epojisteni logo
grand-canyon-usa

Program Work and Travel: Jak to funguje a co budete potřebovat? (1. díl)

13. 1. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Láká vás poznat novou kulturu, něco zažít a zároveň si i vydělat nějaké peníze? Jednou z variant je využití programu Work and Travel, který funguje pod záštitou amerického Ministerstva zahraničí. V praxi funguje tak, že odcestujete do cizí země, několik měsíců tam pracujete a následně můžete nějaký čas strávit cestováním po dané zemi a poznáváním místního života. Podívejme se, jak to funguje.

Co musíte splňovat?

Work and Travel není pro každého. Nejen z hlediska povahy programu, ale hlavně hlediska podmínek. Předně je tato možnost dostupná pouze studentům vysokých a vyšších odborných škol. Další podmínkou je věk, kdy vám musí být mezi 18 a 30 lety. Někdy dokonce maximálně 28 let.

Některé agentury vyžadují i to, abyste úspěšně zakončili alespoň první semestr studia. Jinými slovy předchází k tomu, aby se někdo zapsal na vysokou školu jen za účelem účasti v programu. A doložit musíte také výpis z rejstříku trestů, který musí být pochopitelně čistý.  A v neposlední řadě stojí celá účast i dost peněz, viz níže.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Na zkušenou do USA

Pokud chcete vycestovat na zkušenou do USA v rámci Work and Travel, je potřeba to udělat přes některou z agentur, která v České republice své služby nabízí. Ta vám pomůže buď kompletně s veškerým zařizováním, nebo nechá některé kroky na vás. Konkrétní postup záleží na tom, co vám vyhovuje.

Vše začíná tím, že vyplníte nezávaznou přihlášku u české agentury. Následně si s ní domluvíte první informační schůzku, kde vás seznámí s podrobnostmi. Tuto schůzku můžete někdy absolvovat i na dálku prostřednictvím videohovoru. 

Pokud se rozhodnete, že do celé akce půjdete, zaplatíte registrační poplatek české agentuře, který se pohybuje v řádech tisíců korun, a následně vyplníte přihlášku pro sponzora. Sponzorem se v tomto případě myslí partnerská americká organizace, která vám bude pomáhat s výběrem konkrétního zaměstnání.  Tomuto sponzorovi následně také zaplatíte poplatek,  a to většinou do 1000 dolarů. Poplatek je často rozdělen na zálohu a doplatek. 

work and travel

Pracovní pozice jsou různé

Pracovní pozice, které vám agentura nabídne, jsou různé. Nejčastěji jde o recepční, prodavače, barmany, asistenty v kuchyni, pokojské, doplňovače zboží, ale i plavčíky, fotografy apod. I místa výkonu práce jsou různá, a to od národních parků, hotelů a klubů přes různé bary a golfové kluby či restaurace až po zábavní parky a ranče.

Pohovor přes Skype

Počítá se s tím, že váš zájem o vycestování je podpořen dobrou znalostí anglického jazyka. I proto s vámi budoucí zaměstnavatel bude chtít vést pohovor. Nejčastěji probíhá přes Skype.

V případě, že chcete, aby vám práci a veškeré formality zařídila agentura, obdržíte od ní až potvrzení pracovní pozice, budete vyzváni k podepsání pracovní smlouvy a pak už jen čekáte na zpětné potvrzení od amerického sponzora. Pokud tuto možnost odmítnete, je veškeré shánění práce a zařizování jen na vás. 

Po podepsání smlouvy je čas na doplacení poplatku sponzorovi a následně je potřeba vyplnit speciální formulář a požádat si o vízum J-1. I s tím vám agentura pomůže. Samozřejmostí je i sepsání vašeho životopisu a motivačního dopisu v angličtině. Zejména v zahraničí dávají na tyto dokumenty důraz.

V následujícím článku si přiblížíme, jak je to s platbami za letenku a jak probíhá podobný program v případě, že chcete do Kanady.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?