epojisteni logo
blg-srt-penize

Pojištění odpovědnosti pro občana, zaměstnance i podnikatele

5. 4. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Pojištění odpovědnosti pro občana, zaměstnance i podnikatele

Když se řekne pojištění odpovědnosti, většina lidí vysvětlí základní princip správně. Zdaleka na každý ale ví, že existují různé typy odpovědnostních pojistek. Některé chrání občany, jiné zaměstnance a další podnikatele. Máte i vy sjednané pojištění odpovědnosti nebo si říkáte, že vám se nešťastné události vyhýbají obloukem?

Pokud je tomu opravdu tak, pak jste velmi šťastný člověk. Ostatním, méně šťastným lidem, raději doporučujeme zaplatit pár stovek za pojištění a získání jistoty, že je žádná nepříjemná událost nevykolejí.

Hledáte bezpečnou půjčku?

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Následně vám srovnáme nabídky pouze od ověřených poskytovatelů.

Pojištění odpovědnosti občana

Pojištění odpovědnosti z běžného občanského života je velmi praktická věc. Obzvláště dnes, kdy odškodné dosahují závratných částek. Představte si, že vaše milované dítko na vernisáži spolužačky ze školy shodí vystavený exponát nebo při při hrátkách s míčem rozbije sousedovi okna u jeho zánovního luxusního BMW. Platit ze svého nebo to nechat na pojišťovně je pořádný rozdíl.

Občanská blbostka může být samostatným pojištěným nebo součástí pojištění celé domácnosti. Tyto balíčky bývají relativně výhodné. Důležité je vědět, že pojištění domácnosti může zahrnovat všechny členy domácnosti, včetně chlupáčů. Když se váš roztomilý pejsek pustí do drahé pohovky na návštěvě, hostitelé jistě ocení, když škodu bez řečí uhradíte.

Způsobené škody samozřejmě mohou být daleko závažnější. Poškodit můžete nejen majetek, ale i zdraví či dokonce život jiné osoby. Výše takové škody může vyšplhat až do milionů korun.

Pojištění odpovědnosti zaměstnance

Zaměstnavatel má právo požadovat po zaměstnanci úhradu škody až do výše 4,5 násobku jeho měsíčního platu. Stačí chvilka nepozornosti a škoda je na světě. Může jít o malý překlep ve smlouvě s velkými následky, poškození zboží či drobnou nehodu se služebním vozidlem. Pro všechny případy je dobré mít sjednanou šikovnou blbostku.

Pojištění odpovědnosti zaměstnance kryje škody způsobené:

 •  při výkonu povolání

 •  ublížením na zdraví (např. kolegovi, zákazníkovi)

 •  na svěřených služebních věcech (notebook, mobil, auto)

 •  při řízení služebního vozidla

To platí zejména pro lidi, kde riziko zavinění škody zaměstnavateli hrozí nejvíce. Jde například o řidiče dopravních prostředků odpovídajících za přepravované zboží nebo za zdraví cestujících, zaměstnanci pracující s drahými přístroji a vybavením nebo drahým zbožím apod.

Pojištění odpovědnosti podnikatele

Pokud jste se zaradovali, že jste svým vlastním pánem doma i v práci, máme pro vás špatnou zprávou. Pojištění odpovědnosti se týká i podnikatelů. Existují dokonce profese, kde je povinnost pojištění nařízená zákonem (lékaři, veterináři, advokáti, notáři, auditoři, daňoví poradci, soudní znalci a další). Podnikatelé také mohou svou činnosti způsobit škodu jiným osobám na jejich majetku, zdraví či životě. V jejich případě však neexistuje žádná hranice, škodu musí zaplatit v plné výši. Pojištění by mělo odpovídat možným rizikům.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  02. června 2022|ePojisteni
  Nový občanský zákoník a pojištění

  Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.

 • blog-kooperace
  Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

  15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

 • blg-ruce
  08. února 2019|ePojisteni
  Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: Šetřit se nevyplácí

  Co si lidé neuvědomují, když hodnotí snadný život podnikatelů, je velká míra zodpovědnosti související s podnikáním. Nechrání je žádné zákony jako zaměstnance, chránit se musí sami. Pojištění odpovědnosti pro podnikatele je jedním ze způsobů.

 • blg-srt-driver
  22. června 2018|ePojisteni
  Doplňkové pojištění k povinnému ručení - které se hodí?

  Není žádným tajemstvím, že povinné ručení je nařízeno zákonem. Sjednané jej musí mít každý vlastník provozovaného vozidla. Co si však může motorista vybrat, je kvalita a rozsah povinného ručení. Společně s doplňkovými připojištěními může povinné ručení téměř nahradit havarijní pojištění.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. srpna 2017|ePojisteni
  Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

  Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  03. července 2017|ePojisteni
  Netradiční pojistky od tradičních pojišťoven

  Pojištění majetku a domácnosti, životní pojištění či pojištění odpovědnosti patří mezi běžné pojistné produkty, nad kterými se nikdo nepozastaví. Proč také. Pojistit je ale možné i poněkud netradiční předmět jako luxusní šaty na soutěžích Miss, špičkové hudební nástroje, a dokonce i hřbitovní stavby. Halali pojišťovna je zase určená pouze myslivcům. Zdá se vám to málo kuriózní?

 • cestovni-pojisteni-gruzie
  17. května 2017|ePojisteni
  Pojištění na blbost není žádná blbost

  Život je samé překvapení, a ne vždy příjemné. Stačí malá chvilka nepozornosti a je zaděláno na velký problém. Jenomže za chyby se odjakživa platí a taková “drobná” chybička může vyjít velmi draho. Není tedy lepší být na takové události připraven?

 • blg-ruce
  12. března 2017|ePojisteni
  Pojištění odpovědnosti: Vyplatí se i v běžném životě?

  Za chyby se platí. Obligátní, leč velmi pravdivé přísloví. A omylem rozbité sousedovo okno se nakonec může jevit jako ten nejmenší problém. Škodu totiž můžete způsobit kdykoliv a komukoliv rychleji, než řeknete švec. A reakce “je mi to líto” rozhodně stačit nebude. Dnes už stále více lidí velmi dobře vědí, že mají právo požadovat odpovídající odškodné.

 • manzele-u-pojistovaka
  01. března 2016|ePojisteni
  Význam pojištění si Češi uvědomují pozdě

  Valná většina Čechů vnímá pojištění jako zbytečné vyhazování peněz, které dle jejich názoru přináší užitek pouze pojišťovnám. Skutečnou hodnotu pojištění si tak příliš často uvědomují, až když je pozdě. A ti, kteří nějaké to pojištění mají, zpravidla ani netuší, co pojistná smlouva obsahuje.