epojisteni logo
pneumatiky-celorocni-pneumatiky

Celoroční pneumatiky: Výhody, nevýhody i správná péče

28. 9. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

V České republice se v průběhu roku mění povětrnostní podmínky. Zatímco v létě teploty šplhají i přes 30 stupňů, v zimě klesají hluboko pod bod mrazu. Stejně jako člověk nosí odlišnou obuv v létě a zimě, i auta vyžadují odlišné “obutí”. Většina motoristů vzorně střídá letní a zimní pneu, jednodušší možnost nabízí celoroční pneumatiky.

Přezouvání pneumatiky dvakrát do roka nepatří zrovna k oblíbeným činnostem motoristů. Stojí to nejen čas, ale zejména peníze. Navíc musí řešit, kde druhou sadu pneumatik na těch pár měsíců uskladní. Proto se poměrně velká část motoristů uchyluje k alternativě v podobě celoročních pneumatik. 

Letní versus zimní pneu

V čem vůbec spočívá rozdíl mezi letními a zimními pneu a proč by se měly střídat? Rozdílné jsou 3 kritéria - struktura, hloubka dezénu a složení. 

Letní pneumatiky jsou tvrdší, obsahují méně kaučuku, mají nižší hloubku dezénu a navrch proužky minimalizující tzv. aquaplaning. Jsou dělané tak, aby se lépe přizpůsobily vyšším teplotám od 7 stupňů nad nulou a výše a držely dobře i na mokré vozovce za deště. Za nižších teploty však tvrdnou, hůře držší na sněhu a ledu a mají delší brzdnou dráhu.

Naproti tomu zimní pneumatiky obsahují více kaučuku a jsou měkčí a pružnější. Zimní pneumatiky jsou přilnavější, lépe drží na zasněžené a zamrzlé ploše a díky drobným drážkám dobře odvádí vodu i sníh. Díky hlubšímu dezénu, který by měl být dle zákona nejméně 4 mm, drží dobře na sněhu.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Celoroční pneumatiky nabízí polovičaté řešení

Někteří motoristé se výměnou pneumatik nechtějí zabývat, a proto raději sáhnou po celoroční variantě. Celoroční pneumatiky však nejsou ideální volbou pro každého. Jejich hlavní a jedinou výhodou je to, že motoristům odpadne nutnost každoroční výměny. 

Jenomže je třeba počítat s tím, že to nejsou ani letní, ani zimní pneumatiky. Je to prostě pouhý kompromis a tomu odpovídají vlastnosti celoročních pneumatik. Většina odborníků a servisů proto raději vidí průměrné letní nebo zimní pneu než sebelepší celoroční pneumatiky. 

Celoroční pneumatiky jsou vhodné pouze pro motoristy, kteří jezdí relativně málo a v pohybují se hlavně v oblastech, kde jsou menší výkyvy počasí. To platí například pro oblasti v nižších nadmořských výškách, kde je i během zimy daleko tepleji a riziko napadnutí sněhové pokrývky nebo vzniku namrzlého povrchu je výrazně nižší. 

Kdo by se měl celoročním pneumatikám vyhnout

Naopak motoristé, kteří řídí denně a pohybují se v různých nadmořských výškách, by se měli celoročním pneumatikám vyhýbat velkým obloukem. Platí to zejména pro motoristy, kteří se pohybují na dálnicích a často vyráží do horského prostředí, kde je sníh a náledí přece jenom přirozenějším jevem. Za těchto podmínek jsou celoroční pneumatiky absolutně nedostačující.

Jak uskladnit pneumatiky

Pokud patříte do skupiny zodpovědných řidičů, kteří rok co rok mění letní pneu za zimní a naopak, pak byste měli vědět, že správným uskladněním ovlivníte životnost pneu.

Aby vaše pneumatiky vydržely co nejdéle ve skvělém stavu, hlídejte si správné nahuštění (tlak v pneumatice) a čas od času nechte v servisu seřídit geometrii kol, aby se všechny čtyři pneumatiky opotřebovávaly stejně. Smysl má také nechat občas přehodit pneumatiky, čímž se docílí toho, že se budou sjíždět stejně. Důležité je také správné skladování pneumatik na chladném a suchém místě.

Pneumatikám rovněž nesvědčí neopatrná a agresivní jízda, časté překračování rychlostních limitů a váhových limitů uvedených na pneumatikách, prudké brždění, bezohledné přejíždění překážek či obrubníků na silnici. Chcete-li, aby vám pneumatiky vydržely celkový nájezd až 100 000 kilometrů, jezděte šetrně, plynule a opatrně.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

 • dalnice-aktualita
  15. srpna 2022|Marek Drahorád
  Cena dálničních známek u nás a v cizině

  Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  02. června 2022|ePojisteni
  Nový občanský zákoník a pojištění

  Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.