epojisteni logo
cestovni-pojisteni-vlak

Cestování autovlakem: Auto jako zavazadlo

19. 9. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Ne každému řidiči vyhovuje cestování vlastním autem na dlouhé vzdálenosti. Několikahodinové sezení za volantem je náročné a po celou dobu jízdy vyžaduje stoprocentní soustředění. Na druhou stranu mít v cílové destinaci k dispozici své auto, je mnohem příjemnější než řešit půjčení auta. Co takhle vyzkoušet autovlak?

Autovlak je zajímavá služba určená lidem, kteří preferují vlastní vůz, ale nechtějí absolvovat náročnou a únavnou cestu do vzdáleného cíle za volantem. Prostřednictvím autovlaku se lze jednoduše vyhnout několika hodinovému řízení a do cíle přitom přijet vlastním autem, jenomže plně vyspalí a odpočatí. V České republice autovlak provozují České dráhy, které vás i s vaším autem bezpečně dopraví na Slovensko.

Proč dát přednost autovlaku

Důvodů k jízdě autovlakem existuje celá řada. Jízda na nejvzdálenější kout Slovenska trvá několik hodin stejně jako k nejbližšímu moři a na cestě vás kromě oblíbené věčně ucpané české “déjedničky” čeká nespočet uzavírek, zácp a často i dopravních nehod. Spousta lidí si cestu autem naplánují přes noc, aby ušetřili čas. To však také není ideální, protože řízení v noci je náročnější i přes slabší provoz.

Zmínit je potřeba i rizika s půjčením vozidla v cizině. Půjčené auto neznáte a na první pohled nelze poznat technický stav, závady atp.. Problémy nastávají při nehodě, kdy je odhaleno neodpovídající pojištění apod. Nemluvě o tom, že vám vůz ani nemusí půjčit, pokud nepředložíte odpovídající doklady nebo nemáte kreditní kartu kvůli záloze za půjčené vozidlo.

Jak takový autovlak funguje

V rámci České republiky jezdí praktický autovlak na Slovensko, konkrétně z Hlavního nádraží v Praze do Košic, do Popradu v Tatrách nebo do Humenného. Autovlaky však fungují i v dalších evropských zemích. V minulosti České dráhy provozovaly autovlaky také do Chorvatska, ale ty byly kvůli problémům s Maďarskem v roce 2010 bohužel zrušeno.

Zájem o služby autovlaků narůstá. Většina autovlaků z logických důvodů jezdí přes noc, jedná se tedy převážné o noční vlaky. Přes den jezdí autovlaky pouze do Košic. Během noci je proto automatickou součástí jízdného lůžkové kupé, takže se na místo řízení auta pohodlně vyspíte.

Jakmile nadejde velký okamžik, s vozidlem najedete na speciální vagón. Vezmete si všechny věci, které chcete mít u sebe (doporučuje si vše potřebné připravit předem do menšího zavazadla), vůz opustíte a uzamknete. V průběhu cesty už se do svého auta nedostanete! Poté se přemístíte do vlaku určeného pro přepravu osob. V cílové destinaci si zase svůj vůz vyzvednete na terminálu pro autovlaky.

Kapacita vlaku činí 30 osobních aut a 12 motocyklů. Motocyklisté by měli mít sebou vlastní popruhy na připevnění. Při nájezdu na plošinu je nutné dbát pokynů obsluhy, sklopit zpětná zrcátka a sundat anténu. Doporučuje se vypnout bezpečnostní alarm.

Na kolik jízda autovlakem vyjde

Zajímavá je také finanční stránka cestování autovlakem. Pro jednu osobu se jízdenka do autovlaku pohybuje od 1714 Kč, což je rozhodně levnější než cesta autem, bereme-li v úvahu kromě pohonných hmot i náklady na provoz vozidla. Pokud s jedním autem cestuje více osob, náklady se příjemně rozpočítají. 

Cena za dvě cesty (tam a zpět) dle ceníku Českých drah vychází na 3615 Kč za jednu osobu, auto s výškou 1,6 metru a lůžkový příplatek. Každá další osoba si připlatí 1690 Kč. Pokud by tedy cestovali čtyři osoby, cesta je vyjde na 8685 Kč, což je 2 172 Kč na osobu. 

Jízdenku na autovlak si lze zakoupit online nebo osobně u přepážky. Při objednávání přepravy budete potřebovat znát jména a příjmení všech cestujících (max. 4 na jedno auto), druh a značku vozidla, SPZ, výšku, délku, šířku apod. Lepší, jednodušší a rychlejší je tedy objednávka online, kde si vše potřebné v klidu zjistíte.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.