epojisteni logo
kluk-mobil-letadlo

Ověřené tipy a rady, jak překonat jet lag

26. 10. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Málokdy si svou ideální exotickou dovolenou představuje tak, že několik prvních dní na pláž nejenže nevkročí, ale proleží je nedobrovolně v hotelovém pokoji. V užívání si mu brání vyčerpání, nevolnosti a bolesti hlavy. Tento nepříjemný stav je znám jako jet lag a dochází k němu při překonání více časových pásem.

Nikdo netouží na vysněné dovolené na ostrově kdesi v Karibiku první dny strávit na lůžku, protože se sotva drží na nohou. Bohužel se to u několik hodin dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou se musíte smířit. Na pásmovou nemoc se lze připravit. 

Jet lag způsobuje rychlé překročení několika časových pásem

Co to vlastně jet lag, česky pásmová nemoc, je, proč a jak k němu dochází? Jet lag je způsoben prostým rozhozením denního rytmu, který je závislý na množství denního světla a na střídání dne a noci. Pokud své tělo příliš rychle přemístíte do oblasti, kde se dny a noci střídají jinak, je to šok, se kterým se musí vypořádat a vytvořit si nový denní rytmus. Než se tak stane, čeká vás pár nepříjemných dní.

To však neznamená, že pásmová nemoc hrozí při každém letu. V rámci Evropy  celkově kratších letů se budete cítit maximálně unaveni po nočním letu, toť vše. Jet lag se však nazývá pásmová nemoc, protože vzniká až po překročení více časových pásem v krátkém časovém úseku.  Zpravidla se jako minimum uvádí dvě až tři pásma. 

Samozřejmě platí, že každý člověk rychlé změny denního rytmu vnímá jinak. Zatímco u jednoho se nic neděje při překročení čtyř časových pásem, druhý se zhroutí už u dvou pásmech. Platí pravidlo - čím delší let a více pásem, tím nepříjemnější jsou projevy. Horší projevy jet lagu doprovází léty směrem na východ, jelikož se “vracíte” v čase zpět.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Nejčastější příznaky jet lagu - únava, nespavost a nevolnost

Jet lag není typická nemoc, je to pouze krátkodobý důsledek hodně dlouhých letů, který se projevuje zdravotními projevy.  Většina lidí se potýká s únavou až vyčerpáním, problémy se spánkem a silnými bolestmi hlavy. 

U citlivějších lidí se může projevit potíže s orientací, neschopnost soustředit se, časté změny nálad, někdy až deprese. Neobvyklé nejsou ani nevolnosti doprovázené trávicími problémy (zácpa či naopak průjem) a také dočasná ztráta chuti k jídlu či dehydratace. 

Jak dlouho takový jet lag trvá? Ve většině případech je třeba počítat se dvěma až třemi hodně nepříjemnými dny.  Některé zdroje uvádí, že návyk na každé jedno časové pásmo trvá celý den. To by znamenalo, že u pěti časových pásem vás čeká krušných pět dní. Tuto informaci je nutné brát hodně orientačně a individuálně. 

Tipy, které pomáhají předejít projevům pásmové nemoci

Pokud nejste ochotni trpět ani jeden den, lze se na jet lag poměrně dobře připravit a jeho projevy alespoň zmírnit. Velký význam má zejména to, jak se na pobyt ve vzdálené zemi připravíte během letu.

Začněte si už doma zvykat na nový režim

Před cestou si zjistěte jaká změna vás na místě čeká. Pokud do cíle dorazíte brzy ráno, ačkoliv doma bude čas jít na kutě, počítejte s tím už doma a den před odletem lehce upravte režim. Můžete jít spát později nebo naopak o něco dříve, než jste zvyklí.

Rozproudit krev v těle před nástupem do letadle

Než se na několik dlouhých hodin usadíte v letadle, je dobré si trochu zacvičit a rozproudit krev v těle. Prospěšná je spíše intenzivnější aktivita, například půlhodinový běh, po kterém si dopřejete osvěžující sprchu a hurá na cestu. 

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Hýbejte se, protahujte si i za letu

Neseďte během letu jako pecivál a čas od času (cca každou hodinu) se protáhněte, postavte se nebo se projděte uličkou.  Existuje spousta jednoduchých protahovacích cviků, kterými neomezíte nikoho kolem sebe, ale podpoříte svůj krevní oběh, který při dlouhém sezení trpí. Jsou to například krouživé pohyby, střídavé stoupání na paty a špičky a další.

Udělejte si pohodlí, zujte se

Doma přece také nenosíte boty 24 hodin denně. Nestyďte si v letadle udělat pohodlí. Zujte si boty, mějte sebou teplé ponožky nebo pohodlné přezůvky. Na pohodlné cestovní oblečení, které vás nebude nikde tlačit a tísnit, myslete už před cestou.

Dodržujte pitný režim, jezte

Po dobu letu průběžně doplňujte tekutiny. Nejlepší je úplně obyčejná pitná voda. Hodí se také voda obohacená o minerály, neslazený ovocný či bylinný čaj, případně káva, pokud ji máte rádi. Co se týče jídla, ideální jsou lehká a zdravá jídla obsahující všechny důležité živiny, vitamíny a minerály.

Odpočívejte, prospěte se během letu

S ohledem na nový rytmus se pokuste naplánovat odpočinek a také spánek. Navodit ničím nerušený spánek pomůže deka, polštářek i oblíbená relaxační hudba. Hodí se mít sebou masku na oči a pokud nepoužíváte sluchátka, tak špunty do uší. Okolní ruch vás tak bude rušit mnohem méně. Čím odpočinutější dorazíte do cíle, tím lépe a rychleji si zvyknete na nový denní rytmus.

Přizpůsobte se novým podmínkám

Po příletu se snažte přizpůsobit novému režim. Pokud příletíte brzy ráno, ale tělo vám říká, že byste měly jít spát, odolejte nutkání. Raději si dopřejte osvěžující sprchu a vyrazte na příjemnou procházku. Neplánujte si ale náročné aktivity, které by vás zbytečně vyčerpaly. Pokud naopak příletíte večer a vás se úplně spát nechce, pomáhá teplá koupel, poslouchání pomalé relaxační hudby, čtení knihy a jiné vyzkoušené odpočinkové činnosti, které vás uspí.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.