Přepis vozidla na nového majitele: Víte, jak se vyhnout pokutě?

Přepis vozidla na nového majitele: Víte, jak se vyhnout pokutě?

Přepis auta

Přepis vozidla, chcete-li jeho převod na nového majitele, je oproti minulým letům výrazně jednodušší. Kromě dokumentů, které k přepisu potřebujete, vám stačí jediná návštěva jakéhokoli úřadu obce s rozšířenou působností. Snadnější přepis auta s sebou však přináší i mnohá úskalí. Jak celý proces probíhá a čím zajistit snadný průběh? Prozradíme v dnešním článku.

Už žádné odhlašování

Prodej vozidla máte úspěšně za sebou. Jak ale na jeho převod na nového majitele? Zatímco v minulých letech bylo pro přepis vozidla na nového majitele nutno provést nejprve jeho odhlášení, a následně znovu přihlásit novým majitelem, dnes je celý proces o poznání jednodušší. Tzv. „polopřevod“ dnes už totiž není potřeba. Ke kompletnímu převodu tak dnes už stačí pouhá jediná návštěva registru vozidel. Nově tak navíc můžete učinit na jakémkoli úřadu obce s rozšířenou působností.

porovnání povinného ručení

Komplikace, se kterými je potřeba počítat

Ačkoli se výrazně zjednodušil celý proces přepisu vozidla na nového majitele, i v nové a o poznání jednodušší „verzi“ je nutné počítat s určitými komplikacemi, ke kterým může dojít například tehdy, je-li původní a nový majitel z druhé strany republiky. Na zmíněném úřadě se totiž musí potkat oba současně. 

Problém ale snadno vyřeší plná moc k převodu vozidla, kterou jako prodávající či kupující vystavíte druhé straně. Je ale důležité, aby byl dokument podepsán a úředně ověřen. Ověření provedete během několika mála chvilek jednoduše na pobočkách CzechPoint (najdete je např. na České poště).

Jaké dokumenty nesmíte při přepisu vozidla zapomenout?

Na zmíněný úřad se dostavte osobně (nebo v zastoupení na základě plné moci) společně s potřebnými dokumenty, bez nichž proces nebude možné provést. Mezi tyto dokumenty patří: 

  • vyplněná přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel,

  • kupní smlouva na auto,

  • velký technický průkaz,

  • malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla),

  • doklady totožnosti obou stran (popřípadě ověřená plná moc k přepisu auta),

  • protokol o evidenční kontrole vozidla (nesmí být starší 30 dnů),

  • zelená karta (doklad o zákonném pojištění vozidla – povinné ručení). 

Pozor na lhůty a pokuty!

Od podpisu kupní smlouvy běží lhůta v podobě 10 dnů, ve které musí prodávající převést vůz na nového majitele. Prodávající je tak zodpovědný na převod registrace. Pokud nebude lhůta dodržena, hrozí za její nedodržení pokuta až 50 000 Kč. Jestliže navíc bude kupující s převodem příliš dlouho otálet, odpovědnost za nedodržení lhůty je stále na bedrech prodávajícího. Závěrem je tedy vhodné doporučit, aby prodávající nepředával vozidlo a doklady k němu kupujícímu dříve, než na něj bude v registru přepsáno.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 5

Sdílet na Facebooku

Archiv