Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem...

Nabídka ojetých vozů je dnes v Česku bohatá. Hodně lidí ale stále preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je lepší nabídka specifických modelů, často lepší technický stav i nižší cena a profesionální přístup.
Než si začnete v Německu vybírat vůz, zamyslete se nad tím, zda se vám koupě auta vyplatí. Situace už není tak výhodná jako před pár lety. Nabídka na českém trhu se hodně zlepšila a také kritizovaný přístup autobazarů už není tak špatný jako dříve. Naopak v Německu se podmínky každým rokem zhoršují, protože se tamní bazary dostávají do rukou novým majitelům, kteří neobchodují tak poctivě. Pořád ale platí, že na mnohem větším německém trhu budete mít výrazně větší výběr.
Spočítat cenu povinného ručeníJak koupit auto z Německa?
Pokud jste se rozhodli pro ojeté auto z Německa, začněte s výběrem doma v Česku. Drtivá většina prodejců svou nabídku prezentuje na internetu, což dovoz aut z Německa výrazně usnadňuje, protože můžete vybírat online z pohodlí domova a nejezdit do Německa naslepo. Nejoblíbenějším inzertním webem jsou stránky mobile.de, které fungují i v češtině.
Nabídka je ohromná a čítá tisíce vozidel. Nabízená auta lze filtrovat dle různých parametrů jako například: značka, model, barva, rok výroby, výbava, velikost, typ a další.
Kdo prodává ojetá auta v Německu?
Jistou záruku kvalitu představují autobazary a autorizovaná zastoupení. V obou případech očekávejte prověřená auta, seriózní jednání, zajištění veškerých smluvních dokumentů, ale zároveň vyšší cenu, o které se nesmlouvá.
Můžete také koupit ojetý automobil od soukromé osoby. Narazit však můžete jak na seriozního, tak i vychytralého prodejce, který se chce rychle zbavit nekvalitního vraku za vysokou cenu.
Nejméně bezpečnou volbou jsou překupníci aut, kteří bez zábran lžou o skutečném stavu auta, maskují poškození, stáčí tachometry, falšují servisní knížky a používají další nezákonné praktiky, aby vůz prodali za co nejvyšší cenu. Dovoz auta z Německa od překupníka tak nedává smysl, protože nepřináší žádnou výhodu ani oproti nekvalitním českým bazarům.
Na co si dát při výběru auta z dovozu pozor?
Ještě při online výběru se snažte vyfiltrovat neseriózní nebo dokonce podvodné nabídky. Začněte výběrem seriózního prodejce.
Pozor si také dávejte na extrémné výhodné nabídky. Neobvykle nízká cenová nabídka většinou znamená velké problémy. Pokud vás i přes oprávněné obavy nabízené auto láká, na místě si jej opravdu důkladně prověřte.
Nezapomeňte si také spočítat, na kolik vás koupě vozidla v porovnání s nákupem stejného či podobného vozidla v ČR vyjde. Rozdíl v kupní ceně by měl být výrazný, aby se vám cesta do Německa vyplatila. Nezapomeňte připočítat náklady spojené s cestou, registrací v Německu a přihlašováním v ČR.
Tip:
Poslechněte si také epizodu podcastu Nepodceňto o koupi ojetého auta (nejen) za hranicemi - Jak na koupi ojetiny.
Rezervace ojetého vozidla v Německu
Ještě než se do Německa pro vybrané auto vydáte, nezapomeňte jej rezervovat. Než rezervaci potvrdíte, zeptejte se na pár důležitých věcí.
Předem se můžete zajímat například:
- o podrobné informace o technickém stavu (skrytá i viditelná poškození, koroze či nutné opravy),
- o dokumenty náležící k autu - servisní knížka a technický průkaz,
- o historii vozidla,
- zda je v ceně započítané DPH,
- zda lze získat nějakou slevu.
Pokud vás odpovědi uspokojí, proveďte rezervaci a domluvte si osobní schůzku na místě. Počítejte s tím, že většina prodejců nebude ochotná auto rezervovat déle než do druhého dne.
Osobní prohlídka, platba a převezení auta z Německa do ČR
Pokud se v autech nevyznáte, vemte si s sebou někoho, kdo za vás auto prohlédne. Zamaskovaných poškození si všimne jen zkušený mechanik.
Při osobní prohlídce auta se zaměřte hlavně na:
- Lak - zda se na některých místech neliší odstín, který by svědčil o maskování poškození. Lze také měřit šířku laku. Širší lak znamená přelakování, které většinou vypovídá o bouračce a následné neodborné opravě. U karoserie jako takové si pohlídejte také rez.
- Podvozek - sledujte míru koroze. Výrazně prorezlý podvozek už nic nezachrání a od auta napadeného korozí dejte radši ruce pryč.
- Motor - prohlédněte si všechny součásti. Odnikud nesmí unikat provozní kapaliny. V motorovém prostoru se také nachází kód VIN - porovnejte ho s údajem v technickém průkazu a s dalšími kódy, které se nachází např. na karoserii.
- Pneumatiky - stav, míra opotřebení, správné rozměry pro provoz v ČR.
- Interiér - vzhled a míra opotřebení. Na interiéru často poznáte, že nesedí udávané kilometry. Prodejcům se totiž zpravidla nechce měnit veškeré čalounění, tlačítka a další prvky, které trpí na ošoupání a odírání.
- Možné vytopení auta - Německo před časem zasáhly silné povodně a na trhu se objevují vytopené vraky. Pokud kdekoliv v interiéru najdete stopy po vlhkosti nebo bahně, auto nekupujte. Varováním mohou být také zrezlé kolejničky, po kterých se posouvají sedadla.
Samozřejmostí by měla být krátká zkušební jízda, při které si všímejte podivných zvuků, jako je nezvyklé či hlasité hučení, praskání, pískání a podobně. Během jízdy otestujte plynový i brzdový pedál, spojku, převodovku, klimatizaci a další důležité funkce auta.
Nikdy nepodléhejte kouzlu okamžiku a auto si opravdu dobře prohlédněte a otestujte. Pokud to neuděláte, dovoz auta z Německa nedává smysl. Je to jedna z nejdražších věcí, do které během života investujete, a určitě si nechcete domů přivézt vrak.
25. prosince 2013
Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto
Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.
Číst článek >Kupní smlouva na auto z Německa a způsob platby
Platbě předchází podpis kupní smlouvy. K nezbytným údajům v kupní smlouvě patří údaje o prodávajícím, kupujícím a motorovém vozidlo jako předmětu smlouvy (značka a typ auta, VIN, rok výroby, kupní cena, další podmínky koupě apod.). Kromě kupní smlouvy byste měli obdržet také velký a malý technický průkaz a ideálně i servisní knížku.
Někteří prodejci stále preferují platbu v hotovosti, ale je-li to možné, plaťte bezhotovostně platební kartou nebo převodem. Je to bezpečnější a nemusíte s sebou vozit tak vysokou hotovost. Vyžaduje-li prodejce platbu v hotovosti, peníze si vyměňte předem v ČR, kde máte čas si jesměnit ve směnárně s dobrým kurzem.
Spočítat povinné ručeníKde vzít převozní značky na auto z Německa?
Pro dovoz aut z Německa do ČR jsou nezbytné tzv. převozní značky. Ty existují ve dvou variantách:
- Převozní značky se žlutým pruhem jsou primárně vnitrostátní registrační značky, které platí hlavně na území Německa, ale nově i v ČR, a to po dobu 5 dní. Pořídíte je společně se zelenou kartu za cca 100 EUR.
- Převozní značky s červeným pruhem jsou mezinárodní registrační značky určené pro převoz auta do zahraničí a platí po dobu 15 dní. Společně s povinným ručení vychází na cca 150 EUR.
Nejprve je nutné uzavřít povinné ručení a vyplnit žádost o přidělení převozní značky. Potřebovat budete velký i malý technický průkaz, v některých případech doklad o STK.
Na německém registračním úřadu vám vydají nový malý TP, osvědčení o registraci a číslo SPZ. Výrobu SPZ v Německu nezajišťuje registrační úřad, ale pojišťovna, u které jste si sjednali povinné ručení. S hotovou značkou je opět třeba zajít na registrační úřad, kde ji úředník opatří nálepkou, bez které by SPZ nebyla platná.
Jak na přihlášení auta z dovozu?
Po převozu auta do ČR vás čeká další administrativní kolečko na českých úřadech. Nejprve vás čeká návštěva STK, kde provedou dovozovou STK a změří emise. Obvykle to trvá dva pracovní dny a stojí to cca 1 500 Kč.
K přihlášení auta dovezeného z Německa budete potřebovat:
- osobní doklady (případně živnostenský list nebo výpis z obchodního rejstříku, pokud je auto pro firmu),
- >potvrzení o zaplacení DPH (pouze pro nová auta uvedená do provozu před méně než 6 měsíci nebo s nájezdem pod 6 000 km),
- kupní smlouvu,
- osvědčení o registraci v Německu,
- malý a velký TP,
- zelenou kartu,
- doklady z STK,
- vyplněnou žádost o zápisu silničního vozidlo do registru silničních vozidel,
- 800 Kč na úhradu správního poplatku.
Na českých úřadech zpracují žádost okamžitě. Bude-li vše v pořádku, obdržíte osvědčení o registraci včetně registračních značek. Od tohoto momentu můžete auto řádně využívat na českých i zahraničních silnicích - dovoz auta z Německa je tím úspěšně za vámi.
Spočítat ceny povinného ručení