epojisteni logo
sbalene-kufry-zadny-odjezd

Transformovaný, nebo účastnický penzijní fond?

12. 7. 2012
|
Délka čtení: 8 min.

Před spuštěním schválené reformy penzijního spoření je dobré si ujasnit, co se stane s penzijními fondy. Stávající penzijní fondy se změní v penzijní společnosti, které budou spravovat dva základní druhy fondů – transformované a účastnické.

Transformované fondy

Transformované fondy vzniknou ze stávajících fondů a budou se řídit stejnými pravidly, včetně garance nezáporného zhodnocení, které je platné pro všechny stávající smlouvy o penzijním připojištění. Do tohoto fondu nebudou moci noví klienti vstupovat, ale dále v něm budou zhodnocovány příspěvky klientů, kteří se v něm rozhodnou zůstat. Jde tedy o přímého pokračovatele penzijního připojištění, jaké známe dnes, a klienti do transformovaného fondu mohou dále posílat své peníze, získávat státní příspěvky a nechat si vyplácet penze.

Účastnické fondy

Jádrem reformy jsou však účastnické fondy, které přinášejí větší možnosti (každá penzijní společnost bude mít více účastnických fondů, ve kterých bude provozovat jiné investiční strategie s různým poměrem mezi rizikovostí a ziskovostí).

Klienti transformovaného fondu si budou moci své peníze převést do fondů účastnických (nikdy ne obráceně ani zpět!). Můžete naráz využít několik účastnických fondů jedné penzijní společnosti, takže si můžete část peněz spořit v konzervativním účastnickém fondu a část v dynamickém, kde je větší riziko ztráty a zároveň vyššího zisku. V žádném účastnickém fondu vám však nebude garantováno nezáporné zhodnocení.

Zároveň platí, že není možné být klientem transformovaného a účastnického fondu zároveň.

Shrnutí

Klienti stávajících penzijních fondů mají možnost dále pokračovat v penzijním připojištění, které znají. Jejich peníze se převedou do transformovaného fondu, ve kterém mají dále garantované nezáporné zhodnocení a velmi konzervativní investiční strategii.

Noví klienti a klienti stávající, kteří se tak rozhodnou, vstoupí do účastnického fondu, ve kterém si budou moci zvolit investiční strategii (i více strategií zároveň). V těchto fondech už neplatí garance nezáporného zhodnocení, ale fond bude mít větší volnost při pokusech o zhodnocení příspěvků klientů, což by mělo umožnit větší zisky a tedy i zhodnocení.

Změna pravidel státních příspěvků postihne všechny fondy, včetně stávajících smluv v transformovaných fondech. Pravidla budou tedy stejná pro oba druhy fondů. V následující tabulce uvidíte, jaké příspěvky od státu dostanete při jakých vlastních příspěvcích:


Příspěvek účastníka penzijního spořeníStátní příspěvek

Pod 300 Kč

Nic

300 Kč

90 Kč

400 Kč

110 Kč

500 Kč

130 Kč

600 Kč

150 Kč

700 Kč

170 Kč

800 Kč

190 Kč

900 Kč

210 Kč

1 000 Kč

230 Kč
Pozor: Státní příspěvek se vztahuje pouze na příspěvek účastníka. Nemá na něj vliv výše příspěvku zaměstnavatele.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • manzele-u-pojistovaka
  Životní pojištění a daně: Poradíme, jak uplatnit slevy a další výhody

  Platíte si soukromé životní pojištění a budete letos odevzdávat daňové přiznání? V tom případě si uhrazené příspěvky nezapomeňte odečíst od základu daně a tím snížit případnou daňovou povinnost. Jaké odečitatelné pojistky u životního pojištění existují a jak je uplatnit?

 • podavani-ruky-pojistka
  Má smysl uzavírat životní pojištění, když jste single?

  O důležitosti pojištění asi netřeba dlouze spekulovat. Vybrat to kvalitní byste měli při odjezdu na dovolenou nebo třeba v nové práci, kde zodpovídáte za firemní automobil nebo služební notebook. Jsou ovšem i životní situace, které nás o nutnosti pojištění nutí objektivně přemýšlet. Jednou takovou je třeba single život a potřeba životního pojištění. Má smysl ho uzavírat nebo ne?

 • blog-kooperace
  Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

  15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

 • 02. září 2020|Monika Šaríková
  Dovolená u moře na podzim: Kam vyrazit po letních prázdninách?

  Představy o ideální letní dovolené bývají různé. Spousta lidí volí pobyty u moře, protože je tam krásně a báječně si tam odpočinou. Tento relax však většinou kazí mraky lidí, kterým se lze vyhnout jediným způsobem - vyrazit k moři mimo sezonu. Protože  dovolená u moředovolená u moře  po letních prázdninách má doslova moře výhod.

 • Lieky
  05. března 2018|ePojisteni
  Na cestách s cukrovkou: Důležitý je inzulín i cestovní pojištění

  Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.

 • vymena-olejeI
  15. října 2017|ePojisteni
  Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

  Při sjednávání životního pojištění a stanovení výše pojistného hraje stále důležitější roli i to, zda je klient kuřák či nikoliv. Některé pojišťovny za kouření přičítají rizikovou přirážku, jiné nekuřáky zvýhodňují a dávají jim slevy. Velmi podobné je to i s nadváhou, která má na celkové zdraví vliv také.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. srpna 2017|ePojisteni
  Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

  Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

 • připojištění
  21. července 2017|ePojisteni
  Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

  Mezinárodní den nekuřáků připadá na 31. května. Letos v tento den také začal v České republice platit protikuřácký zákon, o kterém se vedou diskuse již řadu let. Někteří jej hodnotí pozitivně, jiní na něm vidí příliš mnoho nedostatků. To nic nemění na tom, že kouření má na zdraví člověka prokazatelně špatný vliv. Bohužel negativně ovlivňuje i životní pojištění.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. července 2017|ePojisteni
  Netradiční pojistky od tradičních pojišťoven

  Pojištění majetku a domácnosti, životní pojištění či pojištění odpovědnosti patří mezi běžné pojistné produkty, nad kterými se nikdo nepozastaví. Proč také. Pojistit je ale možné i poněkud netradiční předmět jako luxusní šaty na soutěžích Miss, špičkové hudební nástroje, a dokonce i hřbitovní stavby. Halali pojišťovna je zase určená pouze myslivcům. Zdá se vám to málo kuriózní?