STK: Jaké změny přinesl rok 2018?

STK: Jaké změny přinesl rok 2018?

zmeny

Rok 2018 s sebou přinesl na stanicích technické kontroly spoustu změn – mění se zákony, zpřísňují se pravidla a nová opatření vedou k tomu, že 9 z 10 vozidel nyní prohlídkou ani nemusí projít. Buďte v obraze a podívejte se na souhrn všech změn v STK popsaných Ministerstvem dopravy, které nás v roce 2018 ovlivnily a ještě ovlivní.


Spočítat
povinné ručení

Kdy a jak často musíte absolvovat technickou kontrolu v roce 2018?

Nové vozy musí podle vyhlášky podstoupit technickou kontrolu po 4 letech provozu vozidla, a poté každé 2 roky. Pokud nemáte platnou STK, hrozí vám pokuta až 10 000 korun, a dokonce i úplný zákaz řízení.

Co všechno vám na STK zkontrolují?

Na STK si s sebou nezapomeňte vzít kromě velkého a malého technického průkazu také zelenou kartu. Při kontrole technického stavu vašeho vozidla se na STK zaměřují především na podvozek, výfukový systém, stabilizátory, odpružení vozu, brzdy, světla a světlomety. Bez povšimnutí nezůstane ani motor, povinná výbava, funkčnost blinkrů, stěračů a klaksonu. Abyste získali červenou známku, musíte projít i měřením emisí.

Souhrn všech důležitých změn STK v roce 2018:

• Co se týče povinné výbavy, nově v autě nemusíte mít žárovky, náhradní pojistky, rezervu, příruční zvedák ani klíč na matice. Avšak pouze za předpokladu, že máte v rámci pojištění sjednanou asistenční službu, která vám výměnu poškozené pneumatiky může zajistit.

• Od 1. října v lékárničce nemusí být trojcípý šátek, plastová rouška ani náplast s polštářkem. Prošlou lékárničku navíc nově není nutné měnit.

• Změnila se rovněž lhůta pravidelných kontrol na STK pro motocykly. Povinnou technickou kontrolu nyní budou majitelé motocyklů absolvovat až ve 4letých intervalech. Motorky zakoupené po 1. říjnu pak absolvují 1. technickou kontrolu až po 6 letech.

• Od 1. října odpadla povinnost měření emisí u všech motocyklů.

• Za nelegální stáčení tachometrů hrozí až půlmilionová sankce. Pokud provozovatel při nejbližší evidenční kontrole nepředá STK protokol o provedení opravy či výměny počítadla ujeté vzdálenosti, hrozí mu pokuta až 10 tisíc korun.

• Ceny na STK i za měření emisí stouply, nyní se cena za prohlídku pohybuje okolo 1 000 korun, měření emisí pak vyjde zhruba na 800 korun.

• Aby se zabránilo podvodům, stanice měření emisí mají od letošního roku povinnost dokumentovat přítomnost kontrolovaných vozidel na prohlídkách. Registrovaných stanic tedy výrazně ubylo. Nákup nových softwarů i technologií donutil stanice na měření emisí rovněž zdražit své služby.

• Stát nyní může na stanicích technické kontroly nově pořizovat zvukové i obrazové záznamy, a to bez souhlasu majitele stanice. Pokud zjistí pochybení, může provoz STK zastavit až na 1 měsíc.

• V rámci technické kontroly mají nyní technici povinnost vám zkontrolovat i typ motoru a hodnoty jemu příslušící. Nařídila tak novela silničního zákona, a to od října 2018.

• Podmínky technické kontroly jsou nyní přísnější než kdy jindy, což zapříčinila zejména nová metodika prohlídek STK nařízená státem. Ten na prohlídky navíc může dohlížet i pomocí skrytých kamer. Prohlídky jsou údajně natolik poctivé, že 9 z 10 vozidel nyní technickou kontrolou nemusí projít.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 6
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

STK

Archiv