epojisteni logo
stříbrné auto.

Nejnižší limit povinného ručení - 35 milionů vždy nestačí

1. 3. 2012
|
Délka čtení: 4 min.

Pojišťovny evidují v poslední době stále více pojistných případů, kde se částky za škodu dostávají až do desítek miliónů. Stává se tak, že pro krytí pojistné události nestačí limit 35 milionů korun, který stát zákonem pojišťovnám nařizuje jako limit minimální, a pojišťenec tak musí vzniklou škodu, tento limit přesahující, doplatit ze svého.

Je tedy na snadě při volbě nového pojištění zvážit, zda nevyužít sice o pár stovek dražší povinné ručení, které ale zaručí vyšší limity ochrany. Dnes jsou již naprosto běžné limity 70 milionů korun, některé pojišťovny v naší nabídce, například Česká pojišťovna, nabízejí dokonce i limity ve výši 150 milionů korun.

Jak může vzniknout tak vysoká škoda?

Vysoké náklady na krytí škody vznikají zejména při škodách na zdraví. V případech trvalých následků zraněných osob totiž pojišťovny platí takto postiženým doživotně bolestné, náklady na speciální péči, úhrady za ušlý výdělek a spoustu jiných zákonem nařízených plateb.

Další vysoké škody vznikají například při srážce s kamionem, přepravujícím drahý náklad, či náklad, který když nedorazí včas na místo určení, ujde zisk firmě, pro kterou zboží veze. Částka, která tímto vzniká, se tak může vyšplhat do astronomický výšek a nejnižší limit krytí, který většina řidičů kvůli nejnižší ceně stále volí, nemusí na uhrazení těchto horentních sum stačit!

Ale abychom nestrašili, většina pojistných událostí se samozřejmě do 35 milionového limitu bezpečně vejde, pouze je dobré vědět o možných rizicích a pokud nemusíte šetřit zrovna každou korunu, tak o něco dražší pojištění (s o desítky milionů vyššími limity) při svém výběru zvážit.

Nicméně všem přejeme, aby k žádné škodné události vůbec nedošlo a výše limitů tak ve výsledku nehrála žádnou roli :)

Sdílet článek

Související články

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • 05. září 2024|Jana Březinová
    Kdy vám může policie zabavit řidičský průkaz okamžitě

    Každý řidič by měl znát nejen pravidla silničního provozu, ale i možné důsledky jejich porušení. Jedním z nejzávažnějších trestů je okamžité zabavení řidičského průkazu. Podívejte se na situace, kdy k němu může dojít a jak následně postupovat.

  • 21. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se havarijní pojištění u ojetého vozidla?

    V ČR má havarijní pojištění zhruba třetina řidičů, a to hlavně na nová vozidla. Ostatním se zdá pojištění zbytečně drahé, nebo si myslí, že ho pojišťovny na ojetiny ani nenabízí. To ale není tak docela pravda. Kdy o havarijním pojištění na ojeté auto uvažovat?

  • autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene
    06. srpna 2024|Jana Březinová
    Jak nejlépe pojistit firemní vozidla

    Máte ve firmě několik vozidel? Na jejich pojištění výrazně ušetříte, když si sjednáte flotilové pojištění. Jak přesně funguje a co ovlivňuje jeho cenu?

  • spolujizda
    01. srpna 2024|Jana Březinová
    Havarijní pojištění a pojistné podmínky – na co si dát pozor

    Než si sjednáte havarijní pojištění, měli byste si důkladně přečíst pojistné podmínky. Jinak můžete být zklamání, že pojišťovna nezaplatila všechny škody podle vašich očekávání. V čem bývá nejčastěji háček?

  • zena-prace-notebook-postel
    31. července 2024|Jana Březinová
    Ušetřete aktualizací havarijního pojištění

    Pravidelná aktualizace havarijního pojištění vám může ušetřit nejen peníze, ale i starosti v případě nehody. Pojďme se podívat na to, jak často byste měli své havarijní pojištění aktualizovat a na co se při tom zaměřit.

  • modré autíčko jedoucí dolů po mincích
    29. července 2024|Jana Březinová
    Jak získat slevy na havarijní pojištění

    Existuje několik způsobů, jak ušetřit na havarijním pojištění – nadstandardní zabezpečení vozu, kombinace několika pojištění nebo nižší roční nájezd. Zjistěte všechny možnosti a uspořte tisíce korun ročně.

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?