epojisteni logo
kanada-vlajka

Země, které byste měli alespoň jednou za život navštívit - 1. díl

11. 2. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V současné době cestování není možné. Aktuální stav ale není trvalý a dříve či později bude poznávání vzdálených destinací opět jednou z variant, jak příjemně strávit dovolenou. Některá místa za návštěvu stojí více, jiná méně, záleží na vkusu cestovatele. Jsou ale i země, které se pravidelně objevují v žebříčcích těch, které by měl alespoň jednou za život vidět každý. Která to jsou?

Poznejte krásy Kanady

Kanada láká mnoho cestovatelů především díky kontrastu rozvinutých metropolí a rušného městského života s téměř nedotčenou přírodou. Procestovat ji celou je na jeden zátah prakticky nemožné a i cestovatelé, kteří v Kanadě strávili několik měsíců v rámci programu Work and Travel často přiznávají, že spoustu míst navštívit nestihli.

O programu Work and Travel v Kanadě jsme podrobně psali ve článku ” Program Work and Travel: Jak to funguje a co budete potřebovat?

Návštěvu Kanady je tak vhodné dopředu naplánovat a rozvrhnout si, která místa jsou pro vás prioritní. Níže přinášíme pro inspiraci informace o některých z nich.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Divoká příroda s volně žijícími zvířaty

Milovníky zvířat láká především možnost zavítat v Kanadě do nádherné přírody. Ve Skalistých horách se nachází řada národních parků, které jsou zapsané i do seznamu přírodního dědictví UNESCO. V parcích zcela běžně zahlédnete divoká zvířata, jako medvědy, pumy, losy, vlky apod. Na moři jsou pak k vidění i velryby.

Všechny národní parky na území Kanady má pod záštitou  Parks Canada..
Na jejím webu je možné udělat rezervace  do jednotlivých parků, nebo si zakoupit tzv. Canada Discovery Pass, díky které můžete navštěvovat všechny parky celý rok neomezeně a bezplatně.

Ti, kteří obdivují spíše krajinu, zase pořídí nádherné fotografie hor, jezer, vodopádů a dalších člověkem nedotčených míst.

Historických památek tu není mnoho

Na rozdíl od řady jiných zemí, Kanada nevyniká historickými památkami. Lidé sem jezdí opravdu spíše za přírodou. Neznamená to však, že by tu nebyly k vidění vůbec žádné. Například na východě země najdete malá provinční města, a v nich o historické památky nouze není. Jsou to památky na první osadníky, jež tuto zemi obývali. Současně se blízko nachází Niagarské vodopády, které by alespoň jednou za život měl vidět opravdu každý.

Za zábavou do velkoměst

Pokud už turisté vyráží do velkoměst, volí nejčastěji Toronto nebo Vancouver, a to pro vyhlášený rušný život. Ve Vancouveru zároveň panuje i nejmírnější počasí v celé Kanadě, a tak se tam uchýlí ti, kteří nechtějí zažít pravou anadskou zimu, která dosahuje i -50 stupňů.

Jeden ze sedmi divů světa

Pokud vás mrazivé počasí Kanady od návštěvy odrazuje, vězte, že zajímavá místa se nachází i v teplejším podnebí. Například v Egyptě. Ten je naopak na historické památky extrémně bohatý.

Tam se nachází jeden ze sedmi divů světa, který se dochoval do současnosti. A to pyramidy v Gíze. Tyto pyramidy tvoří Cheopsova, Menkauerova a Rachefova pyramida, Velká sfinga, několik menších hrobek a vesnice. I toto místo patří do světového dědictví UNESCO.

Pyramidy se nachází hned na okraji Káhiry, což řadě turistům může kazit původní dojem. I tak jde ale o velice zajímavou podívanou. Dodnes se totiž vedou debaty o tom, jakým způsobem byly pyramidy vystavěny. Socha Sfingy  je navíc vytesána z jednoho kusu kamene a u té zase vědci vedou spory na téma, jak je socha stará.

Egypt, pyramidy

Chrám, který vznikal v napříč celou historií

Egypt toho ale nabízí mnohem více. Například Amonův chrám v Karnaku, který nevznikl najednou, ale jehož výstavba trvala více než 2000 let a v podstatě tak do určité míry odráží vývoj a historii Egypta. Každý panovník totiž vystavěl určitou část chrámu.

Amonův chrám je komplex svatyň, katedrál, pylonů, soch, domů a dalších staveb. A ačkoli je dnes velká část celého komplexu zničena, to co zůstalo, rozhodně stojí za shlédnutí.

Nejslavnější pohřebiště

Pravděpodobně nejslavnějším pohřebištěm je Údolí králů v Egyptě. V něm se totiž nacházelo pohřebiště vládců Nové říše. Ve starověku došlo k vykradení téměř všech hrobek, které se zde nachází, ale opět, jde o místo, na kterém je rozhodně stále co vidět.

Údolí se dělilo na dvě části - východní a západní. Západní část se nazývá Západní údolí, jinak také. Údolí opic a k vidění jsou zde  čtyři hrobky.  Ve Východním údolí je pak umístěno zbylých 61 hrobek. Zatím poslední z nich byla objevena v roce 2008, přičemž archeologické výzkumy tu
probíhají už od 18. století.

I Údolí králů je zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

V následujícím článku  si přiblížíme další zajímavá místa v Egyptě, ale i v jiných částech světa.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?