Zásah horské služby a vliv na cestovní pojištění

Zásah horské služby a vliv na cestovní pojištění

Zásah horské služby a vliv na cestovní pojištění

Zásah horské služby

Hory jsou oblíbenou destinací pro trávení dovolené. Nejvíce lidí do horských oblastí míří v období zimních měsíců, aby zde oprášili své lyžařské umění. Do hor se však jezdí také za turistikou a to v každém ročním období. Vzhledem k tomu, že hory skýtají určitá nebezpečí, s ohledem na obtížnost plánovaných aktivit je důležité přizpůsobit také cestovní pojištění.

Standardně cestovní pojištění zahrnuje léčebné výlohy a související náklady (ošetření, převozy, hospitalizace, léky, lékařské zákroky a operace atd.). Zdaleka ne všechna cestovní pojištění ale zahrnují zásah horské služby, a proto se na tuto problematiku podíváme blíže.

porovnání cestovního pojištění

V ohrožení života pomůže horská služba

Zásah horské služby obvykle vyžadují závažné úrazy a zranění, v jejichž důsledku nemůžete pokračovat v cestě či provozování sportů. Zásah horské služby je nutný také v případech, kdy turista zabloudí a nemůže se dostat zpět do civilizace. V takových chvílích je na pomoc zavolána horská služba. Ta přirozeně není zadarmo. Naopak její provoz je velice nákladný, a pokud nemáte zásah horské služby pojištěný, čeká vás pořádný dluh.

Zásah horské služby vyjde minimálně na několik desítek tisíc korun. Pokud je do akce povolán vrtulník, začnou se náklady šplhat do statisíců.

Rozlišujte v podmínkách úraz a pátrací akci

Většina českých pojišťoven má v cestovním pojištění zahrnutý zásah horské služby při úrazu, ale nikoliv pátrací akci.

Mezi těmito dvěma případy je potřeba rozlišovat. Pokud budete mít smůlu a ztratíte se například v mlze nebo sněhové vánici, ale zároveň se nezraníte nebo jste nebyli ohroženi na životě, můžete se dočkat nemilého překvapení v podobě účtu za rozsáhlou pátrací akci. Jestliže není v podmínkách cestovního pojištění uvedeno, že se vztahuje rovněž na pátrací akci, může vám pojišťovna odmítnout plnění.

Pozor na slovenské Tatry

Mezi nejoblíbenější oblasti, kam čeští turisté míří do hor, patří Rakousko, Itálie, ale také sousední Slovensko. Ani tady byste neměli zapomínat na kvalitní cestovní pojištění. Zásah horské služby na Slovensku je třeba si připojistit a dát si opět pozor na rozdíly v podmínkách úrazu a pátrací akci.

Kritizovaným příkladem se stal případ pohřešovaného desetiletého chlapce před deseti lety, kdy došlo ke změnám v úhradách za zásahy horské služby na Slovensku. Pátrací akce se zúčastnilo 200 záchranářů a náklady se vyšplhaly na více než 600 tisíc korun. Případ měl naštěstí dobrý konec, ale na úhradě nákladů se nakonec podílel i předseda vlády.

Při cestování do hor sledujte i další podmínky

Při výběru cestovního pojištění pro cesty do hor sledujte i další podmínky a výluky. Jedním z omezení bývá maximální nadmořská výška, do níž vás cestovní pojištění kryje. Obvyklou mezí bývá 3500 m n. m., nad tuto nadmořskou výšku již je potřeba připojištění, ale konkrétní hranice může být i nižší. Stejně tak si vždy pečlivě nastudujte, jaké konkrétní sporty vám pojištění kryje. Ve výlukách se standardně objevuje pohyb nebo lyžování mimo vyznačené trasy apod.

Vyberte si nejlepší cestovní pojištění pomocí online srovnávače. Najdete tak nejen cestovní pojištění za nejvýhodnější cenu, ale zároveň si přečtete pojistné podmínky různých pojišťoven přehledně na jednom místě.

Přehled zásahů horské služby dle jednotlivých pojišťoven:

Pojišťovna Zásah horské služby(při úrazu) Zásah horské služby(pátrací akce)
AIG ano ne
Allianz ano ne
AXA Assistance ano ne
ČSOB ano ne
ERGO ano ne
ERV ano ne
Generali ano ne
Uniqa ano ano
Union ano ano s připojištěním technické asistence pouze pro Slovensko
VZP ano ne
Wüstenrot ano ano s připojištěním nákladů HS pouze pro Slovensko

Zdroj: Pojišťovny

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 32

Sdílet na Facebooku

Archiv