epojisteni logo
Autonehoda dvou mužů

Nový občanský zákoník - náhrada i nepřímým účastníkům nehody

Nový občanský zákoník přiznává právo na finanční náhradu i nepřímým účastníkům nehody

Od 1.ledna budou mít díky novému občanskému zákoníku nárok na odškodnění také náhodní účastníci nehody. To znamená, že nahodilý svědek neštěstí může žádat o náhradu za utrpěný psychický šok.

Podívejme se na možnou situaci, kdy při těžké dopravní nehodě zemře řidič vozidla, které srazí plně naložený nákladní vůz. Nehodu přežije náhodný stopař, jedoucí v osobním voze, kterému se jako zázrakem nic nestane. Od příští roku však bude mít právo žádat o odškodnění, pokud prokáže psychické následky (problémy se spánkem, deprese, panické záchvaty, apod.). Nebo může jít o svědka nehody, který uvidí zemřít účastníka nehody. V takových případech se jedná o tzv. újmu odrazem.

Takto “poškozený” bude označován jako sekundární oběť. "Podle paragrafů, které přináší nový občanský zákoník, bude moci i tento člen posádky, pokud bude pociťovat nastalou újmu u řidiče a spolujezdce jako osobní neštěstí, získat odškodnění za psychickou újmu. Takovýmto nepřímým obětem říkáme sekundární, tedy odvozené oběti," uvádí Petr Šustek z katedry občanského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Sekundární oběť nemusí být dle nového občanského zákoníku osoba příbuzná ani osoba blízká žádnému z účastníků nehody.

V Evropě se nejedná o novinku

Ačkoliv se u nás jedná o novinku, protože doposud jsme takto širokou úpravu náhrady psychické újmy neměli, v Evropě je to vcelku běžná záležitost. Naši zákonodárci našli inspiraci v právních řádech a zákonech v Německu, Rakousku a anglosasských zemích.

Do teď bylo možné získat nárok na jednorázové odškodnění za usmrcení a to do maximálního limitu 240 tisíc korun. Nárok navíc měli pouze osoby s citovým či rodinným poutem k mrtvému, které jasně určoval zákon (manžel/ka, děti, sourozenci, rodiče a další blízké osoby).

Poškozený musí svůj nárok dokázat

Samozřejmě je nutné dokázat, že sekundární oběť (svědek nehody) v důsledku prožitého neštěstí trpí psychickou újmou jako je např. nespavost, trauma, strach či záchvaty. Dokázat prožité trauma a jeho následky bude třeba pomocí výpovědi, znaleckých posudků od lékařů a podobně. Výše škody se nebude odvíjet od žádných tabulek, ale bude čistě záviset na individuálním posouzení soudu.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.