epojisteni logo
muz-zena-hory

Cestovní pojištění na lyže: Pozor si dejte na extrémní zimní sporty

7. 11. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

S očekáváním prvního sněhu začnou zimní střediska v zahraničí i ČR zahajovat novou sezónu. Však už se také spousta lidí těší, až vytáhnou lyže nebo snowboardy, a prosviští prvním prašanem. Zapomínat by přitom neměli ani na ochranu svého zdraví, zejména pokud mají rádi adrenalinovou či dokonce extrémní zábavu.

Jakmile napadne sníh, nadšenci do zimních sportů naplní zimní střediska až do doby, dokud budou na sjezdovkách i mimo ně poslední zbytky sněhu. Evropané zimní sporty prostě milují a ve velké oblibě mají i více rizikové sporty, jako lyžování a snowboarding mimo sjezdovky a skialpinismus ve volné přírodě. V takovém případě je tomu nutné přizpůsobit i cestovní pojištění.

Obyčejné cestovní pojištění pro “obyčejné” zimní sporty

Ke zranění může samozřejmě dojít, jak na upravených sjezdovkách, tak i mimo ně ve volné přírodě. Riziko vzniku úrazu je však mimo sjezdovky výrazně vyšší a stoupá s nadmořskou výškou i náročností terénu. Nemluvě o tom, že záchranáři se mnohem snáze a hlavně rychleji dostanou ke zraněné osobě na sjezdovce.

Základní varianta cestovního pojištění má proto celou řadu omezení, která se týkají rozsahu  pojistné  ochrany. Obvykle zahrnuje pouze vybrané aktivity a sporty, jejichž společným znakem je právě nízké riziko. Jedná se zejména o lyžování a snowboarding na upravených, jízdu na běžkách po upravených tratích a zimní turistiku v nepříliš náročném terénu a po značených turistických trasách. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Správné pojištění pro vyznavače adrenalinových sportů

Se stoupajícími nároky zimního sportovce a tím pádem i větším nebezpečím vzniku úrazu při sportování rostou nároky i na cestovního pojištění. Všeobecně platí pravidlo, že jakmile  pojištěný  překročí hranice mezi upravenou sjezdovkou a volnou přírodou, obyčejné cestovní pojištění přestává platit. 

Obyčejný a relativně bezpečný zimní sport se totiž mimo vyhrazené oblasti k tomu určené mění na rizikový a adrenalinový sport. Pokud se navíc provozuje v obzvláště náročných přírodních podmínkách, jedná se dokonce o extrémní sportovní aktivitu, kterou může být těžké ne-li nemožné pojistit. 

Za rizikové zimní sporty je považováno lyžování a snowboarding mimo upravené sjezdové tratě (freeride), jízda na běžkách taktéž mimo upravené běžkové tratě, skialpinismus i méně zastoupené akrobatické lyžování.  Pro tyto sportovní aktivity existuje možnost doplňkového  připojištění  rizikových, adrenalinových a případně i extrémních sportů.

Pozor si dávejte na smluvní podmínky a výluky z pojištění

Při výběru odpovídajícího cestovního pojištění se zamyslete nad náplní své zimní dovolené. Pokud patříte k lyžařům, kterým ke štěstí stačí obyčejné sjezdovky, vystačíte si s obyčejným cestovním pojištěním. Pokud se po přečtení článků považujete za adrenalinového sportovce, sjednejte si raději rizikové pojištění sportů. 

Než tak ale učiníte, doporučujeme nahlédnout do smluvních podmínek. V nich najdete přesný výčet sportů, které vybrané cestovní pojištění zahrnuje už v základní variantě, a seznam sportů, na které se vztahuje připojištění rizikových sportů.  Můžete se totiž stát, že narazíte na problém zvaný “nepojistitelné extrémní sporty”. V takovém případě je nutné cestovní pojištění řešit individuálně.

Kdy může pojišťovna krátit nebo odmítnout vyplatit plnění?

Za určitých okolností mají pojišťovny právo  pojistné plnění  snížit nebo jej odmítnout vyplatit úplně. Jedním z důvodu je požití alkoholu.  Pokud pojištěný přijde k úrazu pod vlivem alkoholu, může mít uzavřené sebelepší cestovní pojištění, a pojišťovna mu nemusí vyplatit ani korunu. K odmítnutí vyplacení pojistného plnění se pojišťovny uchylují zejména tehdy, pokud měl alkohol přímý podíl na vzniku zranění.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?