epojisteni logo
blg-srt-happy

Pojištění odpovědnosti: Pozor na příliš nízké pojistné limity

6. 5. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Pojištění odpovědnosti: Pozor na příliš nízké pojistné limity

S dobrým pojištěním odpovědnosti se mnohem lépe usíná. Způsobíte-li komukoliv škodu, uhradí to vaše pojišťovna. Problém může nastat při nesprávném nastavení pojistných limitů. Přesáhne-li výše škody limit, zbytek zaplatit ze svého pojištěný.

Překročit hranici jednoho milionu korun se zdá téměř nemožné. Při sjednávání pojištění se obvykle myslí na rozbité okno, politou sedačku, maximálně zlomeninu po srážce cyklistů. Pravdou je, že překročit milion zas tak složité není. Může za to nový občanský zákoník z roku 2014, který zrušil tabulky a významně upravil pravidla vyplácení odškodnění. Ty jsou nyní mnohem vyšší. Běžný limit ve výši jednoho milionu korun je absolutně nedostačující zejména při vážných úrazech či zaviněného úmrtí.

„Dříve byly stanoveny pevné částky pro jednotlivé kategorie škod na zdraví. Nový zákon zavedl individuálnější náhrady poškozeným na základě posouzení konkrétní situace újmy pro pozůstalé i pro zraněného. Je například rozdíl, pokud riskantní jízdou na kole srazíte běžného chodce, nebo vrcholového tenistu – a zlomíte mu ruku,“ varuje před různými následky Lucie Žulavská z České asociace pojistitelů (ČAP).

Průměrné odškodné se za posledních osm let vzrostlo více než dvojnásobně, z 961 283 Kč (2011) na 2 135 092 Kč (2017)!

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Za chyby i chování ohrožující druhé se platí

Lidé si velmi často neuvědomují, že svým chováním mohou způsobit škodu sobě i u druhým. Typickým příkladem nevhodného chování jsou pejskaři a jejich volně pobíhající psi na veřejných cyklostezkách. V první řadě má pes volně pobíhat pouze na místech k tomu vymezených. Nikdy netušíte, odkud pes vyběhne, zda poslechne paníčka nebo po vás agresivně vyběhne.

Dojde-li ke srážce s cyklistou (osoba na inlinech), je za vzniklou škodu zodpovědný vždy majitel psa. Kromě toho, že jeho pes sám může přijít k úrazu, bude zodpovědný za škodu způsobenou cyklistovi. Zlomená ruka není nic vážného, ale pokud půjde o talentovaného houslistu, který si na housle nesáhne několik týdnů či dokonce měsíců, půjde o velmi drahou záležitost. Přitom by stačilo mít pejska na vodíku a pustit ho na vhodnějším místě.

Odborníci doporučují pojistný limit nejméně 10 000 000 korun

Pojištění odpovědnosti není ze zákona povinné (bohužel) ani běžné jako například cestovní pojištění. Jsou to prostě další “vyhozené” peníze. Lidé si bohužel neuvědomují, že pojištění odpovědnosti za pár set korun ročně jim může ušetřit desítky i statisíce korun. K nehodě může dojít kdykoliv a kdekoliv. Nejčastěji se jedná o škody způsobené jízdou na kole, kolečkových bruslí či při lyžování.

Nabídka pojišťoven je v oblasti pojištění odpovědnosti široká. Doporučeno je vybrat si pojištění s limitem alespoň ve výši 10 000 000 korun, což je oficiálně hodnota lidského života v České republice. „Česká republika by se měla v tomto ohledu časem srovnat s běžnou praxí v okolních zemích, kde výše limitů koresponduje s výší limitů v rámci povinného ručení. Ty se pohybují na úrovni 1,2 miliónu eur a dostačují pro odškodnění v případě majetkových škod i škod na zdraví,“ doplnila Lucie Žulavská.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.