epojisteni logo
kanada-vlajka

Země, které byste měli alespoň jednou za život navštívit - 1. díl

11. 2. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V současné době cestování není možné. Aktuální stav ale není trvalý a dříve či později bude poznávání vzdálených destinací opět jednou z variant, jak příjemně strávit dovolenou. Některá místa za návštěvu stojí více, jiná méně, záleží na vkusu cestovatele. Jsou ale i země, které se pravidelně objevují v žebříčcích těch, které by měl alespoň jednou za život vidět každý. Která to jsou?

Poznejte krásy Kanady

Kanada láká mnoho cestovatelů především díky kontrastu rozvinutých metropolí a rušného městského života s téměř nedotčenou přírodou. Procestovat ji celou je na jeden zátah prakticky nemožné a i cestovatelé, kteří v Kanadě strávili několik měsíců v rámci programu Work and Travel často přiznávají, že spoustu míst navštívit nestihli.

O programu Work and Travel v Kanadě jsme podrobně psali ve článku ” Program Work and Travel: Jak to funguje a co budete potřebovat?

Návštěvu Kanady je tak vhodné dopředu naplánovat a rozvrhnout si, která místa jsou pro vás prioritní. Níže přinášíme pro inspiraci informace o některých z nich.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Divoká příroda s volně žijícími zvířaty

Milovníky zvířat láká především možnost zavítat v Kanadě do nádherné přírody. Ve Skalistých horách se nachází řada národních parků, které jsou zapsané i do seznamu přírodního dědictví UNESCO. V parcích zcela běžně zahlédnete divoká zvířata, jako medvědy, pumy, losy, vlky apod. Na moři jsou pak k vidění i velryby.

Všechny národní parky na území Kanady má pod záštitou  Parks Canada..
Na jejím webu je možné udělat rezervace  do jednotlivých parků, nebo si zakoupit tzv. Canada Discovery Pass, díky které můžete navštěvovat všechny parky celý rok neomezeně a bezplatně.

Ti, kteří obdivují spíše krajinu, zase pořídí nádherné fotografie hor, jezer, vodopádů a dalších člověkem nedotčených míst.

Historických památek tu není mnoho

Na rozdíl od řady jiných zemí, Kanada nevyniká historickými památkami. Lidé sem jezdí opravdu spíše za přírodou. Neznamená to však, že by tu nebyly k vidění vůbec žádné. Například na východě země najdete malá provinční města, a v nich o historické památky nouze není. Jsou to památky na první osadníky, jež tuto zemi obývali. Současně se blízko nachází Niagarské vodopády, které by alespoň jednou za život měl vidět opravdu každý.

Za zábavou do velkoměst

Pokud už turisté vyráží do velkoměst, volí nejčastěji Toronto nebo Vancouver, a to pro vyhlášený rušný život. Ve Vancouveru zároveň panuje i nejmírnější počasí v celé Kanadě, a tak se tam uchýlí ti, kteří nechtějí zažít pravou anadskou zimu, která dosahuje i -50 stupňů.

Jeden ze sedmi divů světa

Pokud vás mrazivé počasí Kanady od návštěvy odrazuje, vězte, že zajímavá místa se nachází i v teplejším podnebí. Například v Egyptě. Ten je naopak na historické památky extrémně bohatý.

Tam se nachází jeden ze sedmi divů světa, který se dochoval do současnosti. A to pyramidy v Gíze. Tyto pyramidy tvoří Cheopsova, Menkauerova a Rachefova pyramida, Velká sfinga, několik menších hrobek a vesnice. I toto místo patří do světového dědictví UNESCO.

Pyramidy se nachází hned na okraji Káhiry, což řadě turistům může kazit původní dojem. I tak jde ale o velice zajímavou podívanou. Dodnes se totiž vedou debaty o tom, jakým způsobem byly pyramidy vystavěny. Socha Sfingy  je navíc vytesána z jednoho kusu kamene a u té zase vědci vedou spory na téma, jak je socha stará.

Egypt, pyramidy

Chrám, který vznikal v napříč celou historií

Egypt toho ale nabízí mnohem více. Například Amonův chrám v Karnaku, který nevznikl najednou, ale jehož výstavba trvala více než 2000 let a v podstatě tak do určité míry odráží vývoj a historii Egypta. Každý panovník totiž vystavěl určitou část chrámu.

Amonův chrám je komplex svatyň, katedrál, pylonů, soch, domů a dalších staveb. A ačkoli je dnes velká část celého komplexu zničena, to co zůstalo, rozhodně stojí za shlédnutí.

Nejslavnější pohřebiště

Pravděpodobně nejslavnějším pohřebištěm je Údolí králů v Egyptě. V něm se totiž nacházelo pohřebiště vládců Nové říše. Ve starověku došlo k vykradení téměř všech hrobek, které se zde nachází, ale opět, jde o místo, na kterém je rozhodně stále co vidět.

Údolí se dělilo na dvě části - východní a západní. Západní část se nazývá Západní údolí, jinak také. Údolí opic a k vidění jsou zde  čtyři hrobky.  Ve Východním údolí je pak umístěno zbylých 61 hrobek. Zatím poslední z nich byla objevena v roce 2008, přičemž archeologické výzkumy tu
probíhají už od 18. století.

I Údolí králů je zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

V následujícím článku  si přiblížíme další zajímavá místa v Egyptě, ale i v jiných částech světa.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?