Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

10. 7. 2024
|
Délka čtení: 5 min.

Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

Kde se vyskytují žraloci v Evropě?

V souvislosti s poměrně četnými útoky žraloků, například nedávným útokem žraloků v egyptské Hurghadě, mnoho lidí vyhledává destinaci dovolené na základě toho, jestli je v dané zemi plavání v moři bezpečné. Zjišťují si, kde nejsou žraloci. Můžete se ve Středozemním moři setkat se žralokem? Žraloci mají rádi hluboké a studenější vody, jejich výskyt je tu tedy velmi malý. Ve Středozemním moři žije zhruba jen 47 ze 400 druhů žraloků.

  • Žraloci v Chorvatsku: I přesto, že se v Jaderském moři vyskytuje několik desítek druhů žraloků, pravděpodobnost útoku je velmi malá. Ostatně za více než 100 let v Chorvatsku došlo jen k 25 útokům žraloka na člověka.

  • Žraloci v Řecku: V Řecku mohou být žraloci k vidění v mělkých vodách u pobřeží, nejčastěji jsou pozorování na pobřeží poloostrova Attika, v Saronském a Eubojském zálivu a na severním pobřeží Kréty. V naprosté většině případů se ale jedná o menší druhy, které nejsou pro člověka nebezpečné

  • Žraloci v Itálii: Ze všech středomořských zemí je největší výskyt žraloků spojený s Itálií, kde bylo od roku 1900 zaznamenáno 50 útoků na člověka. V Itálii žijí žraloci zejména ve vodách Tyrhénského moře a Neapolského zálivu.

  • Žraloci ve Španělsku: Co se týče počtu zaznamenaných druhů žraloků ve Španělsku, je o něco větší než v ostatních zemích Středomoří, protože se zde vyskytují i oceánští žraloci.

  • Žraloci ve Francii: Ve francouzských vodách se vyskytují i několik z velkých druhů žraloků, jako je například známý velký bílý žralok. Riziko útoku je zde ale opět naprosto minimální.


I když i v chorvatském nebo řeckém moři se můžete setkat se žralokem, je třeba říci, že je riziko útoků žraloka dle statistik v Evropě zcela minimální a celosvětově je pravděpodobnost, že na vás zaútočí žralok 1:4.332.817.

Druhy medúz v evropských mořích

Zatímco ve Středomoří je riziko útoku žralokem zcela mizivé, podstatně vyšší je pravděpodobnost žahnutí medúzami. Ve Středozemním moři se vyskytuje hned několik druhů medúz, z nichž některé mohou být pro člověka škodlivé. Zejména pak kontakt s talířovkou svítivou – fialovou medúzou, jež způsobuje rány, které se těžko hojí. Medúzy se vyskytují jak v Řecku, tak i v Chorvatsku, Španělsku nebo Itálii, zejména během teplejších měsíců.

Výskyt mořských ježků v Evropě

Ten, kdo někdy stoupl v moři na mořského ježka, nám dá jistě za pravdu, že se nejedná o nic příjemného. Takzvané ježovky se hojně vyskytují nejen ve východní části Atlantského oceánu, ale také ve Středozemním moři. Setkáte se s nimi také v Chorvatsku. Co dělat, pokud šlápnete na ježovku? Ostny byste měli opatrně vytáhnout pinzetou a ránu dezinfikovat alkoholem.

Další mořští živočichové, kteří mohou znepříjemnit dovolenou

K dalším mořským živočichům, kterým se chce na dovolené každý vyhnout obloukem, jsou murény, jež jsou agresivní a koušou. Jejich výskyt byl mimo jiné zaznamenaný i ve Středozemním moři, zejména na skalnatých pobřežích. Ve Středozemním moři se můžete setkat i s dalšími druhy nebezpečných ryb. Z Indického moře do Středozemního moře v posledních deseti letech pronikla například prudce jedovatá ryba perutýn ohnivý.

Nebezpeční mořští živočichové

Bezpečnostní opatření při koupání v moři

Bezpečnost na evropských plážích mimo jiné zajišťují vlajky, které informují o aktuálním stavu a případném nebezpečí. Tyto vlajky mají různé barvy. Jaké mají jednotlivé barvy význam?

  • Zelená vlajka: Zelená barva znamená, že je moře klidné a je bezpečné se v něm koupat.

  • Žlutá vlajka: Žlutá barva značí, že existuje mírné riziko vlnobití nebo jiného nebezpečí. Pokud je vyvěšená žlutá vlajka, měli byste se držet blízko u břehu.

  • Červená vlajka: Červená vlajka se často vyvěšuje z důvodu silných proudů nebo jiných nebezpečných podmínek. V případě červené vlajky se nedoporučuje koupat v moři.

  • Dvojitá červená vlajka: Setkat se můžete i s dvojitou červenou vlajkou, která značí zákaz koupání v moři z důvodu silných proudů, nepříznivého počasí či jiných nebezpečí.

  • Fialová vlajka: V souvislosti s výskytem nebezpečných živočichů vás bude zajímat fialová vlajka, která značí, že by měli plavci dbát zvýšené opatrnosti.

výstražné vlajky na pláži

Tipy pro bezpečné koupání v moři

Pokud chcete předejít nehodám v moři, jednoznačně doporučujeme řídit se vlajkami na plážích. Kromě toho existuje i několik dalších bezpečnostních opatření. V první řadě byste měli znát své limity a nepřekračovat je, ideálně byste měli na otevřeném moři vždy plavat s někým. Od zranění na nohou vás můžou ochránit boty do vody.

Proč nepodcenit sjednání cestovního pojištění?

Ať už se rozhodnete pro dovolenou v jakékoliv z evropských zemí, rozhodně nepodceňujte kvalitní cestovní pojištění, které se vám může vyplatit například v případě, že vás mořské vlny dotlačí ke skále nebo pokud dojde k napadení některým mořským živočichem.

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. dubna 2025|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění na cesty do zahraničí: Co musí obsahovat

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • angola-politicka-mapa
    17. dubna 2025|ePojisteni
    Rizikové země pro cestování – kde zjistit aktuální informace

    Řada destinací svou lokalitou či prostředím láká k návštěvě, ale ne každá je k tomu vhodná. V některých zemích může být aktuální politická situace nestabilní, jinde může být naopak kritický nedostatek peněz a základních potravin. Nebo má za sebou daná země zrovna teroristický útok a volný pohyb turistů je buď vysoce riskantní nebo výrazně omezen. Podívejme se, kde se dají zjistit aktuální informace. Kdy je dobré se doporučeními ministerstva řídit a kdy můžete cestu tzv. risknout?

  • 21. března 2025|Jana Březinová
    Jet lag – ověřené tipy a rady, jak ho překonat

    Nikdo netouží na vysněné dovolené v Karibiku nebo na Bali první dny strávit v posteli, protože se únavou sotva drží na nohou. Bohužel se to u dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou je nutné se smířit. Na pásmovou nemoc se můžete připravit.fallback mark

  • rakousko
    19. března 2025|Jana Březinová
    Rakouská jezera – tipy na dovolenou i výlety

    Rakousko je známé svými průzračnými jezery v nádherné alpské krajině. Ale které si vybrat? Kam vyrazit za relaxem u vody, sportovním vyžitím nebo rodinnou dovolenou? Máme pro vás praktické tipy na nadcházející léto.

  • nocni-istambul
    07. března 2025|Petr Pohůdka
    Muslimské země během ramadánu: Co by měli turisté vědět?

    Ramadán je největším muslimským svátkem. V islámských zemích přináší specifický režim, kterému by se alespoň do určité míry měli přizpůsobit i turisté. Na co si dát pozor, jaká pravidla dodržovat a kdy je ramadán 2025?

  • ceske-lazne
    06. března 2025|Petr Pohůdka
    Nejlepší lázně v ČR: Kde skvěle zrelaxujete?

    Trápí vás zdravotní potíže nebo si potřebujete jednoduše jen odpočinout? Pak jste jistě zvažovali návštěvu českých lázní. Které lázně v ČR patří k těm nejoblíbenějším a na jaké procedury se specializují?

  • 21. února 2025|Jana Březinová
    Kam na hory na Slovensku

    Přemýšlíte, kam vyrazit letos v zimě za pořádnou lyžovačkou na Slovensku? Ať už jste rodina s dětmi, parta kamarádů, nebo ostřílení profíci na lyžích či snowboardu, věříme, že si z našich tipů vyberete. Slovenské hory nabízí zajímavý kompromis mezi českými kopečky a alpskými velikány.

  • dovolena-v-zime-za-teplem
    17. února 2025|Jana Březinová
    Dovolená v Karibiku – jak se na ni připravit

    Už léta tajně sníte o dovolené v Karibiku? Proměňte svůj velký sen v reálný zážitek a naplánujte si dovolenou na Kubě, Bahamách, Barbadosu, Jamajce či jiném karibském ostrově. Máme pro vás praktické tipy, jak si užít Karibik bez starostí.

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    10. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.