epojisteni logo
blg-ruce

Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: Šetřit se nevyplácí

8. 2. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: Šetřit se nevyplácí

Co si lidé neuvědomují, když hodnotí snadný život podnikatelů, je velká míra zodpovědnosti související s podnikáním. Nechrání je žádné zákony jako zaměstnance, chránit se musí sami. Pojištění odpovědnosti pro podnikatele je jedním ze způsobů.

V pojistném programu pro podnikatele by neměly chybět tři druhy pojištění - pojištění majetku, pojištění odpovědnosti a pojištění vozidel. Tato tři pojištění jsou nejdůležitější. Jaká další pojištění si podnikatel sjedná už záleží na tom, jak moc chce být chráněný, a samozřejmě také na tom, jaké konkrétní činnosti se věnuje. My se zaměříme na pojištění odpovědnosti.

Hledáte bezpečnou půjčku?

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Následně vám srovnáme nabídky pouze od ověřených poskytovatelů.

Zájem o pojištění narostl s novým občanským zákoníkem

Podle pojišťoven zájem o pojištění odpovědnosti pro podnikatele vzrostl od zavedení nového občanského zákoníku, který změnil pravidla vyplácení škod na majetku a na zdraví. “Podnikatelé si velmi dobře uvědomují, že pojištění jako takové vzniku škody nezabrání, ale dokáže velmi dobře přispět k tomu, aby podnik nenadálou událost přečkal a byl schopen dále existovat a rozvíjet se,” uvádí Honza Marek z pojišťovny Generali.

Největší poptávka je po pojištění odpovědnosti za způsobenou vadou výrobku či vadou práce. “Nejčastěji projevují drobní podnikatelé zájem právě o pojištění odpovědnosti včetně vadně vykonané práce, neboť v poměru k možné škodě je náklad na toto pojištění relativně nízký,” potvrzuje Patricie Lepšíková ze Slavia pojišťovny.

Pojišťovny jsou vstřícné

Díky konkurenčnímu boji mezi pojišťovnami si podnikatelé mohou vybírat z bohaté nabídky. Pojišťovny se navíc dušují, že jsou schopné a ochotné nabídku přizpůsobit na míru zájemci s ohledem na předmět jeho podnikatelské činnosti. K základní nabídce pojištění navíc všechny pojišťovny nabízí širokou paletu volitelných připojištění, které rozšiřují a vylepšují pojistnou ochranu na přání podnikatele.

“Pro drobné podnikatele a živnostníky nabízíme dokonce možnost sjednání online na webových stránkách,” dodává Roman Jandík z Maxima pojišťovny, která vůbec jako první pojišťovna začala nabízet online pojištění včetně zaplacení pojistného. Podnikatel se sám v klidu domova rozhodne, jaké pojištění potřebuje a vytvoří si pojistný program. Samozřejmě má Maxima odborníky, které podnikateli se sestavením vhodného  pojistného  programu pomohou.

Jak si vybrat pojištění odpovědnosti pro podnikatele

Základními faktory, které při výběru odpovědnostního pojištění hrají roli, patří druh podnikatelské činnosti, úroveň krytí a samozřejmě výše pojistného. Podnikatel by měl pojišťovně podrobně popsat charakter činnosti a všechna její specifika. Na základě informací pojišťovna nastaví správný rozsah pojištění.

Pokud jsem například řemeslník, sjednám si základní pojištění odpovědnosti za újmu, ale včetně újmy způsobené vadou výrobku a vadou práce po předání – chci totiž mít jistotu, že pokud se mi práce zrovna nepovede a vyteče voda z radiátoru, který jsem na tuto závadu opravoval, a poškodí perský koberec, pojišťovna škodu majiteli koberce za mě uhradí,” vysvětluje Milan Kaňa z Kooperativa pojišťovny.

Výši pojistného ovlivňují příjmy podnikatele, rizikovost podnikatelské činnosti, pojistný limit, zvolená spoluúčast, rozsah pojištění a  územní platnost  pojištění (Evropa versus celý svět apod.).

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  02. června 2022|ePojisteni
  Nový občanský zákoník a pojištění

  Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.

 • blog-kooperace
  Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

  15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

 • blg-srt-penize
  05. dubna 2019|ePojisteni
  Pojištění odpovědnosti pro občana, zaměstnance i podnikatele

  Když se řekne pojištění odpovědnosti, většina lidí vysvětlí základní princip správně. Zdaleka na každý ale ví, že existují různé typy odpovědnostních pojistek. Některé chrání občany, jiné zaměstnance a další podnikatele. Máte i vy sjednané pojištění odpovědnosti nebo si říkáte, že vám se nešťastné události vyhýbají obloukem?

 • blg-srt-driver
  22. června 2018|ePojisteni
  Doplňkové pojištění k povinnému ručení - které se hodí?

  Není žádným tajemstvím, že povinné ručení je nařízeno zákonem. Sjednané jej musí mít každý vlastník provozovaného vozidla. Co si však může motorista vybrat, je kvalita a rozsah povinného ručení. Společně s doplňkovými připojištěními může povinné ručení téměř nahradit havarijní pojištění.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. srpna 2017|ePojisteni
  Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

  Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. července 2017|ePojisteni
  Netradiční pojistky od tradičních pojišťoven

  Pojištění majetku a domácnosti, životní pojištění či pojištění odpovědnosti patří mezi běžné pojistné produkty, nad kterými se nikdo nepozastaví. Proč také. Pojistit je ale možné i poněkud netradiční předmět jako luxusní šaty na soutěžích Miss, špičkové hudební nástroje, a dokonce i hřbitovní stavby. Halali pojišťovna je zase určená pouze myslivcům. Zdá se vám to málo kuriózní?

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  17. května 2017|ePojisteni
  Pojištění na blbost není žádná blbost

  Život je samé překvapení, a ne vždy příjemné. Stačí malá chvilka nepozornosti a je zaděláno na velký problém. Jenomže za chyby se odjakživa platí a taková “drobná” chybička může vyjít velmi draho. Není tedy lepší být na takové události připraven?

 • blg-ruce
  12. března 2017|ePojisteni
  Pojištění odpovědnosti: Vyplatí se i v běžném životě?

  Za chyby se platí. Obligátní, leč velmi pravdivé přísloví. A omylem rozbité sousedovo okno se nakonec může jevit jako ten nejmenší problém. Škodu totiž můžete způsobit kdykoliv a komukoliv rychleji, než řeknete švec. A reakce “je mi to líto” rozhodně stačit nebude. Dnes už stále více lidí velmi dobře vědí, že mají právo požadovat odpovídající odškodné.

 • manzele-u-pojistovaka
  01. března 2016|ePojisteni
  Význam pojištění si Češi uvědomují pozdě

  Valná většina Čechů vnímá pojištění jako zbytečné vyhazování peněz, které dle jejich názoru přináší užitek pouze pojišťovnám. Skutečnou hodnotu pojištění si tak příliš často uvědomují, až když je pozdě. A ti, kteří nějaké to pojištění mají, zpravidla ani netuší, co pojistná smlouva obsahuje.