epojisteni logo
pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka

Nový občanský zákoník a pojištění

Nový občanský zákoník a pojištění

Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.

Pojištění je významnou součástí každodenního života. Pojištění nás chrání před nahodilým riziky našeho života a poskytujeme nám finanční ochranu před jejich následky. Správná znalost pojmů a podmínek Vám pomůže zvolit odpovídající pojištění.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Kdo může být účastníkem pojištění

Dokladem o sjednaném pojištění je pojistná smlouva. Dle pojistné  smlouvy je pojišťovna označována jako “pojistitel” a pojištěný  jako “pojistník”. V některých případech nemusí být  pojistník  totožný s pojištěným. To znamená, že pojistník je osoba, platící pojistné, ale pojištěný je někdo jiný (např. manželka). Pojistník je povinen platit pojistné dle podmínek dohodnutých pojistnou smlouvou.

Dalšími účastníky smlouvy může být “obmyšlený” a “oprávněná osoba”. Jedná se o osoby, které nejsou přímými účastníky pojištění, ale v případě pojistné události mají nárok na vyplacení pojistného plnění.

Náležitosti pojistné smlouvy

Pojistná smlouva by vždy měla mít písemnou podobu a měla by obsahovat podpisy obou stran - pojistitele i pojistníka. Pojištění je možné sjednat také online na internetu. Zde je nutné, aby spotřebitel byl předem podrobně informován o pojistiteli i jeho nabídce. Podrobná pravidla jsou uvedena v pojistné smlouvě (pojistná událost, pojistná rizika, pojistné částky, výše pojistného, výluky atd.).

Pojistník má dle zákona právo od smlouvy odstoupit. V případě online pojištění je to možné do 14 dnů od uzavření a u životního a penzijní připojištění  je lhůta dlouhá 30 dnů. Tato možnost neplatí pro krátkodobé pojištění.

Domov v bezpečí

Chraňte svůj domov před špatným počasím

Máte strach, že váš domov zasáhne požár, povodeň, tornádo či jiný živel? Pojištění majetku vám pomůže s vyrovnáním těchto finančních škod na vašem majetku. Sjednejte si výhodnou nabídku pojištění přes naši online kalkulačku. Jednoduše do pár minut.


Sdílet článek

Související články

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Pojištění šperků a hodinek: Mějte své cennosti v bezpečí

    Stříbro, zlato i drahé kameny se najdou ve šperkovnici spousty domácností, ale jen málokdo je má pojištěné. Jak takové pojištění cenností funguje a kde si ho sjednat?fallback mark

  • 21. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se havarijní pojištění u ojetého vozidla?

    V ČR má havarijní pojištění zhruba třetina řidičů, a to hlavně na nová vozidla. Ostatním se zdá pojištění zbytečně drahé, nebo si myslí, že ho pojišťovny na ojetiny ani nenabízí. To ale není tak docela pravda. Kdy o havarijním pojištění na ojeté auto uvažovat?

  • spolujizda
    01. srpna 2024|Jana Březinová
    Havarijní pojištění a pojistné podmínky – na co si dát pozor

    Než si sjednáte havarijní pojištění, měli byste si důkladně přečíst pojistné podmínky. Jinak můžete být zklamání, že pojišťovna nezaplatila všechny škody podle vašich očekávání. V čem bývá nejčastěji háček?

  • zena-prace-notebook-postel
    31. července 2024|Jana Březinová
    Ušetřete aktualizací havarijního pojištění

    Pravidelná aktualizace havarijního pojištění vám může ušetřit nejen peníze, ale i starosti v případě nehody. Pojďme se podívat na to, jak často byste měli své havarijní pojištění aktualizovat a na co se při tom zaměřit.

  • modré autíčko jedoucí dolů po mincích
    29. července 2024|Jana Březinová
    Jak získat slevy na havarijní pojištění

    Existuje několik způsobů, jak ušetřit na havarijním pojištění – nadstandardní zabezpečení vozu, kombinace několika pojištění nebo nižší roční nájezd. Zjistěte všechny možnosti a uspořte tisíce korun ročně.

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?