epojisteni logo
cestovni-pojisteni-vlak

Cestování autovlakem: Auto jako zavazadlo

19. 9. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Ne každému řidiči vyhovuje cestování vlastním autem na dlouhé vzdálenosti. Několikahodinové sezení za volantem je náročné a po celou dobu jízdy vyžaduje stoprocentní soustředění. Na druhou stranu mít v cílové destinaci k dispozici své auto, je mnohem příjemnější než řešit půjčení auta. Co takhle vyzkoušet autovlak?

Autovlak je zajímavá služba určená lidem, kteří preferují vlastní vůz, ale nechtějí absolvovat náročnou a únavnou cestu do vzdáleného cíle za volantem. Prostřednictvím autovlaku se lze jednoduše vyhnout několika hodinovému řízení a do cíle přitom přijet vlastním autem, jenomže plně vyspalí a odpočatí. V České republice autovlak provozují České dráhy, které vás i s vaším autem bezpečně dopraví na Slovensko.

Proč dát přednost autovlaku

Důvodů k jízdě autovlakem existuje celá řada. Jízda na nejvzdálenější kout Slovenska trvá několik hodin stejně jako k nejbližšímu moři a na cestě vás kromě oblíbené věčně ucpané české “déjedničky” čeká nespočet uzavírek, zácp a často i dopravních nehod. Spousta lidí si cestu autem naplánují přes noc, aby ušetřili čas. To však také není ideální, protože řízení v noci je náročnější i přes slabší provoz.

Zmínit je potřeba i rizika s půjčením vozidla v cizině. Půjčené auto neznáte a na první pohled nelze poznat technický stav, závady atp.. Problémy nastávají při nehodě, kdy je odhaleno neodpovídající pojištění apod. Nemluvě o tom, že vám vůz ani nemusí půjčit, pokud nepředložíte odpovídající doklady nebo nemáte kreditní kartu kvůli záloze za půjčené vozidlo.

Jak takový autovlak funguje

V rámci České republiky jezdí praktický autovlak na Slovensko, konkrétně z Hlavního nádraží v Praze do Košic, do Popradu v Tatrách nebo do Humenného. Autovlaky však fungují i v dalších evropských zemích. V minulosti České dráhy provozovaly autovlaky také do Chorvatska, ale ty byly kvůli problémům s Maďarskem v roce 2010 bohužel zrušeno.

Zájem o služby autovlaků narůstá. Většina autovlaků z logických důvodů jezdí přes noc, jedná se tedy převážné o noční vlaky. Přes den jezdí autovlaky pouze do Košic. Během noci je proto automatickou součástí jízdného lůžkové kupé, takže se na místo řízení auta pohodlně vyspíte.

Jakmile nadejde velký okamžik, s vozidlem najedete na speciální vagón. Vezmete si všechny věci, které chcete mít u sebe (doporučuje si vše potřebné připravit předem do menšího zavazadla), vůz opustíte a uzamknete. V průběhu cesty už se do svého auta nedostanete! Poté se přemístíte do vlaku určeného pro přepravu osob. V cílové destinaci si zase svůj vůz vyzvednete na terminálu pro autovlaky.

Kapacita vlaku činí 30 osobních aut a 12 motocyklů. Motocyklisté by měli mít sebou vlastní popruhy na připevnění. Při nájezdu na plošinu je nutné dbát pokynů obsluhy, sklopit zpětná zrcátka a sundat anténu. Doporučuje se vypnout bezpečnostní alarm.

Na kolik jízda autovlakem vyjde

Zajímavá je také finanční stránka cestování autovlakem. Pro jednu osobu se jízdenka do autovlaku pohybuje od 1714 Kč, což je rozhodně levnější než cesta autem, bereme-li v úvahu kromě pohonných hmot i náklady na provoz vozidla. Pokud s jedním autem cestuje více osob, náklady se příjemně rozpočítají. 

Cena za dvě cesty (tam a zpět) dle ceníku Českých drah vychází na 3615 Kč za jednu osobu, auto s výškou 1,6 metru a lůžkový příplatek. Každá další osoba si připlatí 1690 Kč. Pokud by tedy cestovali čtyři osoby, cesta je vyjde na 8685 Kč, což je 2 172 Kč na osobu. 

Jízdenku na autovlak si lze zakoupit online nebo osobně u přepážky. Při objednávání přepravy budete potřebovat znát jména a příjmení všech cestujících (max. 4 na jedno auto), druh a značku vozidla, SPZ, výšku, délku, šířku apod. Lepší, jednodušší a rychlejší je tedy objednávka online, kde si vše potřebné v klidu zjistíte.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.