Tento článek je o kombinaci penzijního připojištění s kreditními kartami, kterou většina penzijních fondů v ČR nabízí. Nikdo už asi nepochybuje o tom, že kreditní karty jsou špatný (nevýhodný) úvěrový produkt, ale už menší počet lidí ví, že chytrým používáním kreditní karty můžeme ušetřit, a právě tato úspora se nám může načítat na účet penzijního připojištění. Tento bonus nabízí ke svému penzijnímu připojištění například ING Penzijní fond.
Pokud si k penzijnímu připojištění sjednáte kreditní kartu, pak z každé platby touto kartou vám jde na účet zpravidla 1 %, u smluvních partnerů i mnohem více, od 2 % do 15 %.
Modelový příklad? Účastník penzijního připojištění zaplatí navázanou kreditní kartou měsíčně 10 000 Kč – z toho 8 000 Kč jsou běžné nákupy s návratností 1 %, zbylé 2 000 korun v průměru procent 5. Dohromady tedy na účtu penzijního připojištění přistane 180 Kč měsíčně, to je 2 160 Kč ročně. Vzhledem k tomu, že je penzijní připojištění dlouhodobé spoření, tak za 20 let už půjde o více než 40 000 Kč, za 40 let skoro o 90 000 Kč. Navíc:
Tyto úspory budou penzijním fondem dále zhodnocovány.
Pokud si účastník penzijního připojištění platí méně, než 500 Kč měsíčně, pak dostane státní příspěvek i na takto uspořené peníze (samozřejmě nikdy více než 150 Kč při spoření 500 Kč měsíčně). Příklad: účastník si spoří 300 Kč, ale díky kreditní kartě získá každý měsíc dalších 100 Kč – pokud by kreditní kartu nevyužíval, získal by 300 Kč + 120 Kč státního příspěvku (dohromady 420 Kč), s použitím kreditní karty je to už 400 Kč + 140 Kč státního příspěvku (dohromady 540 Kč). I na tomto velmi střídmém příkladu nám po 20 letech činí rozdíl 28 800 Kč. Bez započítaného zhodnocení (průměr nejvýkonnějších fondů je okolo 5 % ročně).
Penzijní připojištění je většinou běh na dlouhou trať, kdy každá korun „nabalená“ dnes může znamenat opravdový rozdíl do budoucna. Kreditní karta nám dovoluje spořit ještě jedním způsobem, který si popíšeme:
Při využívání kreditní karty používáme peníze banky.
Po dobu bezúročného období (zpravidla maximálně 45 – 50 dní) neplatíme z těchto peněz žádné úroky.
Po tuto dobu si můžeme spořit vlastní peníze na spořicím účtu, který nabízejí buď sami pojišťovny/banky v návaznosti na svůj penzijní fond (ING konto,…), nebo i jiné banky. Tento víceúrovňový způsob spoření je navíc dostupný takřka každému.
Vždy však pamatujte na to, že po skončení bezúročného období je kreditní karta nevýhodný úvěr. O správném využívání kreditní karty se dočtete níže.
V čem nám může kreditní karta posloužit, už víme. Neméně důležité je se ale naučit ovládat kreditní kartu tak, aby nám neuškodila. Nikdy ji nevyužíváme jako úvěrový produkt! Vždy je potřeba splatit celou částku v bezúročném období, jinak naskakuje velmi vysoký úrok, přes 20 % ročně. Pokud si na to nevěříte, raději kreditní karty využívejte pouze s velmi nízkým limitem, řekněme 5 – 10 000 Kč, a zrušte si ji, pokud ani v takovém případě nezvládáte splácet v bezúročném období. Správné uchopení kreditní karty je nutné k tomu, aby se z ní nestal vysavač na naše peníze.