epojisteni logo
manzele-u-pojistovaka

Máte značku na přání? Pojistěte se proti krádeži!

12. 3. 2016
|
Délka čtení: 8 min.

Máte značku na přání? Pojistěte se proti krádeži!

Od počátku nového roku mohou vlastníci motorových vozidel v ČR žádat o vlastní registrační značku na přání. Nová SPZ může kromě vulgárních a rasistických výrazů obsahovat téměř cokoliv - vlastní jméno i přezdívku, název firmy, oblíbeného fotbalového týmu i jméno psa.

Desítky motoristů se na tento den opravdu těšilo. Například na pražském registru vozidel si o novou značku přišlo s počátkem otvírací doby zažádat 16 lidí a v průběhu dne jejich počet neustále narůstal. Jeden ze zájemců nemohl dospat a na úřad přišel dokonce ve tři hodiny ráno! Od té doby o registrační značku na přání projevilo zájem téměř 2 500 lidí.

Sprosťárny a rasistické výrazy neprojdou…

Registrační značka na přání musí obsahovat velká písmena a alespoň jednu arabskou číslici. Se sprostými, hanlivými a rasistickými výrazy zájemci neuspějí také. Jinak se fantazii meze nekladou a na registrační značce může být vlastní jméno, přezdívka z mládí, jméno oblíbeného sportovního týmu či hráče, manželky, dětí či filmových a hudebních hvězd.

"Máme s kamarády fotbalový tým, takže bych chtěl zkratku 99 Praha. Už teď mám na autě polepy, takže bych to chtěl vyšperkovat patřičnou registrační značkou. To mi snad nikdo nevyfoukne, leda že by tu někdo ze spoluhráčů byl dříve než já," svěřil se nám se svou představou jeden prvních z čekajících řidičů.

Pořídit si vlastní registrační značku není samozřejmě zadarmo. Jedna tabulka vyjde na 5 000 korun a pro jedno vozidlo tedy vyjde celkem na 10 000 korun. Žádost s vymyšlenou značkou však musí nejprve schválit úředník na registru vozidel. Pokud je návrh uznán, žadatel si počká 15 dní a poté si ji může vyzvednout a připevnit na vozidlo. Nejste-li jistí, můžete si značku zarezervovat po dobu tří měsíců.

Potkat BATM0BIL už můžete i ve skutečném životě

Že mají Češi smysl pro humor, je znát i v tomto případě. Zatímco někteří motoristé vnímají tuto možnost jako dobrou reklamu a na značku si nechají napsat název své firmy, jiní volí vtipnější varianty. Tak například na Zlínsku není problém potkat vozidlo se značkou NINJA nebo DABEL a na Brněnsku jezdí skutečný BATM0BIL, LUCIFER1, DEMOLICE i UKRADEN3.

Velice rychle byly zaregistrovány značky FANT0MAS nebo TRABANT1 a velice populární je značka VIP doplněná různými číslicem. Originální značku si nechal zaregistrovat řidič na Ostravsku a to NCC1701D. Pro vysvětlení NCC-1701 je označení fiktivní lodi ve sci-fi seriálu Star Trek.

Registrační značky na přání se kradou

Na konci února bylo evidováno 1920 vydaných registračních značek na přání, 300 je připraveno k vyzvednutí a dalších 600 je zarezervováno . Hned o počátku se policie začala potýkat s krádežemi těchto unikátních značek. Vzhledem k tomu, že se nejedná o levnou záležitost, pojišťovny okamžitě zareagovaly a řidičům nabídly možnost sjednat si pojištění proti krádeži vlastní značky.

Krádež vlastní značky není jen tak. „Pokud se třeba při havárii tabulka značky na přání poškodí, bude možné si ji za poplatek 600 korun vyměnit. Při ztrátě či odcizení tabulky však náhradní vydávána není.  Vlastník  vozidla si tedy musí pořídit běžnou registrační značku nebo zaplatit opět 10 tisíc za značku na přání v jiném znění. Původní značka ztratí navždy platnost,“ uvedl Tomáš Neřold, mluvčí ministerstva dopravy.

S nabídkou pojištění přišla například Česká pojišťovna. Pojištění proti krádeži vlastní registrační značky stojí 999 korun na celý rok a sjednává se samostatné nebo k havarijnímu pojištění. Postup při řešení pojistné  události se nijak neliší. Pojištěný  má v případě krádeže nárok na uhrazení celých 10 000 korun.

TIP: Stránky ePojištění.cz vám pravidelně přináší novinky ze světa pojištění vozidel. Sledujte je každý den a žádná důležitá zpráva vám neuteče.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

  Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem...

  Nabídka ojetých vozů je dnes v Česku bohatá. Hodně lidí ale stále preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je lepší nabídka specifických modelů, často lepší technický stav i nižší cena a profesionální přístup.

 • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
  20. ledna 2022|Monika Šaríková
  Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

  Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.

 • muz-meni-kolo-na-kraji-silnice
  17. ledna 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava auta i motorky v roce 2022

  Ať už vyrážíte na pouhý nákup či na okružní cestu po republice, povinnou výbavu musíte mít vždy u sebe. Při silniční kontrole jde spolu s doklady o často kontrolovaný prvek, který se nevyplatí zanedbávat. Za nekompletní povinnou výbavu hrozí pokuta až 2 000 Kč.