epojisteni logo
zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil

Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

Budou elektromobily povinné?

Zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory se chystá v desítkách zemí. V EU by omezení mělo nastat v roce 2035. Už to je termín, který spoustě lidem nedá spát. Jiné země se ale do elektromobility hrnou ještě více. Norsko a Jižní Korea chce prodej aut na fosilní paliva zakázat už za tři roky. Belgie a Rakousko do pěti let. Do konce tohoto desetiletí se na zákaz chystá třeba i Slovinsko, Nizozemsko, Dánsko, Irsko, Izrael, Velká Británie, a dokonce i Indie.

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Regulace bazarového trhu zatím není v plánu. Fanoušci klasických automobilů nebo lidé, kteří si elektromobil nemohou dovolit, tak o možnost vlastnit auto nepřijdou. Je ale pravděpodobné, že se časem omezí nejen prodej nových automobilů, ale také samotný provoz vozů se spalovacími motory. Už dnes se na některá místa nedostanete, pokud vaše auto neplní  přísné emisní normy a tato pravidla se pravděpodobně budou rozšiřovat.

V odborných kruzích se už řeší také celosvětový konec spalovacích motorů. K tomu by mohlo dojít v roce 2040. Tento termín podporují automobilky, jako je Mercedes-Benz, Ford, General Motors (tedy Chevrolet, Cadillac, GMC a Buick), Volvo, Jaguar nebo Land Rover. Proti nucenému přechodu na elektromobilitu se aktuálně staví například Volkswagen, Hyundai či Toyota. Proti je také nejeden stát, proto zatím žádná závazná dohoda neexistuje.

Jak se k elektromobilům staví automobilky

Konec spalovacích motorů se už chystá ve spoustě zemí. Jak se ale k otázce elektromobility staví jednotlivé automobilky? Většina z nich k elektrifikaci směřuje nehledě na nařízení vlád.

Toyota

Japonskou automobilku netrápí ani nejpřísnější emisní normy, se kterými někteří výrobci bojují už dnes. Jak to Toyota dokázala? Alternativním pohonům se věnuje už dlouhé roky a velkou část prodejů tvoří hybridní motorizace. Díky tomu si v nabídce může držet i sportovní model GT86 nebo reinkarnovanou Supru, zatímco konkurenční automobilky si podobné modely v nabídce nemohou dovolit, pokud nechtějí platit pokuty za překračování průměrných emisí.

K čisté elektromobilitě se Toyota dlouho stavěla skepticky a soustředila se spíše na vodík. Nakonec se ale v Japonsku rozhodli reagovat na silný trend a na konci roku 2021 představili 16 chystaných elektromobilů. Vypadá to tak, že Toyota v budoucnu zůstane silným hráčem na celosvětovém trhu a v její nabídce nebude chybět žádná z dnes představitelných motorizací.

Škoda

Český výrobce aut nechce zaspat a elektromobilitu vítá s otevřenou náručí. V dnešní nabídce najdete  2 čistě elektrické modely - Enyaq iV a Enyaq Coupé RS iV. Nabídku doplňuje plug-in hybridní Superb a Octavia. Nejoblíbenější česká automobilka nezapomíná ani na příslušenství a umí dodat také domácí nabíječku iV Charger. V budoucnu by se v katalogu značky měly objevit další elektromobily, včetně cenově dostupnějšího modelu.

Volkswagen

Tahoun stejnojmenného koncernu nabízí 8 zcela elektrických aut. Modely ID.3, ID.4, ID.4 GTX, ID.5, ID.5 GTX a ID. Buzz doplňují 2 užitková vozy - ID. Buzz Cargo a eCrafter. Volkswagen v elektromobilitě vidí budoucnost a portfolio elektromobilů plánuje rozšiřovat.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Porsche

Stejně jako se dříve zdálo nemyslitelné, aby se legendární výrobce sportovních automobilů pustil do výroby SUV, nejednoho fanouška potěšilo představení prvního elektromobilu stuttgartské automobilky. SUV Macan a Cayenne patří mezi nejprodávanější modely značky  a prodejním trhákem se stal také elektrický Taycan. Ten později doplnily také praktičtější varianty Taycan Cross Turismo a Taycan Sport Turismo, o kterém jsme mluvili v pořadu Autosalon. Porsche u všech zmíněných modelů ukázalo, že vyrábí pouze skvělá auta, která se výborně řídí - nehledě na jejich velikost nebo pohon.

Nabídku elektromobilů se Porsche chystá dále rozšiřovat. Zajímavé bude sledovat osud legendárního modelu 911. Porsche totiž pracuje na syntetickém palivu, které by v budoucnu mělo umožňovat provoz jeho sportovních modelů, ale zároveň se začínají objevovat spekulace o elektrifikované 911, kterou automobilka ještě nedávno odmítala.

Tesla

Vynechat nemůžeme ani hlavního průkopníka elektromobility. Společnost Tesla od začátku sází pouze na elektroauta a právě ona ostatním hráčům na trhu ukázala, jaká je po nich poptávka. Kromě několika osobních aut už představila také tahače.

Vozy od Tesly prosluly svým propracovaným softwarem, který se pravidelně aktualizuje. Majitelům se tak auta vylepšují pod rukama, což je u jiných značek dodnes pasé. Kromě aut se společnost soustředí také na vlastní solární panely a baterie, ve kterých lze energii uložit.

General Motors

Americký konglomerát General Motors se chystá na kompletní elektrifikaci své nabídky, ačkoliv ji v blízké budoucnosti drtivá většina států USA vyžadovat nebude.

Jak to mají další výrobci?

K dobrovolné elektrifikaci svého portfolia míří nejedna automobilka. V seznamu překvapivě nechybí ani luxusní značky nebo výrobci, kteří prosluli výrobou sportovně laděných vozů. Tady je několik příkladů:

 • Jaguar - od roku 2025 plánuje nabízet pouze elektromobily

 • Alfa Romeo - od roku 2027 plánuje nabízet pouze elektromobily

 • Bentley - od roku 2030 plánuje nabízet pouze elektromobily

 • Audi - od roku 2033 plánuje nabízet pouze elektromobily

 • Hyundai - od roku 2035 plánuje nabízet pouze elektromobily (platí pouze pro EU)

 • Mini - od roku 2035 plánuje nabízet pouze elektromobily

 • Honda - od roku 2040 plánuje nabízet pouze elektromobily

Konec spalovacích motorů - Auto nabíjící se v garáži a matka se synem na schodech z garáže

Výhody elektromobilů

Proč si elektromobily rychle získávají oblibu, ačkoliv jde stále o poměrně drahou alternativu k běžným autům? Tady je 8 hlavních důvodů.

Žádná převodovka, žádný problém

Ať už preferujete manuál nebo automat, převodovka je vždy jednou z nejsložitějších částí automobilu. A když se pokazí, jde o jednu z nejdražších oprav, která vás může potkat. Běžný elektromobil převodovku nepotřebuje, a pokud má na jedné nápravě dva motory, odpadá dokonce i diferenciál.

Okamžitě dostupný výkon a efektivita

Elektromotor nepotřebuje dosáhnout vysokých otáček, aby řidič mohl využít jeho maximální točivý moment. Nejvíc otáček nabízí naopak ve chvíli, kdy se začíná točit, takže získáváte maximum výkonu hned po sešlápnutí pedálu.

Příjemnou výhodou elektromobilů je nejen jejich zrychlení  a okamžitě dostupný výkon, ale také přesné ovládání “plynu”. To vám bude dělat radost při běžné jízdě, během předjíždění i při rozjíždění. Výjimkou jsou v tomto směru pouze nejlevnější elektromobily, které trpí na nedostatek výkonu.

Elektromotor je navíc vysoce efektivní a při provozu není vystaven vysokým teplotám a tlaku. Proto vydrží fungovat i desítky let, aniž byste se o něj speciálně starali. Stále se vylepšuje také životnost baterií, které ani po letech provozu a ujetí stovek tisíc kilometrů nevykazují fatální snížení kapacity.

Brzdy a další údržba

Pokud budete při své jízdě poctivě využívat rekuperaci, enormně tím prodloužíte životnost brzdové kapaliny i samotných brzd. A jako  bonus  zvýšíte dojezd. Nezapomeňte ale brzdy čas od času pořádně prošlápnout, aby se na nich neusazovala rez, která je může poškodit.

Zatímco životnost brzd můžete výrazně prodloužit, některé servisní úkony u elektromobilu nemusíte řešit vůbec. Odpadá starost o vzduchový, olejový či palivový filtr, olej v motoru a převodovce, výfukový systém zapalovací svíčky nebo systém chlazení motoru.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Cena nabíjení

Stovka ujetých kilometrů v elektromobilu vás vyjde na  méně než polovinu ceny nafty nebo benzínu, kterou byste museli napumpovat do spalovacího auta. A to počítáme s velmi nízkou průměrnou spotřebou pěti litrů na sto. Rozdíl se může ještě zvýšit, pokud máte přístup k levnější elektřině - například nočnímu proudu.

Jistě, záleží na budoucím vývoji cen elektřiny a nafty, zatím ale obě varianty zdražují podobným tempem a cenové srovnání proto vychází stále stejně. Naftu si navíc na dvorku nevytěžíte, zatímco elektřinu si vyrobit můžete.

Univerzálnost

Pohodový rodinný kočár, se kterým  jezdíte za pár korun, to na dráze může nandat sportovní Audi R8 s desetiválcovým motorem, o čemž se přesvědčil i legendární Jeremy Clarkson v pořadu The Grand Tour. Něco podobného bylo ještě nedávno nemyslitelné a elektromobily ukazují, jak neuvěřitelně univerzální dokážou být. 

Nulové emise a ticho

Nehledě na způsob získávání elektrického proudu se elektrickým vozům nedají upřít dvě věci -  nulové emise v místě jízdy a tichý provoz. Z těchto dvou výhod těží hlavně lidé žijící ve městech a v blízkosti dopravních tepen. A jakmile se podaří vyřešit prach z brzd a pneumatik, nebudou po sobě auta zanechávat prakticky žádnou stopu.

Odpustky od státu

Dotaci na elektromobil v Česku nedostanete, ale několik symbolických výhod přeci jen získáte. V současné době nemusíte platit silniční daň, dálniční známku a ve vybraných lokalitách  zaparkujete zdarma. Stát vám odpustí také registrační poplatek, který činí 800 Kč. 

Levnější pojištění

Za lepší cenu získáte povinné ručení  a havarijní pojištění. Zvýhodnění už sice nenajdete u všech pojišťoven, velká část z nich ale na elektroauta stále nahlíží jako na vozy s motorem o nejnižším možném objemu. Cena tak oproti obdobně výkonným a drahým vozidlům bývá často mnohem nižší.

Konec splaovacích motorů - Vozový park elektrododávek

Nevýhody elektroaut

Elektrickým autům k dokonalosti chybí několik věcí. Jedna z nevýhod je natolik zásadní, že v našich končinách brání masivnějšímu rozšíření elektromobility. 

Omezené možnosti nabíjení

Ačkoliv je nabíjecích míst dostatek a s rostoucím množstvím elektroaut vznikají další a další nabíječky, síť se stále nedá srovnávat s běžnými čerpacími stanicemi. Navíc je třeba počítat s fyzikálním a technologickým omezením akumulátorů. Pravděpodobně se jen tak nedočkáme doby, kdy bychom za pár minut dobili celou baterii a získali tím dojezd třeba i přes 1000 kilometrů. 

Dojezd

Nejlepší elektromobily dnes nabízí dojezd lehce přes 500 kilometrů. Pro většinu lidí jde o dostatečnou hodnotu, ale stále se mohou najít jedinci, kteří auto využívají specifickým způsobem a ani s rychlým nabíjením jim podobný dojezd nestačí. 

Udávané hodnoty se navíc mohou značně propadnout v zimních měsících. Realitu se rozhodli otestovat v Norsku. Výsledek? Přes 500kilometrový dojezd se dostaly jen 3 modely, konkrétně Mercedes-Benz EQS 580 4MATIC, BMW iX xDrive 50 a Tesla Model 3 Long Range. Největší rozdíl v udávaném a reálném dojezdu Norové bohužel zaznamenali u českého Enyaqu, který místo 509 kilometrů ujel pouze 347kilometrovou vzdálenost. 

Hlavní nevýhodou zůstává cena

Zájem o elektromobily je. Většina Čechů by se podle průzkumu pojišťovny Generali  spokojila i s poměrně nízkým 350 kilometrovým dojezdem, který dnes zvládají i levnější modely. Jako ideální cenu ale Češi uvádí částku 300 000 Kč. To je suma, za kterou dnes nepořídíte ani nejobyčejnější Fabii. V zemi, kde je průměrné stáří aut 15,6 let, nejde o velké překvapení. Na dražší auto velká část populace zkrátka nemá prostředky.

Vysoké ceny si drží i většina ojetých elektromobilů. Existují už ale kategorie, ve kterých se rozdíly mažou. Porsche Taycan stojí podobně jako Panamera a elektrické BMW i4 vyjde na obdobnou sumu jako BMW 4 Gran Coupé. Zatím se tedy jedná o luxusnější vozy, ale časem se tento trend pravděpodobně rozšíří i do ostatních tříd. Možná se tak začíná blýskat na lepší časy a elektromobilita se přiblíží i průměrným občanům.

Kdy budeme muset pořídit elektromobil - Auto v nabíječce, svítící stojan

Nejlevnější elektromobily pro rok 2022

Čas ukáže, jak rychle se elektromobilita prosadí. Už dnes si ale můžete prohlédnout tabulku s 5 nejlevnějšími elektromobily, které si letos máte možnost pořídit. Na popojíždění po městě vám vystačí i nejlevnější model.

ModelDojezdCena

Dacia Spring

230 km

464 900 Kč

Smart EQ fortwo

160 km

591 690 Kč

Fiat 500e

321 km

734 900 Kč

Renault Zoe

386 km

745 000 Kč

Nissan Leaf

385 km

779 000 Kč

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

 • dalnice-aktualita
  15. srpna 2022|Marek Drahorád
  Cena dálničních známek u nás a v cizině

  Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.