epojisteni logo
pneumatiky-celorocni-pneumatiky

Celoroční pneumatiky: Výhody, nevýhody i správná péče

28. 9. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

V České republice se v průběhu roku mění povětrnostní podmínky. Zatímco v létě teploty šplhají i přes 30 stupňů, v zimě klesají hluboko pod bod mrazu. Stejně jako člověk nosí odlišnou obuv v létě a zimě, i auta vyžadují odlišné “obutí”. Většina motoristů vzorně střídá letní a zimní pneu, jednodušší možnost nabízí celoroční pneumatiky.

Přezouvání pneumatiky dvakrát do roka nepatří zrovna k oblíbeným činnostem motoristů. Stojí to nejen čas, ale zejména peníze. Navíc musí řešit, kde druhou sadu pneumatik na těch pár měsíců uskladní. Proto se poměrně velká část motoristů uchyluje k alternativě v podobě celoročních pneumatik. 

Letní versus zimní pneu

V čem vůbec spočívá rozdíl mezi letními a zimními pneu a proč by se měly střídat? Rozdílné jsou 3 kritéria - struktura, hloubka dezénu a složení. 

Letní pneumatiky jsou tvrdší, obsahují méně kaučuku, mají nižší hloubku dezénu a navrch proužky minimalizující tzv. aquaplaning. Jsou dělané tak, aby se lépe přizpůsobily vyšším teplotám od 7 stupňů nad nulou a výše a držely dobře i na mokré vozovce za deště. Za nižších teploty však tvrdnou, hůře držší na sněhu a ledu a mají delší brzdnou dráhu.

Naproti tomu zimní pneumatiky obsahují více kaučuku a jsou měkčí a pružnější. Zimní pneumatiky jsou přilnavější, lépe drží na zasněžené a zamrzlé ploše a díky drobným drážkám dobře odvádí vodu i sníh. Díky hlubšímu dezénu, který by měl být dle zákona nejméně 4 mm, drží dobře na sněhu.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Celoroční pneumatiky nabízí polovičaté řešení

Někteří motoristé se výměnou pneumatik nechtějí zabývat, a proto raději sáhnou po celoroční variantě. Celoroční pneumatiky však nejsou ideální volbou pro každého. Jejich hlavní a jedinou výhodou je to, že motoristům odpadne nutnost každoroční výměny. 

Jenomže je třeba počítat s tím, že to nejsou ani letní, ani zimní pneumatiky. Je to prostě pouhý kompromis a tomu odpovídají vlastnosti celoročních pneumatik. Většina odborníků a servisů proto raději vidí průměrné letní nebo zimní pneu než sebelepší celoroční pneumatiky. 

Celoroční pneumatiky jsou vhodné pouze pro motoristy, kteří jezdí relativně málo a v pohybují se hlavně v oblastech, kde jsou menší výkyvy počasí. To platí například pro oblasti v nižších nadmořských výškách, kde je i během zimy daleko tepleji a riziko napadnutí sněhové pokrývky nebo vzniku namrzlého povrchu je výrazně nižší. 

Kdo by se měl celoročním pneumatikám vyhnout

Naopak motoristé, kteří řídí denně a pohybují se v různých nadmořských výškách, by se měli celoročním pneumatikám vyhýbat velkým obloukem. Platí to zejména pro motoristy, kteří se pohybují na dálnicích a často vyráží do horského prostředí, kde je sníh a náledí přece jenom přirozenějším jevem. Za těchto podmínek jsou celoroční pneumatiky absolutně nedostačující.

Jak uskladnit pneumatiky

Pokud patříte do skupiny zodpovědných řidičů, kteří rok co rok mění letní pneu za zimní a naopak, pak byste měli vědět, že správným uskladněním ovlivníte životnost pneu.

Aby vaše pneumatiky vydržely co nejdéle ve skvělém stavu, hlídejte si správné nahuštění (tlak v pneumatice) a čas od času nechte v servisu seřídit geometrii kol, aby se všechny čtyři pneumatiky opotřebovávaly stejně. Smysl má také nechat občas přehodit pneumatiky, čímž se docílí toho, že se budou sjíždět stejně. Důležité je také správné skladování pneumatik na chladném a suchém místě.

Pneumatikám rovněž nesvědčí neopatrná a agresivní jízda, časté překračování rychlostních limitů a váhových limitů uvedených na pneumatikách, prudké brždění, bezohledné přejíždění překážek či obrubníků na silnici. Chcete-li, aby vám pneumatiky vydržely celkový nájezd až 100 000 kilometrů, jezděte šetrně, plynule a opatrně.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • dalnice-aktualita
    30. června 2024|Petr Pohůdka
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autobazar
    29. dubna 2024|Jana Březinová
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

    Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|ePojisteni
    7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění

    Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?