epojisteni logo
odtah-nabouraneho-auta

Jak vysoké jsou pokuty za neplacení povinného ručení?

12. 12. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

S vlastnictvím osobního automobilu souvisí neodmyslitelně řada výhod. Zapomenout však nesmíme ani na povinnosti, z nichž jedna majiteli vozu ukládá pravidelné placení povinného ručení. Jak vysoké pokuty vám hrozí v případě neplacení povinného ručení a jak řešit situaci, kdy jste na úhradu pojistky jednoduše zapomněli?

Povinnost placení pojistky vyplývá ze zákona

Každý majitel motorového vozidla musí za toto vozidlo platit povinné ručení. Stanovuje to ostatně zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a to bez ohledu na to, zda se zmíněným vozidlem jezdí, či nikoli. I přes tuto zákonnou povinnost se ale na silnicích stále objevují řidiči, kteří si pojistku neplatí. Ti riskují nejen vysokou pokutu, ale také úhradu případné škody z vlastní kapsy.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

I při placení povinného ručení existují výjimky

Povinné ručení je potřeba platit od chvíle, kdy je majitel vozu zaveden do registru vozidel. Zákon 168/1999 nicméně stanovuje určité výjimky, kdy je majitel od placení pojistky zcela osvobozen. Jedná se zejména o situace, kdy jde o:

 • řidiče z ciziny s platnou zelenou kartou, kterou vydal jeho domovský stát,

 • složku integrovaného záchranného systému, která nemusí platit pojistku u všech vozidel neužívaných k podnikání (např. profesionální i dobrovolní hasiči),

 • vozidla Bezpečnostní informační služby, vozidla útvarů Policie České republiky, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Ministerstva obrany, vozidla provozovaná Vojenským zpravodajstvím, Ministerstva vnitra (Úřad pro zahraniční styky) apod.

Náš tip

Mohlo by vás zajímat:

I přesto, že výše zmíněná vozidla povinné ručení platit nemusí, v případě nehody se jich úhrada škody týká v plné výši! U zahraničních vozidel škodu hradí zahraniční pojišťovna, u ostatních pak státní správa.

Jak vysoké pokuty hrozí za nezaplacené povinné ručení?

Někteří řidiči se mylně domnívají, že neplacením povinného ručení ušetří. Nějakou dobu jim tato nezodpovědnost sice může procházet, jakmile se ale majitel nepojištěného auta stane účastníkem dopravní nehody, padne na něj  plná úhrada škody. A to nejen na majetku, ale zejména na zdraví, případně životě, kde se částky pohybují v astronomických výšinách. Kromě toho majiteli nepojištěného vozidla hrozí pokuta, která se pohybuje v řádech 5 až 40 tisíc.

Pokuta není ani zdaleka všechno

Od roku 2018 jsou navíc majitelé nepojištěného vozidla sankciováni též prostřednictvím povinného příspěvku nepojištěných řidičů do garančního fondu, který spravuje Česká kancelář pojistitelů. Pokud tedy nepojištěným vozidlem způsobíte nehodu, musíte uhradit nejen pokutu, škodu na zdraví a majetku (případně ušlý zisk), ale též sankci za každý den, kdy automobil nebyl pojištěn

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Zapomněl jsem zaplatit povinné ručení! Co teď?

Pokud se z nějakého důvodu s úhradou sjednaného povinného ručení opozdíte, nepanikařte. V případě, že na úhradu splátky zapomenete, přijde vám upomínka. Jestliže na ni ihned zareagujete a platbu uhradíte, nevznikne vám žádný problém. Smlouva bude platná v souladu s podepsaným termínem, a tedy budete mít i nadále platné povinné ručení. Další upomínky však již mohou být zpoplatněny dle sazebníku pojišťovny.

Jak jsou vysoké pokuty za nezaplacené povinné ručení? - Muž se ženou v autě

Jak minimalizovat riziko pokuty za neplacení povinného ručení?

 1. Hlídejte si data na pojistné smlouvě a plaťte pojištění včas.

 2. Pokud přecházíte k jiné pojišťovně, pamatujte, že nová smlouva musí plynule navazovat na tu předchozí.

 3. Odstavením nepoužívaného vozidla se povinnosti platit pojistku nezbavíte. Abyste nemuseli platit pojištění, musíte odevzdat registrační značky nepoužívaného vozidla do depozitu na registru vozidel.

 4. Zelenou kartu vozte vždy u sebe. V případě, že ji u sebe mít nebudete, policista vám může při kontrole udělit pokutu až do výše 3000 korun.

 5. Na případné upomínky pojišťovny reagujte bez odkladu.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Jak vybrat to nejvýhodnější povinné ručení?

Mějte na paměti, že placení povinného ručení je vždy výhodnější, než zbytečný risk na cestách a následná úhrada škody, pokut a sankcí v případě dopravní nehody. Pokud zatím vozidlo pojištěné nemáte, nebo hledáte výhodnější nabídku, využijte našeho praktického online srovnávače, který za vás jednoduše porovná aktuální nabídky dle vašich preferencí. Při výběru vhodného produktu také nesázejte pouze na cenu, ale zejména na rozsah  pojistné  ochrany, výši pojistného krytí, limity a zejména výluky z pojistného plnění.


Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

 • dalnice-aktualita
  15. srpna 2022|Marek Drahorád
  Cena dálničních známek u nás a v cizině

  Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • autobazar
  18. února 2022|Marek Drahorád
  Na co nezapomenout, když si koupíte ojeté auto

  Koupě ojetého vozidla přináší řadu výhod, z nichž nejdůležitější je finanční úspora. I za rok starý vůz totiž zaplatíte výrazně nižší částku než za nové vozidlo. Při koupi ojetého vozidla je důležitý zejména pečlivý výběr nejlépe za dohledu odborníka, díky kterému se vyvarujete koupi ojetého vozidla se spoustu úmyslně skrytých vad. Pokud už jste si v bazaru ojetý vůz vyhlédli, máme pro vás pár užitečných tipů.