Přepis vozidla na nového majitele a povinné ručení

Přepis vozidla na nového majitele a povinné ručení

Přepis vozidla na nového majitele - Předávání klíče od auta

Stalo se běžnou praxí, že je vozidlo při přepisu pojištěno dvakrát. V den prodeje si povinné ručení uzavře nový majitel a zároveň stále běží původní pojistka. Ze zákona takový postup není nutný a pro nového majitele přináší zbytečné náklady.

Povinné ručení při přepisu vozidla

Novým majitelům ojetých vozidel je doporučeno sjednat si povinné ručení co nejdříve a nejlépe v den prodeje. To však neplatí pro případy, kdy původní majitel povinné ručení stále nezrušil. „Datem uvedeným v kupní smlouvě se stáváte vlastníkem vozidla. K tomuto dni máte povinnost zajistit, aby mělo toto provozované vozidlo sjednané povinné ručení. Motoristům však rozhodně nedoporučujeme, aby měli paralelně sjednané dvojí povinné ručení. Je však třeba zajistit, aby nebylo provozované vozidlo bez zákonného pojištění ani jeden den,“ vysvětluje Aleš Povr z České kanceláře pojistitelů (ČKP).

Spočítat ceny povinného ručení

Základem je domluva mezi původním a novým majitelem vozidla

Aby nedocházelo k duplikaci pojištění auta, je třeba, aby se nový majitel domluvil s původním majitelem na konkrétním datu zrušení povinného ručení. Tím si kupující zajistí dostatečný čas na sjednání nového povinného ručení i přepis vozidla

Pokud by se však obě strany nedohodly a vozidlo bylo nějaký čas nepojištěné, odpovědnost za porušení zákona nese pouze kupující jako nový majitel vozidla.Právě proto si spousta řidičů povinné ručení při přepisu vozidla sjedná hned, ačkoliv nemusí. Je to zkrátka jistota, která se může vyplatit - obzvlášť u méně solidních či nezkušených prodejců.

Jak přepsat auto

Doklad o platném povinném ručení je jedním z dokumentů, které nutně potřebujete pro přepis vozidla na nového majitele. „Z hlediska přepisu vozidla vyplývá pro žadatele o registraci povinnost přiložit k žádosti kromě ostatních dokladů také doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, takzvanou zelenou kartu. Pro registraci je tedy rozhodné předložení platné zelené karty vystavené k vozidlu, které je předmětem registrace,“ vysvětluje Petr Mareček z pražského magistrátu.

Přepis vozidla na nového majitele je dnes možný na všech úřadech s rozšířenou působností. Nezáleží tedy na místě, kde jste auto koupili ani na vašem trvalém bydlišti. Na úřad si s sebou vezměte:

 

Přepis auta jako takový je jednoduchý a na úřadě ho zvládnete během několika minut. Přepis stojí 800 Kč. Dalších 400 Kč si připravte za evidenční kontrolu. Pokud nové auto nesplňuje aktuální emisní normy, je třeba počítat také s platbou ekologické daně ve výši 3 000 Kč, 5 000 Kč nebo 10 000 Kč. Ekologická daň se platí pouze při prvním převodu staršího vozidla.

Prodávající by se měli dát pozor na 10denní lhůtu, během které je přepis vozidla nutné provést. Za nedodržení této lhůty totiž hrozí pokuta až 50 000 Kč.

Spočítat ceny povinného ručení

Ochranná lhůta neexistuje. Kdy se platí povinné ručení při převodu vozidla? 

Velké množství lidí se domnívá, že existuje ochranná lhůta, během které si nový majitel zajistí nové pojištění hezky v klidu. S žádnou podobnou lhůtou ale zákon nepočítá - motorové vozidla musí být pojištěno po celou dobu svého provozu. „Někteří kupující ojetin se často mylně domnívají, že existuje jakási ochranná lhůta. Ta by měla motoristu chránit v době pojišťovacího „vakua“, kdy prodávající povinné ručení zruší a nový vlastník si jej ještě nesjedná. Žádná ochranná lhůta v tomto případě neexistuje,“ varuje Aleš Povr.

Za nepojištěné vozidlo hrozí majiteli sankce

Osoba, která vlastní nepojištěné vozidlo, porušuje zákon, a vystavuje se riziku udělení pokuty. Nové povinné ručení při koupi ojetého vozu si proto vždy sjednejte včas. Platnost pojištění registrovaných vozidel kontroluje Česká kancelář pojistitelů (ČKP), která má právo vymáhat tzv. příspěvek do garančního fondu.

Přepis vozidla na nového majitele - Červený vůz

Osoba, která vlastní nepojištěné vozidlo, porušuje zákon, a vystavuje se riziku udělení pokuty. Nové povinné ručení při koupi ojetého vozu si proto vždy sjednejte včas. Platnost pojištění registrovaných vozidel kontroluje Česká kancelář pojistitelů (ČKP), která má právo vymáhat tzv. příspěvek do garančního fondu.

Přehled denních sazeb podle druhů vozidel:

Motocykl s objemem válců motoru do 350 cm3

4 Kč

Motocykl s objemem válců motoru od 350 cm3 do 500 cm3

21 Kč

Motocykl s objemem válců motoru nad 500 cm3

25 Kč

Osobní automobil s objemem válců motoru do 1 350 cm3

30 Kč

Osobní automobil s objemem válců motoru od 1351 cm3 do 1 850 cm3

47 Kč

Osobní automobil s objemem válců motoru 1851 cm3 až 2500 cm3

65 Kč

Osobní automobil s objemem válců motoru nad 2500 cm3

93 Kč

Autobus do 5000 kg

155 Kč

Autobus nad 5000 kg

290 Kč

Nákladní vozidlo s maximální přípustnou hmotností do 12 000 kg nebo přípojné vozidlo s maximální přípustnou hmotností nad 3 500 kg do 10 000 kg

130 Kč

Tahač nebo jiné nákladní vozidlo s maximální přípustnou hmotností nad 12 000 kg nebo přípojné vozidlo s maximální přípustnou hmotností nad 10 000 kg

300 Kč

Obytný automobil 

61 Kč

Sanitní vozidlo

94 Kč

Přípojné vozidlo s nejvyšší přípustnou hmotností do 10 000 kg

7 Kč

Zemědělský nebo lesnický traktor a jejich přípojné vozidlo

16 Kč

Ostatní vozidla

20 Kč

Výše příspěvku se vypočte vynásobení počtu dní a denní sazby. Do celkové částky jsou zahrnuty také náklady uplatnění (tisk dopisu, poštovné, zpracování plateb atd.)

Nezapoměnte na povinné ručení. Spočítat ceny povinného ručení

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 48

Sdílet na Facebooku

Archiv