epojisteni logo
blg-srt-happy

Pojištění odpovědnosti: Pozor na příliš nízké pojistné limity

6. 5. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Pojištění odpovědnosti: Pozor na příliš nízké pojistné limity

S dobrým pojištěním odpovědnosti se mnohem lépe usíná. Způsobíte-li komukoliv škodu, uhradí to vaše pojišťovna. Problém může nastat při nesprávném nastavení pojistných limitů. Přesáhne-li výše škody limit, zbytek zaplatit ze svého pojištěný.

Překročit hranici jednoho milionu korun se zdá téměř nemožné. Při sjednávání pojištění se obvykle myslí na rozbité okno, politou sedačku, maximálně zlomeninu po srážce cyklistů. Pravdou je, že překročit milion zas tak složité není. Může za to nový občanský zákoník z roku 2014, který zrušil tabulky a významně upravil pravidla vyplácení odškodnění. Ty jsou nyní mnohem vyšší. Běžný limit ve výši jednoho milionu korun je absolutně nedostačující zejména při vážných úrazech či zaviněného úmrtí.

„Dříve byly stanoveny pevné částky pro jednotlivé kategorie škod na zdraví. Nový zákon zavedl individuálnější náhrady poškozeným na základě posouzení konkrétní situace újmy pro pozůstalé i pro zraněného. Je například rozdíl, pokud riskantní jízdou na kole srazíte běžného chodce, nebo vrcholového tenistu – a zlomíte mu ruku,“ varuje před různými následky Lucie Žulavská z České asociace pojistitelů (ČAP).

Průměrné odškodné se za posledních osm let vzrostlo více než dvojnásobně, z 961 283 Kč (2011) na 2 135 092 Kč (2017)!

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Za chyby i chování ohrožující druhé se platí

Lidé si velmi často neuvědomují, že svým chováním mohou způsobit škodu sobě i u druhým. Typickým příkladem nevhodného chování jsou pejskaři a jejich volně pobíhající psi na veřejných cyklostezkách. V první řadě má pes volně pobíhat pouze na místech k tomu vymezených. Nikdy netušíte, odkud pes vyběhne, zda poslechne paníčka nebo po vás agresivně vyběhne.

Dojde-li ke srážce s cyklistou (osoba na inlinech), je za vzniklou škodu zodpovědný vždy majitel psa. Kromě toho, že jeho pes sám může přijít k úrazu, bude zodpovědný za škodu způsobenou cyklistovi. Zlomená ruka není nic vážného, ale pokud půjde o talentovaného houslistu, který si na housle nesáhne několik týdnů či dokonce měsíců, půjde o velmi drahou záležitost. Přitom by stačilo mít pejska na vodíku a pustit ho na vhodnějším místě.

Odborníci doporučují pojistný limit nejméně 10 000 000 korun

Pojištění odpovědnosti není ze zákona povinné (bohužel) ani běžné jako například cestovní pojištění. Jsou to prostě další “vyhozené” peníze. Lidé si bohužel neuvědomují, že pojištění odpovědnosti za pár set korun ročně jim může ušetřit desítky i statisíce korun. K nehodě může dojít kdykoliv a kdekoliv. Nejčastěji se jedná o škody způsobené jízdou na kole, kolečkových bruslí či při lyžování.

Nabídka pojišťoven je v oblasti pojištění odpovědnosti široká. Doporučeno je vybrat si pojištění s limitem alespoň ve výši 10 000 000 korun, což je oficiálně hodnota lidského života v České republice. „Česká republika by se měla v tomto ohledu časem srovnat s běžnou praxí v okolních zemích, kde výše limitů koresponduje s výší limitů v rámci povinného ručení. Ty se pohybují na úrovni 1,2 miliónu eur a dostačují pro odškodnění v případě majetkových škod i škod na zdraví,“ doplnila Lucie Žulavská.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • dalnice-aktualita
    30. června 2024|Petr Pohůdka
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autobazar
    29. dubna 2024|Jana Březinová
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

    Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|ePojisteni
    7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění

    Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?