epojisteni logo
praskle-celni-sklo

Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

31. 8. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji, než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

Meziroční nárůst o 10 %

Ačkoli někteří pojišťovací specialisté tvrdí, že ceny povinného ručení a havarijního pojištění se díky konkurenčnímu prostředí drží na úrovni roku 2021, pokud bychom se na pojistné podívali v rámci meziročního srovnání, pak zjistíme, že růst ceny se pohybuje okolo 10 %. Nejvýrazněji je to znát u kombinace povinného ručení s havarijním pojištěním, která průměrně řidiče vyjde na 15,5 tis. Kč. Průměrná cena povinného ručení se pak pohybuje kolem 5-6 tis. Kč.

Zdražuje se zejména v menších městech

Podle Broker Consulting POVIndexu se cena  povinného ručení v prvním čtvrtletí tohoto roku zvýšila v průměru o 125 Kč. Výraznější nárůst zaznamenal index nikoli v Praze, ale v menších městech a to místy až o 177 Kč. V hlavním městě činil meziměsíční nárůst pouze 74 Kč. Podle odborníků je tento růst dán propadem cen v únoru a úpravou ceníků pojišťoven na hodnoty z počátku roku. Analytici a pojišťovací specialisté i nadále upozorňují na to, že ceny povinného ručení budou letos i nadále stoupat.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Důvodem jsou vyšší škody, drahé díly i dlouhé čekací lhůty

Důvodem zvyšování cen pojistného je přibývání nehod a zvýšení jejich finanční náročnosti, které jde ruku v ruce s vyšší cenou práce, energií i materiálu. Problémem jsou i dodací lhůty jednotlivých dílů, které se v průběhu letošního roku prodloužily až dvojnásobně. Odborníci navíc varují, že vyčkávat na levnější díly se nemusí vyplatit. „V blízké budoucnosti spotřebitelé za některé položky zaplatí o desítky procent více. Během letošního roku očekáváme dvouciferný růst cen kovových karosářských dílů i pneumatik v důsledku zdražování některých surovin,”  řekl pro Lidovky.cz šéf servisních služeb Louda Auto Pavel Boháč. 

Ceny se liší napříč kraji i pojišťovnami

Ceny povinného ručení a havarijního pojištění se ale liší nejen v jednotlivých krajích, ale také napříč tuzemskými pojišťovnami. Podle analytika neživotního pojištění společnosti Broker Consulting Jiřího Váhala je důležité porovnat nejen ceny pojištění, ale také rozsah pojistného krytí: „Rozdíly v cenách povinného ručení mezi jednotlivými pojišťovnami vznikají zejména proto, že každá používá odlišné parametry pro svůj výpočet pojistného. Před výběrem konkrétní pojišťovny tedy řidičům vždy doporučuji udělat si důkladné porovnání cen povinného ručení.

Jak získat to nejvýhodnější pojištění?

Přesto, že opět dojde k citelnému zdražení cen povinného ručení, ePojisteni.cz i nadále bude pro své klienty vyjednávat u pojišťoven ty nejvýhodnější ceny, bonusy a výhody. Důležité je ale zmínit, že nejlevnější cena nemusí automaticky charakterizovat to nejlepší a nejvýhodnější povinné ručení nebo havarijní pojištění. Při výběru se proto zaměřte nejen na ni, ale zejména na rozsah pojistného krytí, jednotlivá rizika, asistenční služby a pozornost věnujte také výlukám, na základě kterých mohou jednotlivé pojišťovny pojistné plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • dalnice-aktualita
  15. srpna 2022|Marek Drahorád
  Cena dálničních známek u nás a v cizině

  Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.