epojisteni logo
pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka

Nový občanský zákoník a pojištění

Nový občanský zákoník a pojištění

Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.

Pojištění je významnou součástí každodenního života. Pojištění nás chrání před nahodilým riziky našeho života a poskytujeme nám finanční ochranu před jejich následky. Správná znalost pojmů a podmínek Vám pomůže zvolit odpovídající pojištění.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Kdo může být účastníkem pojištění

Dokladem o sjednaném pojištění je pojistná smlouva. Dle pojistné  smlouvy je pojišťovna označována jako “pojistitel” a pojištěný  jako “pojistník”. V některých případech nemusí být  pojistník  totožný s pojištěným. To znamená, že pojistník je osoba, platící pojistné, ale pojištěný je někdo jiný (např. manželka). Pojistník je povinen platit pojistné dle podmínek dohodnutých pojistnou smlouvou.

Dalšími účastníky smlouvy může být “obmyšlený” a “oprávněná osoba”. Jedná se o osoby, které nejsou přímými účastníky pojištění, ale v případě pojistné události mají nárok na vyplacení pojistného plnění.

Náležitosti pojistné smlouvy

Pojistná smlouva by vždy měla mít písemnou podobu a měla by obsahovat podpisy obou stran - pojistitele i pojistníka. Pojištění je možné sjednat také online na internetu. Zde je nutné, aby spotřebitel byl předem podrobně informován o pojistiteli i jeho nabídce. Podrobná pravidla jsou uvedena v pojistné smlouvě (pojistná událost, pojistná rizika, pojistné částky, výše pojistného, výluky atd.).

Pojistník má dle zákona právo od smlouvy odstoupit. V případě online pojištění je to možné do 14 dnů od uzavření a u životního a penzijní připojištění  je lhůta dlouhá 30 dnů. Tato možnost neplatí pro krátkodobé pojištění.

Domov v bezpečí

Chraňte svůj domov před špatným počasím

Máte strach, že váš domov zasáhne požár, povodeň, tornádo či jiný živel? Pojištění majetku vám pomůže s vyrovnáním těchto finančních škod na vašem majetku. Sjednejte si výhodnou nabídku pojištění přes naši online kalkulačku. Jednoduše do pár minut.


Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  Na co si dát pozor při sjednávání majetkového pojištění?

  V Česku najdeme zhruba jeden a půl milionu trvale obydlených rodinných domů a více než čtyři miliony bytů. Většina z nich je dle statistik pojišťovacích expertů kryta pojištěním. Bohužel značné procento z nich dělá při sjednávání majetkového pojištění zcela zásadní chyby, které mohou v případě pojistné události vést k nižšímu plnění nebo dokonce k jeho úplnému zamítnutí.

 • 14. prosince 2021|Vendula Flassig Vráblová
  Pojištění GAP: Víte, co všechno kryje a kdy má smysl uvažovat o jeho sjednání?

  Vlastnit osobní automobil s sebou přináší celou řadu výhod. Rychlejší způsob dopravy, pohodlnější nákupy a celkově komfortnější život. Protože má ale každá mince dvě strany, i s pořízením vozu souvisí jisté nedostatky. Jedním z nich je skutečnost, že jen co nový vůz opustí autosalon, jeho cena zásadně klesne. Pro tyto případy je zde speciální druh pojištění s názvem GAP. Jak pojištění GAP funguje a kdo by měl o jeho sjednání uvažovat?

 • 02. prosince 2021|ePojisteni
  Zásady bezpečné jízdy - připoutejte se, prosím

  Denně na českých silnicích dochází k dopravním nehodám. Lidé při nich přichází ke zraněním a někdy bohužel i umírají. V řadě případů by šlo tragickým následkům předejít “pouhým” dodržováním zásad bezpečné jízdy, jako je připoutání se.

 • autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene
  26. října 2021|Veronika Čermáková
  Jaké zvolit pojištění pro začínající řidiče?

  Všechno je jednou poprvé. Možná jste právě dostali řidičák a pořídili si své první auto. Jednou z věcí, kterou musíte zařídit, než vyjedete na silnici, je povinné ručení. K němu můžete zvolit i další pojištění nebo připojištění. Připravili jsme pro vás proto návod, díky němuž se rychle zorientujete.

 • bok-auta-prazdna-silnmice
  04. srpna 2021|ePojisteni
  Výluky z pojištění – na co si dát pozor před uzavřením pojistky auta

  Každé pojištění obsahuje tzv. výluky. Jsou to situace a události, které když nastanou, nebude pojišťovna hradit škody. Vztahují se jak k povinnému ručení a havarijnímu pojištění, tak i k možným připojištěním, jenž jsou v rámci těchto produktů sjednávány. Proto je nutné se s nimi seznámit ještě před uzavřením pojistné smlouvy. Jejich neznalost může být zdrojem nepříjemných překvapení.