epojisteni logo
muz-zena-hory

Cestovní pojištění na lyže: Pozor si dejte na extrémní zimní sporty

7. 11. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

S očekáváním prvního sněhu začnou zimní střediska v zahraničí i ČR zahajovat novou sezónu. Však už se také spousta lidí těší, až vytáhnou lyže nebo snowboardy, a prosviští prvním prašanem. Zapomínat by přitom neměli ani na ochranu svého zdraví, zejména pokud mají rádi adrenalinovou či dokonce extrémní zábavu.

Jakmile napadne sníh, nadšenci do zimních sportů naplní zimní střediska až do doby, dokud budou na sjezdovkách i mimo ně poslední zbytky sněhu. Evropané zimní sporty prostě milují a ve velké oblibě mají i více rizikové sporty, jako lyžování a snowboarding mimo sjezdovky a skialpinismus ve volné přírodě. V takovém případě je tomu nutné přizpůsobit i cestovní pojištění.

Obyčejné cestovní pojištění pro “obyčejné” zimní sporty

Ke zranění může samozřejmě dojít, jak na upravených sjezdovkách, tak i mimo ně ve volné přírodě. Riziko vzniku úrazu je však mimo sjezdovky výrazně vyšší a stoupá s nadmořskou výškou i náročností terénu. Nemluvě o tom, že záchranáři se mnohem snáze a hlavně rychleji dostanou ke zraněné osobě na sjezdovce.

Základní varianta cestovního pojištění má proto celou řadu omezení, která se týkají rozsahu  pojistné  ochrany. Obvykle zahrnuje pouze vybrané aktivity a sporty, jejichž společným znakem je právě nízké riziko. Jedná se zejména o lyžování a snowboarding na upravených, jízdu na běžkách po upravených tratích a zimní turistiku v nepříliš náročném terénu a po značených turistických trasách. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Správné pojištění pro vyznavače adrenalinových sportů

Se stoupajícími nároky zimního sportovce a tím pádem i větším nebezpečím vzniku úrazu při sportování rostou nároky i na cestovního pojištění. Všeobecně platí pravidlo, že jakmile  pojištěný  překročí hranice mezi upravenou sjezdovkou a volnou přírodou, obyčejné cestovní pojištění přestává platit. 

Obyčejný a relativně bezpečný zimní sport se totiž mimo vyhrazené oblasti k tomu určené mění na rizikový a adrenalinový sport. Pokud se navíc provozuje v obzvláště náročných přírodních podmínkách, jedná se dokonce o extrémní sportovní aktivitu, kterou může být těžké ne-li nemožné pojistit. 

Za rizikové zimní sporty je považováno lyžování a snowboarding mimo upravené sjezdové tratě (freeride), jízda na běžkách taktéž mimo upravené běžkové tratě, skialpinismus i méně zastoupené akrobatické lyžování.  Pro tyto sportovní aktivity existuje možnost doplňkového  připojištění  rizikových, adrenalinových a případně i extrémních sportů.

Pozor si dávejte na smluvní podmínky a výluky z pojištění

Při výběru odpovídajícího cestovního pojištění se zamyslete nad náplní své zimní dovolené. Pokud patříte k lyžařům, kterým ke štěstí stačí obyčejné sjezdovky, vystačíte si s obyčejným cestovním pojištěním. Pokud se po přečtení článků považujete za adrenalinového sportovce, sjednejte si raději rizikové pojištění sportů. 

Než tak ale učiníte, doporučujeme nahlédnout do smluvních podmínek. V nich najdete přesný výčet sportů, které vybrané cestovní pojištění zahrnuje už v základní variantě, a seznam sportů, na které se vztahuje připojištění rizikových sportů.  Můžete se totiž stát, že narazíte na problém zvaný “nepojistitelné extrémní sporty”. V takovém případě je nutné cestovní pojištění řešit individuálně.

Kdy může pojišťovna krátit nebo odmítnout vyplatit plnění?

Za určitých okolností mají pojišťovny právo  pojistné plnění  snížit nebo jej odmítnout vyplatit úplně. Jedním z důvodu je požití alkoholu.  Pokud pojištěný přijde k úrazu pod vlivem alkoholu, může mít uzavřené sebelepší cestovní pojištění, a pojišťovna mu nemusí vyplatit ani korunu. K odmítnutí vyplacení pojistného plnění se pojišťovny uchylují zejména tehdy, pokud měl alkohol přímý podíl na vzniku zranění.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?