epojisteni logo
bmw-auto

Mezi výzvami od České kanceláře pojistitelů jsou tisíce neoprávněných

23. 9. 2013
|
Délka čtení: 8 min.

Mezi výzvami od České kanceláře pojistitelů jsou tisíce neoprávněných

V loňském roce rozeslala Česká kancelář pojistitelů (ČKP) 682 000 výzev k zaplacení příspěvku do garančního fondu. Správně by se mělo jednat pouze o lidi, kteří prokazatelně neplatí nebo neplatili povinné ručení. Jaká je realita?

Ze zaslaných výzev jsou mezi nimi tisíce, které byly zaslány neoprávněně. Patří k nim i lidé, kteří v životě neřídili auto nebo dokonce nevlastní ani řidičský průkaz. Jak se v této situaci nejlépe bránit?

Česká kancelář pojistitelů je správcem tzv. garančního fondu. Z tohoto fondu jsou vypláceny škody, které byly zaviněné nepojištěnými řidiči. Do garančního fondu přispívají pojišťovny a odhalení nepojištění řidiči. Příspěvek se pohybuje od 20 do 300 korun v závislosti na typu vozidla.

Příspěvek zaplatí každý, kdo nemá pojištěné vozidlo

Je jedno, zda se vozidlem jezdí, či ne. Pokud má vozidlo technický průkaz a registrační značky, je povinností každého majitele mít uzavřené a zaplacené povinné ručení. Pokud tak majitel nečiní, vystavuje se riziku úhrady příspěvku do garančního vozu a také udělení pokuty. Výsledná částka se může vyšplhat i na desítky tisíc.

Proto je více než důležité, mít vozidlo správně přihlášené. Zejména při prodejích by si měli obě strany vždy ověřit, zda byl vůz nejen odhlášen, ale také přihlášen. Může se pak totiž stát, že původní majitel obdrží neprávem výzvu k zaplacení příspěvku. To ale není jediná chyba. ČKP přiznává, že dochází k chybám, a výzvy mohou obdržet i ti, kteří auto v životě neřídili ani nevlastnili.

V roce 2012 zaslala ČKP na 130 tisíc neoprávněných výzev

Důkazem jsou desítky tisíc neoprávněně zaslaných výzev. Chyba však není pouze na straně ČKP, ale také na straně pojišťoven a Centrálního registru vozidel, jejichž data nejsou vždy aktualizovaná. „Česká kancelář pojistitelů není původcem dat, proto nemůže vyloučit, že jí jsou ze strany pojišťoven či Centrálního  registru vozidel  předány chybné údaje. Z celkového počtu zaslaných výzev (682 tisíc – pozn. red.) bylo v roce 2012 chybných 19 procent. Za 10,9 procenta mohly chyby v Centrálním registru vozidel; 5,4 procenta bylo dáno chybami v datech od pojišťoven a jen 2,7 procenta bylo způsobeno přímo motoristy. Tato situace nás velmi mrzí a snažíme se ve spolupráci s ostatními subjekty počet chyb minimalizovat,“ vysvětluje mluvčí ČKP Aleš Povr.

Neoprávněnost výzvy musí být doložena do třiceti dnů

Pokud již člověk neoprávněnou výzvu dostane, musí svou nevinu prokázat v zákonné třicetidenní lhůtě. „Pokud člověk obeslaný výzvou během 30denní lhůty prokáže České kanceláři pojistitelů, že vozidlo skutečně neprovozoval, je uplatňování příspěvku zastaveno. V opačném případě dochází postupně k zaslání upomínky, postoupení pohledávky inkasní agentuře, případně k vymáhání soudní cestou,“ dále uvádí mluvčí kanceláře Aleš Povr. Na adresu ČKP tak stačí zaslat výpis z registru vozidel, kupní smlouvu či jiný relevantní doklad.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.