epojisteni logo
zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity

Cestovní pojištění jako cestovní náhrada a daňový náklad?

25. 6. 2017
|
Délka čtení: 8 min.

Cestovní pojištění jako cestovní náhrada a daňový náklad?

V momentě, kdy zaměstnanec vyráží na služební cestu po ČR i zahraničí, vzniká mu nárok na cestovní náhrady. Do daňových nákladů spadají všechny výdaje, kterou souvisí s výkonem práce  na služební cestě. Jak je to s cestovním pojištěním? Patří cestovní pojištění do nákladu nebo nikoliv?

Každý zaměstnavatel, který své zaměstnance vysílá na pracovní cestu, řeší otázku cestovních náhrad. Zákoník práce definuje pracovní cestu jako “časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce”. Zaměstnance může s pracovní cestou souhlasit nebo ji může odmítnout. Za souhlas se považuje již samotný nástup na pracovní (služební) cestu (tzv. konkludentní souhlas).

To znamená, že vyspělé země daleko více podporují zdravý životní styl. Jejich občané si stále častěji uvědomují důsledky této nezdravé vášně a kouření omezují. Například v zemích EU klesl počet kuřáků o 3 procenta za poslední 4 roky. Nejvíce kuřáků žije v Řecku a na Balkáně, nejméně pak ve skandinávských zemích.

Co vše spadá do cestovních náhrad?

Cestovní náhrady se odvíjí od pracovní cesty jako takové. Pracovní cesta může být i “práce mimo rozvrh směn v místě výkonu práce nebo pravidelného pracoviště”. Jedná se například o práce přesčas o víkendu mimo běžné pracovní dny od pondělí do pátku nebo pohotovost z domova apod. Zaměstnanec má v takovém případě právo na úhradu cestovného z bydliště do místo výkonu práce a zpět.

 •   jízdní výdaje (vlak, autobus, MHD, soukromé vozidla, taxislužba atd.)

 •   zvýšené stravovací výdaje (tzv. stravné)

 •   výdaje za ubytování

 •   jízdní výdaje k návštěvě člena rodiny

 •   nutné vedlejší výdaje

V rámci pracovní cesty mimo běžné místo výkonu práce se nahrazují pouze takové výdaje, které zaměstnanci vzniknou v souvislosti s pracovní cestou a výkonem páce. Mezi cestovní náhrady nejčastěji patří:

Při vícedenní pracovní cestě je zaměstnavatel povinen zajistit ubytování v odpovídající úrovni. Tu si nemůže určit sám zaměstnanec. Pokud by chtěl “lepší” hotel, zaměstnavatel mu zaplatí pouze stanovenou částku dle dohody. Samozřejmostí je úhrada zvýšených stravovacích výdajů.

Cestovní pojištění jako nutný vedlejší výdaj

Mezi nutné vedlejší výdaje patří takové výdaje, které vznikají v souvislosti s výkonem práce. Může se jednat o vstupenky na veletrh, dálniční známky, parkování, ale také cestovní pojištění, které si zaměstnanec sjednal na pracovní cestu do zahraničí, pokud nemá firma cestovní pojištění zaměstnanců vyřešeno jinak.

Zaměstnavatel je totiž povinen zabezpečit zaměstnance na pracovní cestě, a pokud tak neučiní, veškeré výdaje s případnou léčbou zaplatí ze svého. Mnohem rozumnější a levnější je cestovní pojištění ve výši pár desítek až set korun zaměstnanci uznat jako cestovní náhradu a daňový doklad. Samozřejmě zaměstnavatel proplatí pouze ty výdaje, které zaměstnance prokáže doklady o zaplacení.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?