epojisteni logo
prepis-auta-zena-s-klickem

Přepis vozidla na nového majitele: Víte, jak se vyhnout pokutě?

30. 12. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Už žádné odhlašování

Prodej vozidla máte úspěšně za sebou. Jak ale na jeho převod na nového majitele? Zatímco v minulých letech bylo pro přepis vozidla na nového majitele nutno provést nejprve jeho odhlášení, a následně znovu přihlásit novým majitelem,  dnes je celý proces o poznání jednodušší.  Tzv. „polopřevod“ dnes už totiž není potřeba. Ke kompletnímu převodu tak dnes už stačí pouhá jediná návštěva registru vozidel.  Nově tak navíc můžete učinit na jakémkoli úřadu obce s rozšířenou působností.

Komplikace, se kterými je potřeba počítat

Ačkoli se výrazně zjednodušil celý proces přepisu vozidla na nového majitele, i v nové a o poznání jednodušší „verzi“ je nutné počítat s určitými komplikacemi, ke kterým může dojít například tehdy, je-li původní a nový majitel z druhé strany republiky. Na zmíněném úřadě se totiž musí potkat oba současně. 

Problém ale snadno vyřeší plná moc k převodu vozidla, kterou jako prodávající či kupující vystavíte druhé straně. Je ale důležité, aby byl dokument podepsán a úředně ověřen. Ověření provedete během několika mála chvilek jednoduše na pobočkách CzechPoint (najdete je např. na České poště).

Jaké dokumenty nesmíte při přepisu vozidla zapomenout?

Na zmíněný úřad se dostavte osobně  (nebo v zastoupení na základě plné moci)  společně s potřebnými dokumenty, bez nichž proces nebude možné provést. Mezi tyto dokumenty patří: 

 • vyplněná přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel,
 • kupní smlouva na auto,
 • velký technický průkaz,
 • malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla),
 • doklady totožnosti obou stran (popřípadě ověřená plná moc k přepisu auta),
 • protokol o evidenční kontrole vozidla (nesmí být starší 30 dnů),
 • zelená karta (doklad o zákonném pojištění vozidla – povinné ručení).

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Pozor na lhůty a pokuty!

Od podpisu kupní smlouvy běží lhůta v podobě 10 dnů, ve které musí prodávající převést vůz na nového majitele.  Prodávající je tak zodpovědný na převod registrace.  Pokud nebude lhůta dodržena, hrozí za její nedodržení pokuta až 50 000 Kč. Jestliže navíc bude kupující s převodem příliš dlouho otálet, odpovědnost za nedodržení lhůty je stále na bedrech prodávajícího. Závěrem je tedy vhodné doporučit, aby prodávající nepředával vozidlo a doklady k němu kupujícímu dříve, než na něj bude v registru přepsáno.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.