Povinné ručení loni zdražilo a zdraží asi i v budoucnu

Povinné ručení loni zdražilo a zdraží asi i v budoucnu

Povinné ručení loni zdražilo a zdraží asi i v budoucnu

První odhady naznačují, že pojišťovny loni vybraly na povinném ručení více než v roce 2013. Důvodem je zvýšení počtu pojištěných vozidel a též mírný růst cen povinného ručení. Stále však podle České kanceláře pojistitelů (ČKP) inkasované pojistné nepokrývá náklady pojišťoven, což má za následek, že trh povinného ručení loni skončil ve ztrátě 12 procent. Nejen to, ale i legislativní změny podle některých odborníků v budoucnu zřejmě povedou k dalšímu zdražení.

Spočítat
povinné ručení

Podle tiskového mluvčího ČSOB Pojišťovny Petra Milaty sice ještě čísla za loňský rok nejsou uzavřená, již nyní lze ale říci, že průměrné pojistné na jedno pojištěné vozidlo v roce 2014 vzrostlo. Jedním z důvodů byl očekávaný růst výplat pojistného plnění díky novému Občanskému zákoníku, odvodům 3 % z vybraného pojistného do Fondu zábrany škody a též kvůli navýšení plateb za zásahy hasičů u dopravních nehod. „Navýšení průměrného pojistného však v praxi ne zcela pokrylo závazky na vzniklé škody, a proto někteří pojistitelé, včetně ČSOB Pojišťovny, sáhli v roce 2015 k dalšímu mírnému navýšení sazeb pojistného,“ uvedl Milata.

Podle odhadů České kanceláře pojistitelů začal trh povinného ručení pomalu růst a na pojistném se vybralo více peněz. „To je dáno nárůstem počtu pojištěných vozidel a pozvolným růstem cen povinného ručení. Nárůst vybraného pojistného ale stále nepokrývá náklady produktu,“ tvrdí tiskový ČKP Aleš Povr. Od poloviny ledna letošního roku lidé nemusejí České kanceláři pojistitelů platit příspěvek za nezaplacené povinné ručení. Podle Milaty to však letos ještě nejspíše nebude mít dopad na navýšení cen. „Pokud se ale nezmění legislativa, sazby budou muset být navýšeny,“ uvedl.

Srovnejte si nabídky pojišťoven na trhu a jako bonus získejte i pojištění právní ochrany. Ke každé smlouvě přidáváme navíc ještě stokorunovou slevu na nákup na Mall.cz.

Spočítat povinné ručení

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 18
Sdílet na Facebooku

Archiv