epojisteni logo
prepis-auta-zena-s-klickem

Přepis vozidla na nového majitele: Víte, jak se vyhnout pokutě?

30. 12. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Už žádné odhlašování

Prodej vozidla máte úspěšně za sebou. Jak ale na jeho převod na nového majitele? Zatímco v minulých letech bylo pro přepis vozidla na nového majitele nutno provést nejprve jeho odhlášení, a následně znovu přihlásit novým majitelem,  dnes je celý proces o poznání jednodušší.  Tzv. „polopřevod“ dnes už totiž není potřeba. Ke kompletnímu převodu tak dnes už stačí pouhá jediná návštěva registru vozidel.  Nově tak navíc můžete učinit na jakémkoli úřadu obce s rozšířenou působností.

Komplikace, se kterými je potřeba počítat

Ačkoli se výrazně zjednodušil celý proces přepisu vozidla na nového majitele, i v nové a o poznání jednodušší „verzi“ je nutné počítat s určitými komplikacemi, ke kterým může dojít například tehdy, je-li původní a nový majitel z druhé strany republiky. Na zmíněném úřadě se totiž musí potkat oba současně. 

Problém ale snadno vyřeší plná moc k převodu vozidla, kterou jako prodávající či kupující vystavíte druhé straně. Je ale důležité, aby byl dokument podepsán a úředně ověřen. Ověření provedete během několika mála chvilek jednoduše na pobočkách CzechPoint (najdete je např. na České poště).

Jaké dokumenty nesmíte při přepisu vozidla zapomenout?

Na zmíněný úřad se dostavte osobně  (nebo v zastoupení na základě plné moci)  společně s potřebnými dokumenty, bez nichž proces nebude možné provést. Mezi tyto dokumenty patří: 

 • vyplněná přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel,
 • kupní smlouva na auto,
 • velký technický průkaz,
 • malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla),
 • doklady totožnosti obou stran (popřípadě ověřená plná moc k přepisu auta),
 • protokol o evidenční kontrole vozidla (nesmí být starší 30 dnů),
 • zelená karta (doklad o zákonném pojištění vozidla – povinné ručení).

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Pozor na lhůty a pokuty!

Od podpisu kupní smlouvy běží lhůta v podobě 10 dnů, ve které musí prodávající převést vůz na nového majitele.  Prodávající je tak zodpovědný na převod registrace.  Pokud nebude lhůta dodržena, hrozí za její nedodržení pokuta až 50 000 Kč. Jestliže navíc bude kupující s převodem příliš dlouho otálet, odpovědnost za nedodržení lhůty je stále na bedrech prodávajícího. Závěrem je tedy vhodné doporučit, aby prodávající nepředával vozidlo a doklady k němu kupujícímu dříve, než na něj bude v registru přepsáno.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

  Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem...

  Nabídka ojetých vozů je dnes v Česku bohatá. Hodně lidí ale stále preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je lepší nabídka specifických modelů, často lepší technický stav i nižší cena a profesionální přístup.

 • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
  20. ledna 2022|Monika Šaríková
  Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

  Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.

 • muz-meni-kolo-na-kraji-silnice
  17. ledna 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava auta i motorky v roce 2022

  Ať už vyrážíte na pouhý nákup či na okružní cestu po republice, povinnou výbavu musíte mít vždy u sebe. Při silniční kontrole jde spolu s doklady o často kontrolovaný prvek, který se nevyplatí zanedbávat. Za nekompletní povinnou výbavu hrozí pokuta až 2 000 Kč.