SPEED MARATHON - rychlá jízda způsobuje smrt na silnicích

SPEED MARATHON - rychlá jízda způsobuje smrt na silnicích

cesta

SPEED MARATHON - rychlá jízda způsobuje smrt na silnicích

Na začátku dubna proběhla v rámci Evropy dopravně bezpečnostní akce, která se zaměřuje na dodržování stanovených rychlostních limitů. Cílem akce je snížení nehodovosti a zvýšení bezpečnosti. Nepřiměřená rychlost bohužel zůstává jednou z nejčastějších příčin tragických dopravních nehod.

Celoevropská akce SPEED MARATHON se koná vždy v dubnu. Na předem vytipovaných místech policejní hlídky kontrolují dodržování rychlostních limitů. „Policie České republiky na základě dopravně bezpečnostních analýz v daném teritoriu a vlastních vytipovaných rizikových lokalit bude provádět po celý den měření rychlosti. Cílem těchto preventivních akcí je především snížit dopravní nehodovost a zvýšit bezpečnost na pozemních komunikacích,“ řekla Hana Rubášová, tisková mluvčí Policejního prezidia ČR.

Spočítat
povinné ručení

V důsledku nepřiměřené rychlosti zemřelo na českých silnicích 218 osob

Nedodržování rychlosti je problémem ve všech zemích Evropské unie, Česká republika není výjimkou. Proto se pořádají podobné vzdělávací akce, jejichž cílem je snížit počet tragických dopravních nehod. Jenom v ČR loni zemřelo v důsledku příliš rychlé jízdy 218 osob a dalších 713 lidí bylo vážně zraněno. Celkem v letech 2012 až 2012 zbytečně zemřelo 1 547 osob. Nejvíce lidí umírá ve středočeském kraji (40 mrtvých a 139 vážně zraněných).

V České republice se akce účastnili také krajští koordinátoři BESIP. Ti na místě vysvětlovali rizika rychlé jízdy. "SPEED MARATHON je preventivní akcí, která zapojuje veřejnost do výběru lokalit měření rychlosti a prezentuje dopředu vytipovaná místa s policejní přítomností. Zcela správně tak staví na principu, že bezpečnost na silnicích je společným zájmem všech. Zvláště v rizikových úsecích není rychlostní limit nějakou šikanou řidičů, ale něčím, co slušný člověk automaticky dodržuje,” uvedl Tomáš Neřold, vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy.

Pozor v zatáčkách i na mokru

Opatrně s pedálem by měli řidiči zacházet především na nepřehledných úsecích, v zatáčkách či na mokré vozovce. Ovladatelnost vozu je v takových místech výrazně horší. Stačí vteřina a tragédie, která ovlivní životy mnoha lidí, je na světě. Slušný řidič by měl dodržovat pravidla silniční dopravy v zájmu všech účastníků provozu.

"Většina řidičů faktor nepřiměřené rychlosti stále podceňuje. Obzvlášť nebezpečná je pak nepřiměřená rychlost ve směrových obloucích, to znamená v zatáčkách a v jejich bezprostředním okolí. Tato situace je kritická především na silnicích I. a II. třídy na území ležícím mimo zastavěné území obce. Řidiči také nepřizpůsobují rychlost na mokru, či v nepřehledných úsecích. Dodržování rychlostního limitu na území obce by vzhledem ke stále vysokému počtu smrtelných nehod s chodci mělo být samozřejmostí," upozorňuje Tomáš Neřold na hlavní rizika nepřiměřené rychlosti.

Volbu rychlosti jízdy ovlivňuje řada faktorů. Je to dopravní infrastruktura jako taková, tedy typ silnice, šířka silnice, ale i kvalita silnice, či pevné překážky v okolí silnice. Řidiči však porušují rychlost kdekoliv i na rovných úsecích, kde často podcení své schopnosti. Přes 86 % respondentů přiznalo, že rychlost běžné překračuje o 10 kilometrů za hodinu. 66 % dotázaných jezdí dokonce ještě rychleji. Myslete na své bezpečí, ušetřených pár minut za tragickou zkušenost nestojí.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Limity, Nehody, Pokuty

Archiv