epojisteni logo
blg-ruce

Pojištění odpovědnosti: Vyplatí se i v běžném životě?

12. 3. 2017
|
Délka čtení: 8 min.

Pojištění odpovědnosti: Vyplatí se i v běžném životě?

Za chyby se platí. Obligátní, leč velmi pravdivé přísloví. A omylem rozbité sousedovo okno se nakonec může jevit jako ten nejmenší problém. Škodu totiž můžete způsobit kdykoliv a komukoliv rychleji, než řeknete švec. A reakce “je mi to líto” rozhodně stačit nebude. Dnes už stále více lidí velmi dobře vědí, že mají právo požadovat odpovídající odškodné.

Chyby se stávají a rozhodně nemusí jít o úmysl nebo nedbalost. Někdy je to prostě nevydařený den a velká smůla. Vytopíte souseda. V obchodě shodíte a rozbijete vystavený notebook. Váš jinak hodný pejsek pokouše souseda. Vaše běžně roztomilá dítka rozbijí sousedovi okno. Nebo rovnou dvě. Kromě kajícné omluvy vás bude čekat zaplacení způsobené škody. Může vás stát pár set korun, ale také miliony. Pokud nechcete platit, vyplatí se pojištění odpovědnosti v občanském životě. Za vaše chyby, omyly a nedostatky bude platit pojišťovna.

Podcenění pojištění odpovědnosti se může ukázat jako velká chyba

Pravdou je, že Češi pojištění odpovědnosti podceňují a sjednané jej má zhruba jen třetina národa. A může za to nejen lehkomyslnost, ale také neznalost. Většina lidí nemá tušení, co vše může  poškozený  chtít v případě způsobené škody zaplatit. Velké změny v odpovědnostních škodách přinesl nový občanský zákoník v roce 2015. Důvodu pro pojištění odpovědnosti přibylo.

„Objem škod přitom vzrostl o 65 procent a výše odškodnění za odpovědnostní škody se bude kvůli změnám vyplývajícím z nového občanského zákoníku dále zvyšovat. Zásadně se změnil způsob odškodňování bolestného nebo ztížení společenského uplatnění. Tato skutečnost i nové nároky ukotvené v zákoníku navyšují  škody na zdraví  o více než sto procent. Pokud vážně zraníme někoho při sportu, může nás kompenzace škody vyjít na statisíce, v nejzávažnějších případech dokonce i na miliony korun,“ uvedla Marcely Kotyrová, manažerka komunikace a vzdělávání České asociace pojišťoven.

Mějte klid na duši s pojištěním majetku

Doma vás může překvapit špatné počasí, vandalové nebo třeba neohleduplní sousedé. Sjednejte si s námi pojištění majetku s pomocí online kalkulačky a buďte připraveni na všechny nástrahy. Vybranou nabídku vám sjednáme do pár minut z pohodlí domova.

Pojištění odpovědnosti chrání celou rodinu

Pojištění odpovědnosti v běžném životě má v nabídce každá pojišťovna a v rámci jedné pojistné smlouvy lze pojistit všechny členy domácnosti i jejich mazlíčky, zejména psy. Pojištění se vztahuje na škody, které způsobíme v běžném životě při provozu domácnosti, během odpočinku či provozování volnočasových aktivit a rekreačních sportů.

Mezi nejčastější škody patří například:

 • škody způsobené domácím mazlíčkem - pokousání jiného psa (zvířete) či osoby, vběhnutí do silnice a způsobení nehody

 • vytopení souseda a jeho bytu v důsledku poškozené pračky, myčky apod.

 • poškození či rozbití zboží v obchodě

 • srážka s cyklistou či lyžařem


Pojištění odpovědnosti v běžném životě si lze sjednat jako samostatné pojištění či jako součást  pojištění domácnosti. Záleží na vašich požadavcích a konkrétních nabídkách pojišťoven. Zásadním parametrem při sjednávání pojištění by měly být především dostatečně vysoké limity  pojistného plnění  zvlášť pro škody na majetku a zvlášť pro škody na zdraví, a také maximální výše pojistného plnění v rámci sjednaného pojistného období.

Domov v bezpečí

Chraňte svůj domov před špatným počasím

Máte strach, že váš domov zasáhne požár, povodeň, tornádo či jiný živel? Pojištění majetku vám pomůže s vyrovnáním těchto finančních škod na vašem majetku. Sjednejte si výhodnou nabídku pojištění přes naši online kalkulačku. Jednoduše do pár minut.


Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  02. června 2022|ePojisteni
  Nový občanský zákoník a pojištění

  Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.

 • blog-kooperace
  Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

  15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

 • blg-srt-penize
  05. dubna 2019|ePojisteni
  Pojištění odpovědnosti pro občana, zaměstnance i podnikatele

  Když se řekne pojištění odpovědnosti, většina lidí vysvětlí základní princip správně. Zdaleka na každý ale ví, že existují různé typy odpovědnostních pojistek. Některé chrání občany, jiné zaměstnance a další podnikatele. Máte i vy sjednané pojištění odpovědnosti nebo si říkáte, že vám se nešťastné události vyhýbají obloukem?

 • blg-ruce
  08. února 2019|ePojisteni
  Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: Šetřit se nevyplácí

  Co si lidé neuvědomují, když hodnotí snadný život podnikatelů, je velká míra zodpovědnosti související s podnikáním. Nechrání je žádné zákony jako zaměstnance, chránit se musí sami. Pojištění odpovědnosti pro podnikatele je jedním ze způsobů.

 • blg-srt-driver
  22. června 2018|ePojisteni
  Doplňkové pojištění k povinnému ručení - které se hodí?

  Není žádným tajemstvím, že povinné ručení je nařízeno zákonem. Sjednané jej musí mít každý vlastník provozovaného vozidla. Co si však může motorista vybrat, je kvalita a rozsah povinného ručení. Společně s doplňkovými připojištěními může povinné ručení téměř nahradit havarijní pojištění.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. srpna 2017|ePojisteni
  Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

  Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. července 2017|ePojisteni
  Netradiční pojistky od tradičních pojišťoven

  Pojištění majetku a domácnosti, životní pojištění či pojištění odpovědnosti patří mezi běžné pojistné produkty, nad kterými se nikdo nepozastaví. Proč také. Pojistit je ale možné i poněkud netradiční předmět jako luxusní šaty na soutěžích Miss, špičkové hudební nástroje, a dokonce i hřbitovní stavby. Halali pojišťovna je zase určená pouze myslivcům. Zdá se vám to málo kuriózní?

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  17. května 2017|ePojisteni
  Pojištění na blbost není žádná blbost

  Život je samé překvapení, a ne vždy příjemné. Stačí malá chvilka nepozornosti a je zaděláno na velký problém. Jenomže za chyby se odjakživa platí a taková “drobná” chybička může vyjít velmi draho. Není tedy lepší být na takové události připraven?

 • manzele-u-pojistovaka
  01. března 2016|ePojisteni
  Význam pojištění si Češi uvědomují pozdě

  Valná většina Čechů vnímá pojištění jako zbytečné vyhazování peněz, které dle jejich názoru přináší užitek pouze pojišťovnám. Skutečnou hodnotu pojištění si tak příliš často uvědomují, až když je pozdě. A ti, kteří nějaké to pojištění mají, zpravidla ani netuší, co pojistná smlouva obsahuje.