epojisteni logo
manzele-u-pojistovaka

Máte značku na přání? Pojistěte se proti krádeži!

12. 3. 2016
|
Délka čtení: 8 min.

Máte značku na přání? Pojistěte se proti krádeži!

Od počátku nového roku mohou vlastníci motorových vozidel v ČR žádat o vlastní registrační značku na přání. Nová SPZ může kromě vulgárních a rasistických výrazů obsahovat téměř cokoliv - vlastní jméno i přezdívku, název firmy, oblíbeného fotbalového týmu i jméno psa.

Desítky motoristů se na tento den opravdu těšilo. Například na pražském registru vozidel si o novou značku přišlo s počátkem otvírací doby zažádat 16 lidí a v průběhu dne jejich počet neustále narůstal. Jeden ze zájemců nemohl dospat a na úřad přišel dokonce ve tři hodiny ráno! Od té doby o registrační značku na přání projevilo zájem téměř 2 500 lidí.

Sprosťárny a rasistické výrazy neprojdou…

Registrační značka na přání musí obsahovat velká písmena a alespoň jednu arabskou číslici. Se sprostými, hanlivými a rasistickými výrazy zájemci neuspějí také. Jinak se fantazii meze nekladou a na registrační značce může být vlastní jméno, přezdívka z mládí, jméno oblíbeného sportovního týmu či hráče, manželky, dětí či filmových a hudebních hvězd.

"Máme s kamarády fotbalový tým, takže bych chtěl zkratku 99 Praha. Už teď mám na autě polepy, takže bych to chtěl vyšperkovat patřičnou registrační značkou. To mi snad nikdo nevyfoukne, leda že by tu někdo ze spoluhráčů byl dříve než já," svěřil se nám se svou představou jeden prvních z čekajících řidičů.

Pořídit si vlastní registrační značku není samozřejmě zadarmo. Jedna tabulka vyjde na 5 000 korun a pro jedno vozidlo tedy vyjde celkem na 10 000 korun. Žádost s vymyšlenou značkou však musí nejprve schválit úředník na registru vozidel. Pokud je návrh uznán, žadatel si počká 15 dní a poté si ji může vyzvednout a připevnit na vozidlo. Nejste-li jistí, můžete si značku zarezervovat po dobu tří měsíců.

Potkat BATM0BIL už můžete i ve skutečném životě

Že mají Češi smysl pro humor, je znát i v tomto případě. Zatímco někteří motoristé vnímají tuto možnost jako dobrou reklamu a na značku si nechají napsat název své firmy, jiní volí vtipnější varianty. Tak například na Zlínsku není problém potkat vozidlo se značkou NINJA nebo DABEL a na Brněnsku jezdí skutečný BATM0BIL, LUCIFER1, DEMOLICE i UKRADEN3.

Velice rychle byly zaregistrovány značky FANT0MAS nebo TRABANT1 a velice populární je značka VIP doplněná různými číslicem. Originální značku si nechal zaregistrovat řidič na Ostravsku a to NCC1701D. Pro vysvětlení NCC-1701 je označení fiktivní lodi ve sci-fi seriálu Star Trek.

Registrační značky na přání se kradou

Na konci února bylo evidováno 1920 vydaných registračních značek na přání, 300 je připraveno k vyzvednutí a dalších 600 je zarezervováno . Hned o počátku se policie začala potýkat s krádežemi těchto unikátních značek. Vzhledem k tomu, že se nejedná o levnou záležitost, pojišťovny okamžitě zareagovaly a řidičům nabídly možnost sjednat si pojištění proti krádeži vlastní značky.

Krádež vlastní značky není jen tak. „Pokud se třeba při havárii tabulka značky na přání poškodí, bude možné si ji za poplatek 600 korun vyměnit. Při ztrátě či odcizení tabulky však náhradní vydávána není.  Vlastník  vozidla si tedy musí pořídit běžnou registrační značku nebo zaplatit opět 10 tisíc za značku na přání v jiném znění. Původní značka ztratí navždy platnost,“ uvedl Tomáš Neřold, mluvčí ministerstva dopravy.

S nabídkou pojištění přišla například Česká pojišťovna. Pojištění proti krádeži vlastní registrační značky stojí 999 korun na celý rok a sjednává se samostatné nebo k havarijnímu pojištění. Postup při řešení pojistné  události se nijak neliší. Pojištěný  má v případě krádeže nárok na uhrazení celých 10 000 korun.

TIP: Stránky ePojištění.cz vám pravidelně přináší novinky ze světa pojištění vozidel. Sledujte je každý den a žádná důležitá zpráva vám neuteče.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • blg-srt-spz
  12. července 2024|Petr Woff
  Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

  Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.