epojisteni logo
zarostle-mesto-pripjat

Návštěva Černobylu: Platí tu cestovní pojištění? - 2. díl

9. 4. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku  jsme si přiblížili, jakým způsobem se dá dostat na exkurzi do jaderné elektrárny v Černobylu, a jaké jsou varianty. Nyní si přiblížíme, jak jste na tom v případě, že na exkurzi onemocníte nebo se tam zraníte.

Pojišťovny plní, ale …

Cestovní pojištění si na exkurzi do Černobylu sjednat můžete a bude vám tam platit. Má to však svá ale. Například Česká podnikatelská pojišťovna má v pojistných podmínkách k cestovnímu pojištění uvedeno toto: 

Článek 12, ObecnéČlánek 12, Obecné   výluky  z pojištěníz pojištění

 1. Cestovní pojištění se nevztahuje na škodné události vzniklé:

  h)h)  účinky jaderné energie, účinky silikátů, formaldehydu nebo azbestu nebo materiálů obsahujících azbest, účinky toxických látek, toxických plísní nebo odpadu s toxickými vlastnostmi, působením magnetických nebo elektromagnetických polí.

Toto omezení je ale platné obecně pro celý svět, nikoli jen na oblast Černobylu. A toto omezení najdete u většiny, ne-li u všech pojišťoven, které cestovní pojištění poskytují.

V pojistných podmínkách jiných pojišťoven se pak kromě těchto objevují i další výluky.  U Direct pojišťovny jsou to výluky i v případě újmy způsobené radioaktivním zářením a biologickou kontaminací, pojišťovna Colonnade Insurance pak zmiňuje i výluky v souvislosti s působením ionizujícího záření, a dále pak patogenních, jedovatých biologických a chemických látek.

Jinými slovy platí následující. Oblast Černobylu není v rámci cestovního pojištění ve výlukách. Pokud do této oblasti pojedete, při exkurzi uklouznete a zlomíte si nohu, pojišťovna vám náklady na léčbu zaplatí. 

V případě, že onemocníte či budete mít nějakou újmu, která bude prokazatelně souviset s účinky jaderné energie, musíte si veškeré náklady na léčbu zaplatit sami. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

U nedoporučených oblastí to bývá jinak

Pro turisty, kteří chtějí zažít atmosféru v okolí jaderné elektrárny je to veskrze pozitivní zpráva. Při cestách do tzv. nedoporučených oblastí bývají pojišťovny přísnější. Jsou totiž i země, do kterých Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje vycestovat. V takovém případě si u této země v záložce přečtete například toto: 

MZV nedoporučuje cestovat do provincií Balúčistán a Chajbar Pachtúnchwá, na území Gilgit-Baltistán, do Pákistánem spravované části Kašmíru a do bezprostředního okolí hranice s Indií s výjimkou hraničního přechodu Wagah-Atari.”

Toto doporučení vydalo Ministerstvo zahraničních věcí k cestě do Pákistánu. Pokud byste takové nařízení nerespektovali a do jedné z těchto oblastí byste se vypravili, cestujete prakticky nepojištěni. Toto doporučení ministerstva totiž pojišťovny respektují a v řadě pojistných podmínek, ne-li ve všech, naleznete toto ustanovení:

“Pojistitel neplní ze škodních událostí, které vznikly, pokud pojištěný nastoupí cestu poté, co Ministerstvo zahraničních věcí ČR nebo státní orgány jiných států či významné mezinárodní instituce vyhlásily, že nedoporučují cestovat do daného státu či oblasti.”

A pak může nastat poměrně kuriózní situace. Vyrazíte do oblasti, jež Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučilo kvůli riziku teroristického útoku, například do zmíněného Pákistánu. Bohužel si ale zlomíte nohu, když uklouznete na hotelovém pokoji. 

S teroristickým útokem to absolutně nesouvisí. Je to ale v oblasti, kterou ministerstvo nedoporučilo, a tak jsou veškeré  pojistné  události na vaše riziko. Pojišťovny mají právo neplnit.

Přehled najdete na webu Ministerstva

Jelikož ale ministerstvo nevydalo doporučení do Černobylu necestovat, pojišťovny v tomto místě cestovní pojištění nijak neomezují. Aktuální situaci v jednotlivých zemích monitoruje Ministerstvo zahraničních věcí. To také na svých webových stránkách  denně aktualizuje doporučení.

Nemusí tam být pochopitelně uvedeny všechny státy světa. Pokud tam zemi, kterou se chystáte navštívit, nenajdete, pak v ní žádné riziko nehrozí a můžete s klidným svědomím vyrazit.

Opuštěný a zchátralý kolotoč - Černobyl

Pozor na neuposlechnutí pokynů

V souvislosti s návštěvou Černobylu si však dejte pozor ještě na jednu věc. Pojišťovny vám sice rizika kryjí, ale zároveň předpokládají, že se budete pohybovat v místech, která jsou určena pro turisty, není tam zakázaný vstup, případně je tam povolen vstup s průvodcem.

Pokud byste se ale sami dobrodružně chtěli vypravit i mimo tyto turisticky vyznačené oblasti, abyste si z výletu odnesli o něco lepší zážitky, pak porušujete vyhlášky a zákony platné v místě pohybu. A pojišťovny v takovém případě mohou odmítnout plnit. A to i pokud jen uklouznete a zvrtnete si kotník.

Rada na závěr

Cestovní pojištění  si při cestě do Černobylu určitě sjednejte. Případné komplikace spojené s radiací vám sice nepokryje, ale stát se vám může mnoho jiných situací. Pokud budete cestovat letecky, mohou vám při přepravě poškodit kufry. Nebo můžete omylem způsobit někomu škodu vy sami. Také můžete zcela obyčejně zakopnout a zvrtnout si kotník. A všechny tyto situace vám cestovní pojištění pokryje.

Sjednejte si také dostatečně vysoký limit pojistného krytí v případě pojištění léčebných výloh. Obecně se doporučuje pojistný limit okolo 3 000 000 Kč, pokud cestujete do okolních zemí. Pokud vaše cesta vede dál po Evropě, doporučuje se pojistný limit 6 000 000 Kč, což je tento případ. Čím dále od domova jste, tím by měl být limit vyšší. Speciální kategorií je pak USA, kde jsou náklady na ošetření velmi vysoké a pro cesty tam se doporučuje limit ve výši 100 000 000 Kč, případně neomezený.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?