epojisteni logo
zelena-karta-v-mobilu-za-volantem

Nové penzijní připojištění - jak dosáhnout na odpis z daně?

24. 5. 2012
|
Délka čtení: 8 min.

I nové penzijní  připojištění  může zaručit maximální daňové úlevy. Asi všichni víme, že stát se snaží zvýhodnit, každého, kdo si spoří na svůj důchod prostřednictvím penzijního připojištění. Jak tyto výhody vypadají a kolik díky nim ušetříte? Penzijní připojištění  se zvýhodňuje zejména dvěma způsoby:

 •  Platí příspěvek až 150 Kč každý měsíc každému aktivnímu účastníkovi penzijního připojištění.

 •  Dovoluje odepsat si od základu daně až 12 000 Kč, které účastník vloží do svého penzijního připojištění nad 6 000 Kč ročně. Při 15% dani jde až o 1 800 Kč ročně, které lze od státu zpátky získat.

Ideální případ je tedy ten, kdy účastník penzijního připojištění každý měsíc platí 500 Kč, aby získal maximální státní příspěvek, plus další 1 000 Kč, za které si na konci roku může nárokovat slevu na dani ve výši 1 800 Kč.

Co ale dělat, když si penzijní pojištění sjednáte teď, tedy skoro v půlce roku? Bohužel, státní příspěvky za předešlé měsíce už zpátky získat nelze. Jiná situace je ale u daňové úlevy.

Stačí platit standardní výši příspěvku

Řekněme, že začnete v červu spořit s penzijním připojištěním. Chcete maximální výhody, takže spoříte 1 500 Kč měsíčně. Do konce roku tak získáte za 7 měsíců 7*150 Kč, ale za předcházejících 5 měsíců už státní příspěvek nedostanete.

Do konce roku tak vložíte na účet 7*1500 Kč, což je 10 500 Kč. A teď přichází důležitá služba, kterou většina penzijních fondů nabízí – fond vám spočítá, kolik vám chybí do ideální částky, tedy do 18 000 Kč ročního příspěvku (18 000 - 10 500 = 7 500). A pokud budete souhlasit, poslední příspěvek zvednete o 7 500 Kč, abyste měli nárok na maximální odpočet od základu daně.

Nemusíte tedy na maximální odpočet ze základu daně myslet předem, stačí mít sjednanou službu, která dovoluje jednorázový příspěvek na konci roku, který bude použit na získání slevy na dani.

Bez této služby byste museli v červnu sjednávat smlouvu s měsíčním příspěvkem kolem 2 600 Kč (abyste naspořili oněch 18 000 Kč do konce roku), kterou byste další rok měnili zpátky na 1 500 Kč. Díky službám popsaným výše nemusíte takto krkolomné procesy absolvovat.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  02. června 2022|ePojisteni
  Nový občanský zákoník a pojištění

  Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.

 • blog-kooperace
  Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

  15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

 • blg-srt-penize
  05. dubna 2019|ePojisteni
  Pojištění odpovědnosti pro občana, zaměstnance i podnikatele

  Když se řekne pojištění odpovědnosti, většina lidí vysvětlí základní princip správně. Zdaleka na každý ale ví, že existují různé typy odpovědnostních pojistek. Některé chrání občany, jiné zaměstnance a další podnikatele. Máte i vy sjednané pojištění odpovědnosti nebo si říkáte, že vám se nešťastné události vyhýbají obloukem?

 • blg-ruce
  08. února 2019|ePojisteni
  Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: Šetřit se nevyplácí

  Co si lidé neuvědomují, když hodnotí snadný život podnikatelů, je velká míra zodpovědnosti související s podnikáním. Nechrání je žádné zákony jako zaměstnance, chránit se musí sami. Pojištění odpovědnosti pro podnikatele je jedním ze způsobů.

 • blg-srt-driver
  22. června 2018|ePojisteni
  Doplňkové pojištění k povinnému ručení - které se hodí?

  Není žádným tajemstvím, že povinné ručení je nařízeno zákonem. Sjednané jej musí mít každý vlastník provozovaného vozidla. Co si však může motorista vybrat, je kvalita a rozsah povinného ručení. Společně s doplňkovými připojištěními může povinné ručení téměř nahradit havarijní pojištění.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. srpna 2017|ePojisteni
  Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

  Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. července 2017|ePojisteni
  Netradiční pojistky od tradičních pojišťoven

  Pojištění majetku a domácnosti, životní pojištění či pojištění odpovědnosti patří mezi běžné pojistné produkty, nad kterými se nikdo nepozastaví. Proč také. Pojistit je ale možné i poněkud netradiční předmět jako luxusní šaty na soutěžích Miss, špičkové hudební nástroje, a dokonce i hřbitovní stavby. Halali pojišťovna je zase určená pouze myslivcům. Zdá se vám to málo kuriózní?

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  17. května 2017|ePojisteni
  Pojištění na blbost není žádná blbost

  Život je samé překvapení, a ne vždy příjemné. Stačí malá chvilka nepozornosti a je zaděláno na velký problém. Jenomže za chyby se odjakživa platí a taková “drobná” chybička může vyjít velmi draho. Není tedy lepší být na takové události připraven?

 • blg-ruce
  12. března 2017|ePojisteni
  Pojištění odpovědnosti: Vyplatí se i v běžném životě?

  Za chyby se platí. Obligátní, leč velmi pravdivé přísloví. A omylem rozbité sousedovo okno se nakonec může jevit jako ten nejmenší problém. Škodu totiž můžete způsobit kdykoliv a komukoliv rychleji, než řeknete švec. A reakce “je mi to líto” rozhodně stačit nebude. Dnes už stále více lidí velmi dobře vědí, že mají právo požadovat odpovídající odškodné.

 • manzele-u-pojistovaka
  01. března 2016|ePojisteni
  Význam pojištění si Češi uvědomují pozdě

  Valná většina Čechů vnímá pojištění jako zbytečné vyhazování peněz, které dle jejich názoru přináší užitek pouze pojišťovnám. Skutečnou hodnotu pojištění si tak příliš často uvědomují, až když je pozdě. A ti, kteří nějaké to pojištění mají, zpravidla ani netuší, co pojistná smlouva obsahuje.