Auta s nedokončenou registrací již nebudou smět na silnice

Auta s nedokončenou registrací již nebudou smět na silnice

Od 1. července již nebude možné vyjet na silnice s vozidlem, jehož převod nebyl řádně dokončen. Provoz vozidel v tzv. polopřevodu neumožňuje novela zákona č. 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, který vstoupil v platnost již na počátku letošního roku. Vlastníci však získali na dokončení převodu půl roku.

Ačkoliv vláda i média od počátku roku motoristy upozorňují na nutnost dokončení převodu, registry vozidel v ČR stále evidují více než 728 000 vozidel, jejichž vlastník není uveden. Od počátku roku se počet nedokončených registrací snížil pouze o 55 000 aut.

Podle ministra dopravy Dana Ťoka má přitom zhruba 100 000 aut platnou technickou prohlídku i povinné ručení a jsou legálně provozovány. To se však změní k datu 1. července, kdy tato vozidla již nebudou smět na silnice.

Co je polopřevod?

Polopřevod je stav, kdy původní majitel (prodávající) vozidlo řádně odhlásil. Nový majitel (kupující) jej však z nejrůznější důvodů dosud nepřihlásil. Většina aut v tomto případě není provozována nebo byla dokonce zlikvidována. Majitelé však vozidlo nepřihlásili či neodhlásili, protože nechtěli platit likvidační poplatek. Stát tak přišel o desítky milion korun. Zbývají vozidla mají platný technický průkaz, jsou pojištěná a stále provozována.

A právě těchto vozidel se nový zákon týká nejvíce. Vozidla, která se po silnicích pohybují bez nedokončeného převodu, budou dnem 1. července prohlášená za vyřazená. Vozidlo bude vyřazeno z registru vozidel a již jej nepůjde přihlásit. Technický průkaz bude automatický zneplatněn, stejně jako povinné ručení. Motoristé, kteří budou i přesto vozidlo provozovat, se vystavují sankcím ze strany Policie ČR. V případě zaviněné nehody budou povinni uhradit veškerou způsobenou škodu.

K dokončení polopřevodu zbývá 14 dní

Již za 14 dní nebude možné vyrazit s vozidlem v polopřevodu na české silnice. Ministerstvo dopravy se snaží aktivně upozornit všechny motoristy, kterých se tato změna týká, prostřednictvím osvětové kampaně. Média rovněž na nutnost dokončení převodů upozorňují.

Řidič, kteří si nejsou řádnou registrací jistí, tak mohou učinit na stránkách www.dokonceteregistraci.cz. Zde stačí vyplnit platnou registrační značku (RZ či SPZ) a vlastník vozidla se ihned dozví, zda má vozidlo napsané na své jméno. Jména by také měla být shodná jak v malém, tak i velkém technickém průkazu.

Ministerstvo dopravy varuje, že všechny registrační značky vozidel vyřazených po 1. červenci budou zveřejněny na internetu.

Spočítat povinné ručení

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 15
Sdílet na Facebooku

Archiv