na zdlouhavou byrokracii, složitý systém samotného letiště a další překážky.

Dubai

Pokud poletíte například na Srí Lanku či do Japonska, jednou z leteckých společností, která tyto trasy obsluhuje, je Emirates. A ty létají právě přes Dubai.

Letiště v Dubaji je komplikované tím, že se skládá ze 3 terminálů. Terminály 1 a 3 jsou mezi sebou propojeny a můžete se pěšky dostat z jednoho terminálu do druhého.  Může vám to ale zabrat i 20 minut chůze, a tak si řada cestujících zkracuje cestu bezplatným vláčkem, který mezi těmito terminály pendluje.

Terminál 2 je ale od dvou výše uvedených oddělen přistávací a vzletovou dráhou letadel. Dostanete se do něj pouze shuttle busem, který jede přibližně 15 minut z konkrétního odjezdového stanoviště.  Najít odjezdové stanoviště ale nemusí být jednoduché. Letiště se navíc v letošním roce rekonstruovalo a řada ukazatelů neplatila. Ukazatele byly také často nastaveny tak, že se po čase začnete motat v kruhu. Na letišti se ale pohybuje řada zaměstnanců a policistů, kteří vždy ochotně poradí, kudy se máte vydat.

Pokud máte garantovaný přestup, činí minimální doba přestupu 75 minut.  Pokud garantovaný přestup nemáte, je bezpečné si přestup nastavit i na 2 hodiny.  Nezřídka se stane, že i rychlou chůzí a využitím všech prostředků vám cesta k jiné odletové bráně zabere přes 45 minut. A nikdy nevíte, jestli vám shuttle bus neujede před nosem, nebo se nepokazí něco dalšího.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Pozor na negarantované přestupy

Již jsme zmínili tzv. garantovaný a negarantovaný přestup. Na ty si při cestování dávejte pozor, bude se od nich totiž odvíjet vaše případná kompenzace při zmeškání letu.  U garantovaného přestupu platí, že pokud vám navazující letadlo uletí, například z důvodu zpoždění prvního letu, nebo proto, že se nestihnete dostat z jednoho konce letiště na druhý, musí se o vás postarat letecká společnost.

Tím se myslí, že vám musí zajistit občerstvení, přerezervovat vaši propadlou letenku na nový let do totožné destinace a případně vám musí zajistit ubytování, pokud se váš pobyt protáhne. To vše na náklady leteckého dopravce, nikoli na vaše.

Rovněž platí, že při zpoždění letu o více než 3 hodiny máte nárok na určitou formu kompenzace. Podrobně jsme se těmto tématům věnovali v článku “Zpožděný let, nestihli jste odlet?”

Tento garantovaný přestup, tedy garance toho, že pokud vše nedopadne jak má, musí se o vás letecká společnost postarat, máte v případě, že jste si letenky koupili v rámci jedné rezervace.

Naopak pokud jste si koupili dvě letenky zvlášť, dochází k tzv. negarantovanému přestupu. Tedy letíte například z Prahy do Colomba na Srí Lanku a letíte přes Dubaj nebo přes Katar. Ale koupili jste si dvě letenky nezávisle na sobě, máte dvě samostatné rezervace. V takovém případě, pokud navazující let nestihnete, padají veškeré náklady a problémy na vaši hlavu a na aerolinky se v takové situaci spolehnout bohužel nemůžete.

V následujícím článku si povíme, co se děje s vašimi zavazadly během přestupu, a také na jakých dalších letištích vás mohou potkat komplikace.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?