epojisteni logo
cestovatel-batoh

Jak na dovolenou bez cestovky? 1. díl

20. 2. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Být vlastním pánem. Bydlet tam, kde mi to vyhovuje, zdržet se na hezkých místech tak dlouho, jak budu sama chtít. Cestovat podle momentální nálady a ne podle předem daného itineráře. Ušetřit. Nejen tyto myšlenky vedou řadu cestovatelů k tomu, že místo placení zájezdů u cestovní kanceláře zvolí vycestování na vlastní pěst.

Dovolená bez cestovní kanceláře má své kouzlo a řadu výhod. Pokud ale nepatříte mezi zkušené cestovatele, není to jen o tom si spontánně sbalit kufr a odjet. Na cestu, kde všechno závisí jen na vás, je dobré se dopředu připravit.

Představa je základ 

Situace, kdy vyrazím na dovolenou, a pořádně nevím kam, přijde řadě lidí úsměvná. Když plánují dovolenou, už přece ví, kam by se rádi podívali. Pokud ale cestujete na vlastní pěst, častokrát máte v záloze varianty, kam byste se v rámci cesty třeba rádi ještě podívali, ale nevíte, jestli vám na to zbude čas či finance.

Při plánování dovolené je dobré zahrnout do plánů i ty země, u kterých máte otazník, a to právě ve smyslu, že byste tam rádi zavítali, ale nevíte, jestli to vyjde. Od těchto plánů se pak totiž odvíjí případná nutnost zařídit si víza, povinné očkování a další. Byla by škoda ke konci dovolené zjistit, že čas i finance máte, ale chybí vám povinné očkování, a tak vás do země nevpustí.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Nechystáte se do rizikové země?

Ve chvíli, kdy máte sepsané země, které byste v rámci své cesty rádi navštívili, si je prověřte. V některých zemích může být aktuální politická situace nestabilní, jinde může být naopak kritický nedostatek peněz a základních potravin. Nebo má za sebou daná země zrovna teroristický útok a volný pohyb turistů je buď vysoce riskantní nebo výrazně omezen. 

Potřebné informace vám poskytnou webové stránky Ministerstva zahraničních věcí (https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/index.html). V záložce „Cestujeme“ naleznete aktuální doporučení a varování před cestou do zahraničí. 

Nemusí tam být pochopitelně uvedeny všechny státy světa. Pokud tam zemi, kterou se chystáte navštívit, nenajdete, pak v ní pravděpodobně žádné riziko nehrozí a můžete s klidným svědomím vyrazit.

I pokud tam ale danou zemi najdete, nemusí to znamenat, že si její návštěvu musíte zcela odpustit. Doporučení a varování ministerstva má několik stupňů. Například při cestě do Angoly vás ministerstvo varuje na riziko nákazy cholerou. To ale hrozí pouze ve vybraných provinciích, kde byla tato nákaza zaznamenána Světovou zdravotnickou organizací. A proti choleře také existuje velmi účinné očkování, kterým se můžete chránit. V tomto případě tedy stačí podstoupit před cestou očkování a dodržovat doporučené preventivní opatření, jako nekonzumovat kontaminovanou vodu a potraviny, pít jen balenou vodu a používat ji i na čištění zubů a pravidelně si mýt a desinfikovat ruce. 

Někdy mají doporučení dokonce pouze informativní charakter, kdy vás ministerstvo upozorňuje například na to, že daná země už nevystavuje víza při vstupu do země. To znamená jediné, musíte si vízum obstarat ještě před odletem. Opět ale můžete vycestovat.

cestovatelka s pasem

Kdy zbystřit?

I pokud ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje do dané země vycestovat, nemusí to platit plošně pro celou zemi. Typicky v Mauritánii se kvůli bezpečnostní situaci nedoporučuje cestovat do východních a severních oblastí, zejména do příhraničních zón v těchto oblastech. Zbytek země je ale bezpečný. A například na Madagaskaru se doporučuje vyhnout úseku Morondava kvůli přepadávání českých turistů. Mnohdy tedy není nutné vynechat návštěvu celé země, ale pouze konkrétní části.

V případě, že je opravdu nebezpečné do vybrané země cestovat, zvýrazní to web ministerstva zahraničních věcí varovným oranžovým rámečkem. Tak je tomu například u Venezuely. Tam se bohužel zhoršuje už tak napjatá politická a bezpečnostní situace a dochází ke střetům a manifestacím.

Druhým takovým příkladem může být Somálsko. Tam ministerstvo rovněž doporučuje vůbec nejezdit. V zemi totiž probíhají boje mezi vládními ozbrojenými silami a milicemi islamistické organizace al-Šabáb. Celá situace se už několik let vyostřuje a dochází k opakovaným teroristickým útokům. Ani tam tedy není bezpečné vycestovat. 

Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali ve článku “Přehled rizikových zemí pro vycestování - kde zjistíte aktuální informace?”

Před cestou si proto prověřte aktuální situaci, ze které pro vás možná vyplynou nějaká omezení či další povinnosti.

V jakém pořadí zařizovat?

Případná víza, očkování a pojištění ale přijdou na řadu až později. Řada cestovatelů vám doporučí zařizovat dovolenou v následujícím pořadí. Nejprve letenky (pokud cestujete letecky), pak půjčení auta a následně ubytování. A až pak zbytek. Má to svůj důvod.

Jestliže cestujete sami na vlastní pěst, nejspíše nemáte přesně dané datum, ve kterém pojedete. Pravděpodobně máte orientační termín a máte možnost datum odletu či příletu o pár dnů posunout. Což vám hraje do karet z hlediska ceny letenek.

Často totiž i mírné posunutí termínů zlevní letenky i o několik tisíc. V tarifech leteckých společností se dá jen těžko vyznat, a běžně se vám stane, že letenka na nějaké datum stojí například 8000 Kč, ale pokud byste letěli o den dříve a vraceli se o dva dny později, zaplatíte jen 5800 Kč. 

Někdo cestuje jen podle ceny letenek

Ti, kteří preferují lowcost cestování dokonce cestují jen podle levných letenek. Už zkraje roku sledují, kam se prodávají letenky levněji oproti standardu a vyhledávají chybové tarify, akční letenky či zaváděcí akce nových leteckých dopravců. A podle toho pak plánují svou dovolenou.

Tomuto trendu se rychle přizpůsobili různí podnikavci, kteří nabízí aplikace či provozují weby, jež tyto levné letenky hledají za vás. Následně vám chodí upozornění, kde se co nového vyskytlo. O takové letenky je však velký zájem a nebývá výjimkou, že už 5 minut po upozornění je vyprodáno.

Některé tyto služby jsou placené, a tak je třeba si promyslet, jestli vám stojí dávat peníze za takovou službu. Je to zkrátka náklad na víc. Na druhou stranu, pokud nejste ve vyhledávání zběhlí a nechcete zbytečně ztrácet čas, může vám taková služba usnadnit výběr.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?