epojisteni logo
manzele-u-pojistovaka

Máte značku na přání? Pojistěte se proti krádeži!

12. 3. 2016
|
Délka čtení: 8 min.

Máte značku na přání? Pojistěte se proti krádeži!

Od počátku nového roku mohou vlastníci motorových vozidel v ČR žádat o vlastní registrační značku na přání. Nová SPZ může kromě vulgárních a rasistických výrazů obsahovat téměř cokoliv - vlastní jméno i přezdívku, název firmy, oblíbeného fotbalového týmu i jméno psa.

Desítky motoristů se na tento den opravdu těšilo. Například na pražském registru vozidel si o novou značku přišlo s počátkem otvírací doby zažádat 16 lidí a v průběhu dne jejich počet neustále narůstal. Jeden ze zájemců nemohl dospat a na úřad přišel dokonce ve tři hodiny ráno! Od té doby o registrační značku na přání projevilo zájem téměř 2 500 lidí.

Sprosťárny a rasistické výrazy neprojdou…

Registrační značka na přání musí obsahovat velká písmena a alespoň jednu arabskou číslici. Se sprostými, hanlivými a rasistickými výrazy zájemci neuspějí také. Jinak se fantazii meze nekladou a na registrační značce může být vlastní jméno, přezdívka z mládí, jméno oblíbeného sportovního týmu či hráče, manželky, dětí či filmových a hudebních hvězd.

"Máme s kamarády fotbalový tým, takže bych chtěl zkratku 99 Praha. Už teď mám na autě polepy, takže bych to chtěl vyšperkovat patřičnou registrační značkou. To mi snad nikdo nevyfoukne, leda že by tu někdo ze spoluhráčů byl dříve než já," svěřil se nám se svou představou jeden prvních z čekajících řidičů.

Pořídit si vlastní registrační značku není samozřejmě zadarmo. Jedna tabulka vyjde na 5 000 korun a pro jedno vozidlo tedy vyjde celkem na 10 000 korun. Žádost s vymyšlenou značkou však musí nejprve schválit úředník na registru vozidel. Pokud je návrh uznán, žadatel si počká 15 dní a poté si ji může vyzvednout a připevnit na vozidlo. Nejste-li jistí, můžete si značku zarezervovat po dobu tří měsíců.

Potkat BATM0BIL už můžete i ve skutečném životě

Že mají Češi smysl pro humor, je znát i v tomto případě. Zatímco někteří motoristé vnímají tuto možnost jako dobrou reklamu a na značku si nechají napsat název své firmy, jiní volí vtipnější varianty. Tak například na Zlínsku není problém potkat vozidlo se značkou NINJA nebo DABEL a na Brněnsku jezdí skutečný BATM0BIL, LUCIFER1, DEMOLICE i UKRADEN3.

Velice rychle byly zaregistrovány značky FANT0MAS nebo TRABANT1 a velice populární je značka VIP doplněná různými číslicem. Originální značku si nechal zaregistrovat řidič na Ostravsku a to NCC1701D. Pro vysvětlení NCC-1701 je označení fiktivní lodi ve sci-fi seriálu Star Trek.

Registrační značky na přání se kradou

Na konci února bylo evidováno 1920 vydaných registračních značek na přání, 300 je připraveno k vyzvednutí a dalších 600 je zarezervováno . Hned o počátku se policie začala potýkat s krádežemi těchto unikátních značek. Vzhledem k tomu, že se nejedná o levnou záležitost, pojišťovny okamžitě zareagovaly a řidičům nabídly možnost sjednat si pojištění proti krádeži vlastní značky.

Krádež vlastní značky není jen tak. „Pokud se třeba při havárii tabulka značky na přání poškodí, bude možné si ji za poplatek 600 korun vyměnit. Při ztrátě či odcizení tabulky však náhradní vydávána není.  Vlastník  vozidla si tedy musí pořídit běžnou registrační značku nebo zaplatit opět 10 tisíc za značku na přání v jiném znění. Původní značka ztratí navždy platnost,“ uvedl Tomáš Neřold, mluvčí ministerstva dopravy.

S nabídkou pojištění přišla například Česká pojišťovna. Pojištění proti krádeži vlastní registrační značky stojí 999 korun na celý rok a sjednává se samostatné nebo k havarijnímu pojištění. Postup při řešení pojistné  události se nijak neliší. Pojištěný  má v případě krádeže nárok na uhrazení celých 10 000 korun.

TIP: Stránky ePojištění.cz vám pravidelně přináší novinky ze světa pojištění vozidel. Sledujte je každý den a žádná důležitá zpráva vám neuteče.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autobazar
    29. dubna 2024|Jana Březinová
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

    Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|ePojisteni
    7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění

    Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?