epojisteni logo
blg-srt-driver

Nejčastější příčina dopravních nehod v ČR? Nepřiměřená rychlost

Nejčastější příčina dopravních nehod v ČR? Nepřiměřená rychlost

Havarijní pojištění je příliš drahé a nevyplatí se. Nemá smysl havarijně pojišťovat staré auto. To jsou nejčastější dva argumenty řidičů, proč neutrácet za havarijko. Na jednu stranu mají pravdu. Havarijní pojištění opravdu něco stojí. Jeho význam si motoristé uvědomí v momentě, kdy musí ze svého uhradit škodu, kterou nekryje povinné ručení.

Češi vnímají maximální povolenou rychlost značně lehkomyslně. Více než 86 % českých řidičů přiznává pravidelné porušování nejvyšší dovolené rychlosti až o 10 km/h. 66 % řidičů jezdí dokonce mnohem rychleji a to nejen mimo obce.

V roce 2016 bylo porušení maximální povolené rychlosti třetí nejčastější příčinou všech dopravních nehod. Celkem se jednalo o 14 283 nehod, při kterých zemřelo 195 osob a zraněno bylo 7 347. Nejčastějším místem jsou úseky mimo obce, na kterých čeští řidiči porušují rychlost nejčastěji. Nejvíce rizikovými místy jsou zatáčky a jejich okolí.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Nepřiměřená rychlost ohrožuje také chodce

Silniční provoz ohrožuje nejen posádky v automobilech a motocyklech, ale také chodce či cyklisty. Nejenže se mohou stát obětmi nehody, ale dokonce ji mohou i zavinit. V roce 2016 čísla hovoří o 122 nehodách, které zavinili chodci. Stačí se špatně rozhlédnout nebo neodhadnout vzdálenost a tragédie je na světě. Nebývá to však striktně jejich chyba.

Bohužel jsou to především řidiči motorových vozidel, kteří porušováním rychlosti ohrožují celé své okolí. Chodec, který se rozhodne například přejít silnici, počítá s určitou rychlostí vozidla. Pokud jede řidič výrazně rychleji, ocitne se chodec v nevýhodné situaci a přes veškerou opatrnost může dojít k nehodě s tragickými následky.

Vysoká rychlost negativně ovlivňuje reakce řidiči

Řidiči běžně porušující povolenou rychlost si často neuvědomují, že ovlivněny jsou jejich pohotové reakce. Čím rychleji jede, tím spíše nedokáže dostatečně rychle zabrzdit a zabránit tak srážce. To platí zejména v případě omezené rychlosti ve městech, obcích a na vybraných úsecích. Srážku při rychlosti 30 km/h přežije 97 % chodců, při rychlosti 60 km/h už jen pouhých 10 %. I z tohoto důvodu je stále častější omezování rychlosti na 30 km/h v obytných zónách.

Nebezpečí rychlé jízdy není pouze o konečném čísle na tachometru, ale závisí také na dalších kritériích jako aktuální stav vozovky, technický stav vozidla, hustota provozu, povětrnostní podmínky apod. Řidiči velice často překračují nejvyšší povolenou rychlost za špatné viditelnosti a dokonce se nebojí předjíždět v zatáčkách a na plné čáře! Při rychlosti 60 km/h a více za deště může řidiče lehce potkat aquaplanning, při kterém je vozidlo zcela neovladatelné.

Dodržovat rychlost je normální

Stanovení maximální rychlosti a její omezení na určitých úsecích má své důvody, které si nevymyslel znuděný úředník při obědové pauze. Mají své důvody a také proto jsou stanovené zákonem. S ohledem na bezpečnost svoji i ostatních účastníků by mělo být normální její dodržování a to zejména za zhoršených klimatických podmínek. Problematická však může být i příliš pomalá jízda. Například na dálnici, kde se běžně jezdí 130 km/h, nemá co dělat vozidla jedoucí rychlostí 60 km/h.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.