epojisteni logo
blg-srt-happy

Počet pojistných podvodů narůstá

Počet pojistných podvodů narůstá

Pojišťovny uvedly, že průběžné výsledky za rok 2014 jasně vypovídají o nárůstu počtu pojistných podvodů. Oproti předchozím letům narostl počet pojistných podvodů v rizikovém a životním pojištění. Pachateli jsou převážně organizované skupiny.

„Oproti předchozím letům, kdy pojistným podvodům dominovalo pojištění majetku a motorových vozidel, roste v letošním roce významně podíl případů, které odhalujeme v rizikovém a životním pojištění. A bohužel stále častěji jde o práci organizovaných skupin, které využívají falešné lékařské zprávy od „spolupracujících“ lékařů. Odškodnění se v takových případech pohybuje ve statisících. Zároveň často stejnou  pojistnou událost   tito podvodníci zkusí uplatnit u více pojišťoven,“ uvedl Vojtěch Stavný, vedoucí Bezpečnostního odboru v Kooperativě.

Stejný názor zastávají také další české pojišťovny. Právě Kooperativa uvádí, že za první pololetí v roce 2014 odhalila pojistné podvody ve 180 případech z 800 šetřených. Ušetřili tak 127 milionů korun, které měli vyplatit. Česká pojišťovna odhalila pojistných podvodů daleko více. Celkem šlo o částku 244 milionů korun. Podle České pojišťovny páchají podovody zejména Pražané, kteří mají na svědomí téměř polovinu všech odhalených pojistných podvodů.

Typické příklady pojistných podvodů

 •  Pojištění osob – Uzavření pojištění denních dávek odškodného s cílem jejich zneužívání prostřednictvím předstírání nemoci či úrazu.

 •  Majetkové pojištění – Předstírání vloupání do bytu a deklarování odcizení předmětů, které sám zpeněžil, nebo které nikdy nevlastnil..

 •  Pojištění motorových vozidel – Úmyslně navýšená škoda či fingovaná dopravní nehoda.

Falešné vloupání, fingované dopravní nehody i zlomené prsty

Kromě organizovaných pojistných podvodů se také často objevují případy, kdy si lidé kvůli pojistnému plnění  ublíží sami. ”Řešili jsme i případ, kdy si klient nechal rozdrtit několik prstů na noze,“ doplňuje Vojtěch Stavný. Mnoho z těchto pokusů je však snadno odhaleno.

Některé pokusy jsou naivní, jiné však velmi dobře promyšlené. Do první kategorie spadá případ České pojišťovny, jíž klientka nahlásila vloupání do sklepa a krádež cenných věcí v hodnotě 170 tisíc korun. Do malého sklepa se však nahlášené věci v žádném případě vejít nemohli. Bylo tedy nad slunce jasné, že se jedná o lež. Klientka byla společně s manželem obviněná z trestného činu podvodu.

Mezi časté pojistné podvody spadají také fingované dopravní nehody. „Jde o úmyslné bouračky, pečlivě připravené, jejichž cílem je vylákat neoprávněné pojistné plnění,“ vysvětluje Jiří Cívka, tiskový mluvčí pojišťovny Generali, která během prvního pololetí 2014 odhalila pojistné podvody v hodnotě 7,5 milionů korun.

Pojišťovna Allianz rovněž potvrdila nárůst pojistných podvodů a to dokonce o 60 procent. „Dříve převažovala trestná činnost související s vozidly, dnes v Allianz pojišťovně vidíme jasně rostoucí trend v pojištění majetku, zejména u podnikatelů. Úplně nejrychleji ale rostou podvody se životním a úrazovým pojištěním, i když zastoupené jsou nejméně,“ řekl Ludvík Bohman z Allianz pojišťovny, která jako první začala při odhalování pojistných podvodů používat tzv. hlasový analyzátor.

Za pojistný podvod až na 10 let za mříže

Mnoho lidí nepovažuje pojistný podvodu za závažný trestný čin. To však není pravda. Pojistný podvod patří mezi trestné činy s horní hranicí sazby a podvodník si může odsedět až 10 za mřížemi. Každoročně je za pojistný podvod odsouzeno 200 až 300 lidí.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  02. června 2022|ePojisteni
  Nový občanský zákoník a pojištění

  Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  Na co si dát pozor při sjednávání majetkového pojištění?

  V Česku najdeme zhruba jeden a půl milionu trvale obydlených rodinných domů a více než čtyři miliony bytů. Většina z nich je dle statistik pojišťovacích expertů kryta pojištěním. Bohužel značné procento z nich dělá při sjednávání majetkového pojištění zcela zásadní chyby, které mohou v případě pojistné události vést k nižšímu plnění nebo dokonce k jeho úplnému zamítnutí.

 • blog-kooperace
  Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

  15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

 • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
  17. června 2020|ePojisteni
  Pojištění odpovědnosti uplatníte v různých situacích

  Pojištění odpovědnosti v občanském životě pokrývá mimo jiné škody způsobené při rekreačních sportech a odpočinku. Výše pojistného plnění u nehod v takových situacích může dosáhnout stovek tisíc odpovědnosti zaměstnance.Pojištění odpovědnosti v občanském životě pokrývá mimo jiné škody způsobené při rekreačních sportech a odpočinku. Výše pojistného plnění u nehod v takových situacích může dosáhnout stovek tisíc odpovědnosti zaměstnance.

 • Dům 3
  29. května 2020|ePojisteni
  Pojištění domova od největší pojišťovny světa

  Ačkoliv to tak při pohledu z oken nevypadá, léto i dovolené jsou v plném proudu. Pro mnohé obyvatele naší republiky tak nastává též čas, kdy si musejí sjednat cestovní pojištění. V oblasti cestovního pojištění pro vás rozšiřujeme nabídku a již brzy si tak přes ePojisteni.cz budete moci sjednat cestovní pojištění od několika dalších pojišťoven.

 • Pes na silnici
  29. května 2020|ePojisteni
  Pojištění mazlíčka - vyplatí se či ne?

  I pro své mazlíčky chceme to nejlepší. Více jak třetina českých domácnosti vlastní nějaké domácí zvířátko. Náklady nejsou už tak zanedbatelné a když dojde na zdravotní problémy či úrazy, mohou se náklady na léčbu vyšplhat do tisíců korun. A proto než uzavřeme nevýhodnou pojistku, přemýšlejme.

 • 15. října 2019|Monika Šaríková
  Nejlepší aplikace na zjištění počasí

  Mobilní telefony se staly naší pravou rukou. Kromě komunikace je používáme k práci, zábavě, ale také ke zjišťování zpráv například o počasí. Na předpovědi počasí existují aplikace hlásící, jak bude “venku” za pár minut, hodin, ale i několik příštích dní. Které z aplikací předpovídajících počasí jsou hodnoceny jako nejlepší?

 • blg-cyklo
  Na kole bezpečně: Pojištění odpovědnosti platí také pro cyklisty

  Podstatná většina cyklistů má především strach z krádeže kola. Vozí sebou těžké zámky a kolo nespustí z očí. Mnohem méně cyklistů je připraveno na to, že škodu mohou také způsobit a následně platit vzniklou újmu. Víte, že na obě situace existuje pojištění?

 • blg-srt-penize
  05. dubna 2019|ePojisteni
  Pojištění odpovědnosti pro občana, zaměstnance i podnikatele

  Když se řekne pojištění odpovědnosti, většina lidí vysvětlí základní princip správně. Zdaleka na každý ale ví, že existují různé typy odpovědnostních pojistek. Některé chrání občany, jiné zaměstnance a další podnikatele. Máte i vy sjednané pojištění odpovědnosti nebo si říkáte, že vám se nešťastné události vyhýbají obloukem?

 • blg-ruce
  08. února 2019|ePojisteni
  Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: Šetřit se nevyplácí

  Co si lidé neuvědomují, když hodnotí snadný život podnikatelů, je velká míra zodpovědnosti související s podnikáním. Nechrání je žádné zákony jako zaměstnance, chránit se musí sami. Pojištění odpovědnosti pro podnikatele je jedním ze způsobů.