epojisteni logo
pes-venku-manzele

Stále více důchodců je nuceno si přivydělávat k penzi

12. 3. 2012
|
Délka čtení: 6 min.

Aktuální průzkumy ukazují, že stále větší počet lidí v penzi nevyjde s důchodem vypláceným státem, a je nuceno si přivydělávat i poté, co dosáhli důchodového věku.

Jak jste na tom vy? Přemýšleli jste již nad tím, jak budete žít, až odejdete do důchodu? Jste připraveni vyjít s důchodem, který vám přizná vláda, která bude v té době u moci, nebo se raději spolehnete sami na sebe?

Malá exkurze do statistiky zaměstnanosti důchodců

Zpravodajský server iDnes.cz uvádí, že ke konci třetího čtvrtletí roku 2011 v ČR pracovalo 248 900 důchodců - tedy o 11 % více než v předchozím roce. V České Republice je v současnosti 4,9 miliónu zaměstnaných lidí. Z nich tvoří lidé v penzi více než 5 %. Většina z nich jsou lidé v řádném starobním a předčasném důchodu, kterých je cca 157 000. Dalších 85 000 pracujících lidí má přiznaný invalidní důchod.

 • Pracující ženy v důchodu mírně převažují nad pracujícími důchodci opačného pohlaví. Častým důvodem je fakt, že tyto ženy pobírají pouze vdovský důchod, nemají úspory v dostatečné výši, a proto jsou nuceny si přivydělávat.

 • Nejvyšší počet pracujících důchodců je v Praze, kde pracuje 10 % všech lidí v penzi. Naopak nejnižší příčku žebříčku obsadili důchodci z Ústeckého kraje se svými 4 % pracujících důchodců.

 • Čtvrtinu všech pracujících důchodců tvoří podnikatelé, kteří pokračují ve své činnosti i po dovršení důchodového věku.

Polovina důchodců, z nichž většinu tvoří ženy, pracuje na částečný úvazek.

Domov v bezpečí

Chraňte svůj domov před špatným počasím

Máte strach, že váš domov zasáhne požár, povodeň, tornádo či jiný živel? Pojištění majetku vám pomůže s vyrovnáním těchto finančních škod na vašem majetku. Sjednejte si výhodnou nabídku pojištění přes naši online kalkulačku. Jednoduše do pár minut.


Důchodová reforma a co od ní čekat

Že je současný systém neudržitelný, se ví již delší dobu. Proto začala vláda pracovat na důchodové reformě, která počítá s tím, že si část prostředků na důchod naspoří občané sami v penzijních fondech. Důchodová reforma, která má nabýt účinnosti 1. 1. 2013 počíta s tzv. 3 pilíři pro spoření na důchod.

 •  I. pilíř důchodové reformy

  I. pilíř důchodové reformy představuje stávající státní systém důchodového zabezpečení, který funguje na principu solidarity, kdy na důchody současných důchodců přispívají zaměstnanci (OSVČ) a zaměstnavatelé. Vzhledem k tomu, že důchodců bude stále přibývat, zatímco pracujících bude v porovnání s dneškem méně, je logické, že bude mezi ně přerozděleno méně peněz. Tudíž nezbyde než si našetřit ve zbylých dvou pilířích.

 •  II. pilíř důchodové reformy

  II. pilíř důchodové reformy je reprezentován nově vznikajícím dobrovolným spořením v penzijních fondech. Pokud se rozhodnete spořit si na důchod ve II. pilíři, budete si moci převést 3 % z příspěvků, které nyní odvádíte státu, do svých důchodových fondů, a k nim si přidat další 2 % ze svého. Tento systém má začít fungovat od roku 2013.

  Na prostředky vložené do II. pilíře ale nebudou poskytovány státní příspěvky ani daňové úlevy. Nebude do nich moci přispívat zaměstnavatel, ani vy formou jednorázových vkladů. Po 15 letech si budete moci vybrat až 50 % naspořených peněz. Nebude garantováno pozitivní zhodnocení, tudíž se může stát, že místo, aby penzijní fond vaše peníze zhodnotil, budou vaše úspory zkráceny o případnou ztrátu z hospodaření s nimi.

  Prostředky vložené do II. pilíře budou moci být vypláceny pouze formou penze po odchodu do důchodu.

 •  III. pilíř důchodové reformy

  III. pilíř důchodové reformy je tvořen doplňkovým penzijním spořením, které bude nástupcem dnešního penzijního připojištění. Pro peněžní prostředky vložené do III. pilíře se budou podmínky lišit podle toho, zda bylo penzijní  připojištění  uzavřeno před 31. 12. 2012 nebo poté.

  Transformované fondy (penzijní připojištění uzavřeno do 31. 12. 2012)

  Penzijním připojištěním uzavřeným do konce roku 2012 (tzv. transformované fondy) zůstávají tyto výhody:

  • Garance návratnosti - jistota, že vám nebude připsán záporný výsledek hospodaření, tedy vaše úspory se neztenčí, ani pokud by penzijní fond hospodařil se ztrátou.

  • Příspěvek od zaměstnavatele

  • Daňové odpočty

  • Volba mezi výsluhovou penzí a jednorázovým vyrovnáním

  • Možnost jednorázových vkladů

  • Možnost výplaty naspořených peněž vašim dědicům (pozůstalostní penze).

 • Nové účastnické fondy (penzijní připojištění uzavřeno po 31. 12. 2012)

  Na penzijní připojištění uzavřené po 31. 12. 2012 (tzv. nové účastnické fondy) se některá z výše uvedených zvýhodnění již nebudou vztahovat - budou tak bez garance návratnosti vložených peněz a nebude k nim možné sjednat výsluhovou a pozůstalostní penzi.

Penzijní připojištění - způsob jak rozhodovat o svém důchodu sami

Smutnou realitou posledních let je, že se výše důchodů neustále mění podle toho, která strana má aktuální většinu v Parlamentu, a zda se blíží volby. Navíc již dnes víme, že brzy dojde k tomu, že bude počet důchodců převyšovat počet pracujících. To příliš jistoty do budoucna nenabízí. Nezbyde než se o svůj důchod se postarat sami, třeba formou penzijního připojištění.

Uvažujete-li o uzavření penzijního připojištění, nevyplatí se Vám toto rozhodnutí příliš odkládat, neboť z výše uvedeného vyplývá, že je výhodné uzavřít penzijní připojištění jen do konce tohoto roku.

Potřebujete poradit s výběrem penzijního fondu?

Pokud se příliš neorientujete v nabídce penzijních fondů, můžete využít našeho srovnání penzijních fondů nebo kontaktovat naši zákaznickou linku na čísle 840 444 222, a my Vám ochotně poradíme, který penzijní fond nabízí nejvyšší zhodnocení a nejlepší podmínky.

Hledáte bezpečnou půjčku?

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Následně vám srovnáme nabídky pouze od ověřených poskytovatelů.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • manzele-u-pojistovaka
  Životní pojištění a daně: Poradíme, jak uplatnit slevy a další výhody

  Platíte si soukromé životní pojištění a budete letos odevzdávat daňové přiznání? V tom případě si uhrazené příspěvky nezapomeňte odečíst od základu daně a tím snížit případnou daňovou povinnost. Jaké odečitatelné pojistky u životního pojištění existují a jak je uplatnit?

 • podavani-ruky-pojistka
  Má smysl uzavírat životní pojištění, když jste single?

  O důležitosti pojištění asi netřeba dlouze spekulovat. Vybrat to kvalitní byste měli při odjezdu na dovolenou nebo třeba v nové práci, kde zodpovídáte za firemní automobil nebo služební notebook. Jsou ovšem i životní situace, které nás o nutnosti pojištění nutí objektivně přemýšlet. Jednou takovou je třeba single život a potřeba životního pojištění. Má smysl ho uzavírat nebo ne?

 • blog-kooperace
  Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

  15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

 • 02. září 2020|Monika Šaríková
  Dovolená u moře na podzim: Kam vyrazit po letních prázdninách?

  Představy o ideální letní dovolené bývají různé. Spousta lidí volí pobyty u moře, protože je tam krásně a báječně si tam odpočinou. Tento relax však většinou kazí mraky lidí, kterým se lze vyhnout jediným způsobem - vyrazit k moři mimo sezonu. Protože  dovolená u moředovolená u moře  po letních prázdninách má doslova moře výhod.

 • Lieky
  05. března 2018|ePojisteni
  Na cestách s cukrovkou: Důležitý je inzulín i cestovní pojištění

  Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.

 • vymena-olejeI
  15. října 2017|ePojisteni
  Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

  Při sjednávání životního pojištění a stanovení výše pojistného hraje stále důležitější roli i to, zda je klient kuřák či nikoliv. Některé pojišťovny za kouření přičítají rizikovou přirážku, jiné nekuřáky zvýhodňují a dávají jim slevy. Velmi podobné je to i s nadváhou, která má na celkové zdraví vliv také.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. srpna 2017|ePojisteni
  Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

  Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

 • připojištění
  21. července 2017|ePojisteni
  Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

  Mezinárodní den nekuřáků připadá na 31. května. Letos v tento den také začal v České republice platit protikuřácký zákon, o kterém se vedou diskuse již řadu let. Někteří jej hodnotí pozitivně, jiní na něm vidí příliš mnoho nedostatků. To nic nemění na tom, že kouření má na zdraví člověka prokazatelně špatný vliv. Bohužel negativně ovlivňuje i životní pojištění.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. července 2017|ePojisteni
  Netradiční pojistky od tradičních pojišťoven

  Pojištění majetku a domácnosti, životní pojištění či pojištění odpovědnosti patří mezi běžné pojistné produkty, nad kterými se nikdo nepozastaví. Proč také. Pojistit je ale možné i poněkud netradiční předmět jako luxusní šaty na soutěžích Miss, špičkové hudební nástroje, a dokonce i hřbitovní stavby. Halali pojišťovna je zase určená pouze myslivcům. Zdá se vám to málo kuriózní?