epojisteni logo
grand-canyon-usa

Program Work and Travel: Jak to funguje a co budete potřebovat? (1. díl)

13. 1. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Láká vás poznat novou kulturu, něco zažít a zároveň si i vydělat nějaké peníze? Jednou z variant je využití programu Work and Travel, který funguje pod záštitou amerického Ministerstva zahraničí. V praxi funguje tak, že odcestujete do cizí země, několik měsíců tam pracujete a následně můžete nějaký čas strávit cestováním po dané zemi a poznáváním místního života. Podívejme se, jak to funguje.

Co musíte splňovat?

Work and Travel není pro každého. Nejen z hlediska povahy programu, ale hlavně hlediska podmínek. Předně je tato možnost dostupná pouze studentům vysokých a vyšších odborných škol. Další podmínkou je věk, kdy vám musí být mezi 18 a 30 lety. Někdy dokonce maximálně 28 let.

Některé agentury vyžadují i to, abyste úspěšně zakončili alespoň první semestr studia. Jinými slovy předchází k tomu, aby se někdo zapsal na vysokou školu jen za účelem účasti v programu. A doložit musíte také výpis z rejstříku trestů, který musí být pochopitelně čistý.  A v neposlední řadě stojí celá účast i dost peněz, viz níže.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Na zkušenou do USA

Pokud chcete vycestovat na zkušenou do USA v rámci Work and Travel, je potřeba to udělat přes některou z agentur, která v České republice své služby nabízí. Ta vám pomůže buď kompletně s veškerým zařizováním, nebo nechá některé kroky na vás. Konkrétní postup záleží na tom, co vám vyhovuje.

Vše začíná tím, že vyplníte nezávaznou přihlášku u české agentury. Následně si s ní domluvíte první informační schůzku, kde vás seznámí s podrobnostmi. Tuto schůzku můžete někdy absolvovat i na dálku prostřednictvím videohovoru. 

Pokud se rozhodnete, že do celé akce půjdete, zaplatíte registrační poplatek české agentuře, který se pohybuje v řádech tisíců korun, a následně vyplníte přihlášku pro sponzora. Sponzorem se v tomto případě myslí partnerská americká organizace, která vám bude pomáhat s výběrem konkrétního zaměstnání.  Tomuto sponzorovi následně také zaplatíte poplatek,  a to většinou do 1000 dolarů. Poplatek je často rozdělen na zálohu a doplatek. 

work and travel

Pracovní pozice jsou různé

Pracovní pozice, které vám agentura nabídne, jsou různé. Nejčastěji jde o recepční, prodavače, barmany, asistenty v kuchyni, pokojské, doplňovače zboží, ale i plavčíky, fotografy apod. I místa výkonu práce jsou různá, a to od národních parků, hotelů a klubů přes různé bary a golfové kluby či restaurace až po zábavní parky a ranče.

Pohovor přes Skype

Počítá se s tím, že váš zájem o vycestování je podpořen dobrou znalostí anglického jazyka. I proto s vámi budoucí zaměstnavatel bude chtít vést pohovor. Nejčastěji probíhá přes Skype.

V případě, že chcete, aby vám práci a veškeré formality zařídila agentura, obdržíte od ní až potvrzení pracovní pozice, budete vyzváni k podepsání pracovní smlouvy a pak už jen čekáte na zpětné potvrzení od amerického sponzora. Pokud tuto možnost odmítnete, je veškeré shánění práce a zařizování jen na vás. 

Po podepsání smlouvy je čas na doplacení poplatku sponzorovi a následně je potřeba vyplnit speciální formulář a požádat si o vízum J-1. I s tím vám agentura pomůže. Samozřejmostí je i sepsání vašeho životopisu a motivačního dopisu v angličtině. Zejména v zahraničí dávají na tyto dokumenty důraz.

V následujícím článku si přiblížíme, jak je to s platbami za letenku a jak probíhá podobný program v případě, že chcete do Kanady.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?