epojisteni logo
blg-srt-driver

STK: Jaké změny přinesl rok 2018?

19. 11. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Rok 2018 s sebou přinesl na stanicích technické kontroly spoustu změn – mění se zákony, zpřísňují se pravidla a nová opatření vedou k tomu, že 9 z 10 vozidel nyní prohlídkou ani nemusí projít. Buďte v obraze a podívejte se na souhrn všech změn v STK popsaných Ministerstvem dopravy, které nás v roce 2018 ovlivnily a ještě ovlivní.

Kdy a jak často musíte absolvovat technickou kontrolu v roce 2018?

Nové vozy musí podle vyhlášky podstoupit technickou kontrolu po 4 letech provozu vozidla, a poté každé 2 roky. Pokud nemáte platnou STK, hrozí vám pokuta až 10 000 korun, a dokonce i úplný zákaz řízení.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Co všechno vám na STK zkontrolují?

Na STK si s sebou nezapomeňte vzít kromě velkého a malého technického průkazu také zelenou kartu. Při kontrole technického stavu vašeho vozidla se na STK zaměřují především na podvozek, výfukový systém, stabilizátory, odpružení vozu, brzdy, světla a světlomety. Bez povšimnutí nezůstane ani motor, povinná výbava, funkčnost blinkrů, stěračů a klaksonu. Abyste získali červenou známku, musíte projít i měřením emisí.

Souhrn všech důležitých změn STK v roce 2018:

• Co se týče povinné výbavy, nově v autě nemusíte mít žárovky, náhradní pojistky, rezervu, příruční zvedák ani klíč na matice. Avšak pouze za předpokladu, že máte v rámci pojištění sjednanou asistenční službu, která vám výměnu poškozené pneumatiky může zajistit.

• Od 1. října v lékárničce nemusí být trojcípý šátek, plastová rouška ani náplast s polštářkem. Prošlou lékárničku navíc nově není nutné měnit.

• Změnila se rovněž lhůta pravidelných kontrol na STK pro motocykly. Povinnou technickou kontrolu nyní budou majitelé motocyklů absolvovat až ve 4letých intervalech. Motorky zakoupené po 1. říjnu pak absolvují 1. technickou kontrolu až po 6 letech.

• Od 1. října odpadla povinnost měření emisí u všech motocyklů.

• Za nelegální stáčení tachometrů hrozí až půlmilionová sankce. Pokud provozovatel při nejbližší evidenční kontrole nepředá STK protokol o provedení opravy či výměny počítadla ujeté vzdálenosti, hrozí mu pokuta až 10 tisíc korun.

• Ceny na STK i za měření emisí stouply, nyní se cena za prohlídku pohybuje okolo 1 000 korun, měření emisí pak vyjde zhruba na 800 korun.

• Aby se zabránilo podvodům, stanice měření emisí mají od letošního roku povinnost dokumentovat přítomnost kontrolovaných vozidel na prohlídkách. Registrovaných stanic tedy výrazně ubylo. Nákup nových softwarů i technologií donutil stanice na měření emisí rovněž zdražit své služby.

• Stát nyní může na stanicích technické kontroly nově pořizovat zvukové i obrazové záznamy, a to bez souhlasu majitele stanice. Pokud zjistí pochybení, může provoz STK zastavit až na 1 měsíc.

• V rámci technické kontroly mají nyní technici povinnost vám zkontrolovat i typ motoru a hodnoty jemu příslušící. Nařídila tak novela silničního zákona, a to od října 2018.

• Podmínky technické kontroly jsou nyní přísnější než kdy jindy, což zapříčinila zejména nová metodika prohlídek STK nařízená státem. Ten na prohlídky navíc může dohlížet i pomocí skrytých kamer. Prohlídky jsou údajně natolik poctivé, že 9 z 10 vozidel nyní technickou kontrolou nemusí projít.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • dalnice-aktualita
    30. června 2024|Petr Pohůdka
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autobazar
    29. dubna 2024|Jana Březinová
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

    Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|ePojisteni
    7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění

    Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?