epojisteni logo
blg-srt-crush

Problematika povinných zimních pneumatik

29. 9. 2011
|
Délka čtení: 8 min.

Naši zákonodárci se konečně rozhoupali a v srpnu tohoto roku schválili úpravy zákona, podle nichž jsou už zimní pneumatiky povinné. Jedná se o období od 1.listopadu do 31.března, ve kterém ale pravděpodobně nastanou dny, kdy i podle nových pravidel budou moci vyjet na silnice vozidla s pneumatikami letními. Právě to je jádrem sporů ohledně nového pravidla.

Zákon totiž říká, že zimní pneumatiky jsou povinné ve výše zmíněném období za předpokladu, že na silnici bude vrstva sněhu, či náledí a nebo lze takový stav podle vývoje počasí očekávat. Kontroverzní situace může nastat ve dvou případech - když policista, či úředník má za to, že ke zhoršení počasí dojít může, a řidič přesto vyjíždí na silnici za dobrého stavu vozovky. V takovém případě ale bude dokazování na straně zákona, nikoliv řidiče.

O mnoho horší situace může nastat, když řidič vyjede na letních pneumatikách a začne sněžit/vytvoří se námraza. V takovém okamžiku jde ale o chybu řidiče - zimy jsou u nás tak nepředvídatelným zimním obdobím, že je spíše zbožným přáním takového řidiče, aby dobré počasí a čistá/nenamrzlá vozovka vydržely delší časový úsek.

Jaké jsou tedy rady odborníků? Nemusíte přezouvat hned 1.listopadu, ale určitě přezujte v době, kdy teplota dlouhodobě poklesne pod 7 stupňů celsia. Značí to, že může kdykoliv padnout pod nulu, že ráno může být vozovka namrzlá a hlavně nedělají ani takto nízké teploty dobře letním pneumatikám, na což se často zapomíná. Směs letních pneumatik nefunguje za nižších teplot korektně.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Pojistné plnění a praktická stránka nedostatečné výbavy

Pokud už se řidič proviní, tak ho čeká hned několik možných trestů. Zimní pneumatiky jsou povinné na všech čtyřech kolech s hloubkou dezénu minimálně 4 milimetry, což je třeba také zmínit, a pokud to nedodržíme a policie nás přistihne, čeká nás pokuta 2500Kč.

To ale není nic proti tomu, když způsobíme s nevhodně zvolenými letními gumami dopravní nehodu. V takovém případě může pojišťovna rozhodnout o krácení  pojistného  plnění z havarijního pojištění - toto však není novinka a platilo to i v době, kdy neexistovala celoplošná povinnost přezouvat. V případě povinného ručení  ke krácení nedochází.

Nepanikařme, ale rozumně zvolme dobu, kdy přezujeme na zimní pneumatiky. Ne snad kvůli zákonu, ale kvůli bezpečnosti, která je na letních pneumatikách po většinu zimy naprosto nedostatečná a jde o čirý hazard s životy našimi i s životy ostatních účastníků silničního provozu.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • dalnice-aktualita
    30. června 2024|Petr Pohůdka
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autobazar
    29. dubna 2024|Jana Březinová
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

    Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|ePojisteni
    7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění

    Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?