epojisteni logo
odtah-nabouraneho-auta

Jak vysoké jsou pokuty za neplacení povinného ručení?

12. 12. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

S vlastnictvím osobního automobilu souvisí neodmyslitelně řada výhod. Zapomenout však nesmíme ani na povinnosti, z nichž jedna majiteli vozu ukládá pravidelné placení povinného ručení. Jak vysoké pokuty vám hrozí v případě neplacení povinného ručení a jak řešit situaci, kdy jste na úhradu pojistky jednoduše zapomněli?

Povinnost placení pojistky vyplývá ze zákona

Každý majitel motorového vozidla musí za toto vozidlo platit povinné ručení. Stanovuje to ostatně zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a to bez ohledu na to, zda se zmíněným vozidlem jezdí, či nikoli. I přes tuto zákonnou povinnost se ale na silnicích stále objevují řidiči, kteří si pojistku neplatí. Ti riskují nejen vysokou pokutu, ale také úhradu případné škody z vlastní kapsy.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

I při placení povinného ručení existují výjimky

Povinné ručení je potřeba platit od chvíle, kdy je majitel vozu zaveden do registru vozidel. Zákon 168/1999 nicméně stanovuje určité výjimky, kdy je majitel od placení pojistky zcela osvobozen. Jedná se zejména o situace, kdy jde o:

 • řidiče z ciziny s platnou zelenou kartou, kterou vydal jeho domovský stát,

 • složku integrovaného záchranného systému, která nemusí platit pojistku u všech vozidel neužívaných k podnikání (např. profesionální i dobrovolní hasiči),

 • vozidla Bezpečnostní informační služby, vozidla útvarů Policie České republiky, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Ministerstva obrany, vozidla provozovaná Vojenským zpravodajstvím, Ministerstva vnitra (Úřad pro zahraniční styky) apod.

Náš tip

Mohlo by vás zajímat:

I přesto, že výše zmíněná vozidla povinné ručení platit nemusí, v případě nehody se jich úhrada škody týká v plné výši! U zahraničních vozidel škodu hradí zahraniční pojišťovna, u ostatních pak státní správa.

Jak vysoké pokuty hrozí za nezaplacené povinné ručení?

Někteří řidiči se mylně domnívají, že neplacením povinného ručení ušetří. Nějakou dobu jim tato nezodpovědnost sice může procházet, jakmile se ale majitel nepojištěného auta stane účastníkem dopravní nehody, padne na něj  plná úhrada škody. A to nejen na majetku, ale zejména na zdraví, případně životě, kde se částky pohybují v astronomických výšinách. Kromě toho majiteli nepojištěného vozidla hrozí pokuta, která se pohybuje v řádech 5 až 40 tisíc.

Pokuta není ani zdaleka všechno

Od roku 2018 jsou navíc majitelé nepojištěného vozidla sankciováni též prostřednictvím povinného příspěvku nepojištěných řidičů do garančního fondu, který spravuje Česká kancelář pojistitelů. Pokud tedy nepojištěným vozidlem způsobíte nehodu, musíte uhradit nejen pokutu, škodu na zdraví a majetku (případně ušlý zisk), ale též sankci za každý den, kdy automobil nebyl pojištěn

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Zapomněl jsem zaplatit povinné ručení! Co teď?

Pokud se z nějakého důvodu s úhradou sjednaného povinného ručení opozdíte, nepanikařte. V případě, že na úhradu splátky zapomenete, přijde vám upomínka. Jestliže na ni ihned zareagujete a platbu uhradíte, nevznikne vám žádný problém. Smlouva bude platná v souladu s podepsaným termínem, a tedy budete mít i nadále platné povinné ručení. Další upomínky však již mohou být zpoplatněny dle sazebníku pojišťovny.

Jak jsou vysoké pokuty za nezaplacené povinné ručení? - Muž se ženou v autě

Jak minimalizovat riziko pokuty za neplacení povinného ručení?

 1. Hlídejte si data na pojistné smlouvě a plaťte pojištění včas.

 2. Pokud přecházíte k jiné pojišťovně, pamatujte, že nová smlouva musí plynule navazovat na tu předchozí.

 3. Odstavením nepoužívaného vozidla se povinnosti platit pojistku nezbavíte. Abyste nemuseli platit pojištění, musíte odevzdat registrační značky nepoužívaného vozidla do depozitu na registru vozidel.

 4. Zelenou kartu vozte vždy u sebe. V případě, že ji u sebe mít nebudete, policista vám může při kontrole udělit pokutu až do výše 3000 korun.

 5. Na případné upomínky pojišťovny reagujte bez odkladu.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Jak vybrat to nejvýhodnější povinné ručení?

Mějte na paměti, že placení povinného ručení je vždy výhodnější, než zbytečný risk na cestách a následná úhrada škody, pokut a sankcí v případě dopravní nehody. Pokud zatím vozidlo pojištěné nemáte, nebo hledáte výhodnější nabídku, využijte našeho praktického online srovnávače, který za vás jednoduše porovná aktuální nabídky dle vašich preferencí. Při výběru vhodného produktu také nesázejte pouze na cenu, ale zejména na rozsah  pojistné  ochrany, výši pojistného krytí, limity a zejména výluky z pojistného plnění.


Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • blg-srt-spz
  12. července 2024|Petr Woff
  Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

  Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

 • 03. července 2024|Petr Pohůdka
  Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

  Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

 • dalnice-aktualita
  30. června 2024|Petr Pohůdka
  Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

  Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.