epojisteni logo
manzele-u-pojistovaka

Význam pojištění si Češi uvědomují pozdě

Význam pojištění si Češi uvědomují pozdě

Valná většina Čechů vnímá pojištění jako zbytečné vyhazování peněz, které dle jejich názoru přináší užitek pouze pojišťovnám. Skutečnou hodnotu pojištění si tak příliš často uvědomují, až když je pozdě. A ti, kteří nějaké to pojištění mají, zpravidla ani netuší, co pojistná smlouva obsahuje.

Říká se, že neštěstí nechodí po horách ale po lidech. Mnoho lidí si ale žádná nebezpečí nepřipouští. A je to dobře! Nicméně, když už se přeci jen něco nepříjemného přihodí, může pojištění skutečně dobře posloužit. Jeho hlavním smyslem je finančně zabezpečit pojištěné osoby před následky nejrůznějších životních situací.

“Kéž bych byl pojištěný!” Věta, kterou lze slýchat poměrně často. Lidé se pojištění vyhýbají obloukem, přičemž se domnívají, že jim se nic zlého nemůže stát. A když je překvapí velká voda, která jim sebere veškerý majetek, nebo je zastihne vážná nemoc, nejsou připraveni a už vůbec chráněni. Na stesky je však již pozdě.

Pojišťovny doporučují, aby se lidé v ideálním případě poradili s odborníky o pojištění možných rizicích. Za základní typy pojištění považují životní pojištění určené především pro živitele rodiny, úrazové pojištění, které ochrání všechny členy domácnosti před následky úrazů, pojištění domácnosti, jenž ochrání majetek a nepochybně i pojištění odpovědnosti.

Udělejte si jarní úklid v pojistných smlouvách

Že už pojištění máte? A kdy jste si jej sjednávali? Je vaše pojištění aktuální? Na jaké částky jste pojištění? Co vlastně o svém pojištění víte? Dokázali byste na tyto otázky bez problémů odpovědět nebo patříte mezi poměrně početnou skupinu lidí, kteří nějaké to pojištění sjednané mají, ale nestarají se o něj? Tito lidé mnohdy nemají tušení, co jejich pojištění skutečně kryje. Neuvědomují si, že pojištění uzavřené před lety bývá nedostatečnou ochranou.

Pravidelná kontrola pojistných smluv je více než důležitá. Alespoň jednou za rok či dva je dobré nechat všechny pojistné smlouvy překontrolovat a je-li nutné, upravit podmínky a pojistné částky či si sjednat další připojištění.

Podívejme se například na pojištění domácnosti. Hodnota majetku se časem mění, aniž byste si to uvědomili. Nakoupíte nový nábytek, nové spotřebiče či elektroniku a zrekonstruujete kuchyň a koupelnu. Rázem je hodnota domácnosti několinásobně vyšší a měla by jí odpovídat i pojistná částka. Není neobvyklé, že se lidé hněvají na pojišťovnu, která jim však vyplatil pouze to, k čemu se zavázala.

Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci

Vzpomeňte si také na toto přísloví, až si budete sjednávat jakékoliv pojištění. To se týká například povinného ručení nebo cestovního pojištění. Lidé si tato pojištění sjednávají, protože jim to nařizuje zákon, nebo protože by tak měli udělat. Na cestovní pojištění mnohdy “zapomenou” úplně.

Pojištění jednoduše nepřikládají skutečný význam, a proto si vybírají nejlevnější možnou variantu. Toto chování je tak trochu nelogické. Nevadí nám utratit desítky tisíc za exotickou dovolenou, ale dát pár set korun za kvalitní cestovní pojištění se nám nechce. Ve chvíli, kdy přijde úraz či nemoc, se dovolená rázem prodraží o náklady za léčbu. A ty mohu vyjít i na stovky tisíc korun.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  02. června 2022|ePojisteni
  Nový občanský zákoník a pojištění

  Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  Na co si dát pozor při sjednávání majetkového pojištění?

  V Česku najdeme zhruba jeden a půl milionu trvale obydlených rodinných domů a více než čtyři miliony bytů. Většina z nich je dle statistik pojišťovacích expertů kryta pojištěním. Bohužel značné procento z nich dělá při sjednávání majetkového pojištění zcela zásadní chyby, které mohou v případě pojistné události vést k nižšímu plnění nebo dokonce k jeho úplnému zamítnutí.

 • manzele-u-pojistovaka
  Životní pojištění a daně: Poradíme, jak uplatnit slevy a další výhody

  Platíte si soukromé životní pojištění a budete letos odevzdávat daňové přiznání? V tom případě si uhrazené příspěvky nezapomeňte odečíst od základu daně a tím snížit případnou daňovou povinnost. Jaké odečitatelné pojistky u životního pojištění existují a jak je uplatnit?

 • podavani-ruky-pojistka
  Má smysl uzavírat životní pojištění, když jste single?

  O důležitosti pojištění asi netřeba dlouze spekulovat. Vybrat to kvalitní byste měli při odjezdu na dovolenou nebo třeba v nové práci, kde zodpovídáte za firemní automobil nebo služební notebook. Jsou ovšem i životní situace, které nás o nutnosti pojištění nutí objektivně přemýšlet. Jednou takovou je třeba single život a potřeba životního pojištění. Má smysl ho uzavírat nebo ne?

 • blog-kooperace
  Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

  15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

 • 02. září 2020|Monika Šaríková
  Dovolená u moře na podzim: Kam vyrazit po letních prázdninách?

  Představy o ideální letní dovolené bývají různé. Spousta lidí volí pobyty u moře, protože je tam krásně a báječně si tam odpočinou. Tento relax však většinou kazí mraky lidí, kterým se lze vyhnout jediným způsobem - vyrazit k moři mimo sezonu. Protože  dovolená u moředovolená u moře  po letních prázdninách má doslova moře výhod.

 • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
  17. června 2020|ePojisteni
  Pojištění odpovědnosti uplatníte v různých situacích

  ojištění odpovědnosti v občanském životě pokrývá mimo jiné škody způsobené při rekreačních sportech a odpočinku. Výše ojištění odpovědnosti v občanském životě pokrývá mimo jiné škody způsobené při rekreačních sportech a odpočinku. Výše pojistnéhopojistnéhopojistného plnění u nehod v takových situacích může dosáhnout stovek tisíc odpovědnosti zaměstnance. plnění u nehod v takových situacích může dosáhnout stovek tisíc odpovědnosti zaměstnance.

 • Dům 3
  29. května 2020|ePojisteni
  Pojištění domova od největší pojišťovny světa

  Ačkoliv to tak při pohledu z oken nevypadá, léto i dovolené jsou v plném proudu. Pro mnohé obyvatele naší republiky tak nastává též čas, kdy si musejí sjednat cestovní pojištění. V oblasti cestovního pojištění pro vás rozšiřujeme nabídku a již brzy si tak přes ePojisteni.cz budete moci sjednat cestovní pojištění od několika dalších pojišťoven.

 • Pes na silnici
  29. května 2020|ePojisteni
  Pojištění mazlíčka - vyplatí se či ne?

  I pro své mazlíčky chceme to nejlepší. Více jak třetina českých domácnosti vlastní nějaké domácí zvířátko. Náklady nejsou už tak zanedbatelné a když dojde na zdravotní problémy či úrazy, mohou se náklady na léčbu vyšplhat do tisíců korun. A proto než uzavřeme nevýhodnou pojistku, přemýšlejme.