epojisteni logo
ockovani

Na kterou dovolenou je lepší se nechat před odletem očkovat?

12. 12. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku  Vízové povinnosti pro Čechy  jsme podrobně informovali o tom, do jakých zemí si musíte zažádat o vízum a jakým způsobem je možné o něj zažádat.

Vzhledem k tomu, že o vízum se nejčastěji žádá kvůli návštěvě afrických zemí, velmi pravděpodobně se nevyhnete očkování. To je dokonce v některých případech povinné a bez něj vás do země nevpustí.

Mezinárodní očkovací průkaz je někdy nutností

Pokud země, do které se chystáte, nějaké očkování vyžaduje, pak ho velmi pravděpodobně bude ověřovat. To platí hlavně v případě očkování proti žluté zimnici, kterou je nutné mít v průkaze zapsanou. 

Tento průkaz je tvořen dvěma dokumenty – certifikátem o platném očkování a vlastním mezinárodním očkovacím průkazem. Vystaví vám ho například v očkovacím centru, kam se před cestou půjdete nechat oočkovat. Jeho vystavení může být zpoplatněno, většinou v řádech 100 – 200 Kč. Pokud budete chtít ušetřit, dá se očkovací průkaz zakoupit i zvlášť a pouze jej lékaři předložit k vyplnění.

Výhodou tohoto průkazu je, že je psaný v anglickém či francouzském jazyce, přičemž je vždy lepší, když vám jej vystaví v angličtině. Na letišti či hraničním přechodu by tak celník neměl mít problém ověřit, co se v dokumentu píše. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Pozor na škrtání a přepisování

V očkovacím průkazu si od nikoho nenechte škrtat ani přepisovat.  Forma vyplnění výše uvedených dokumentů je striktně daná a jakýkoli ruční přepis, vpis navíc či škrt v dokumentu jej automaticky činí neplatným. I kdyby očkování proběhlo bez chyby. Pokud k tomu dojde, musíte si nechat vystavit nové potvrzení, jinak opět hrozí, že vás na hranici nevpustí do země.

Na tom, kde vás naočkují, velmi záleží

Oficiálně platí, že zápis do mezinárodního očkovacího průkazu smí provést jen takové lékařské pracoviště, které má oficiální kulaté razítko s nápisem „MOH Approved Immunisation Center + Czech Republic + název očkovacího centra + znak země“. A dále platí, že záznam do mezinárodního očkovacího průkazu prování ten lékař, který vakcínu aplikoval.

Pokud se vám stane, že vám vakcínu aplikuje praktický lékař, který ale nemá výše uvedené kulaté razítko a zapíše vám očkování jen do normálního očkovacího průkazu, není to dostatečné. A navíc vám jiný lékař, například z očkovacího centra, nemusí tento zápis přepsat do mezinárodního očkovacího průkazu. Vždy se proto dopředu informujte, jestli se necháváte naočkovat tam, kde vám mohou provést i zápis do mezinárodního očkovacího průkazu.

Očkování jako podmínka vstupu

Některé země, zejména ty africké, mají očkování proti vybraným nemocem jako podmínku vstupu do země

Například při cestě do Angoly, Nigeru, ČADu, Burundi, Guyany a Středoafrické republiky máte povinnost nechat se očkovat proti žluté zimnici. Burkina Faso navíc vyžaduje, aby toto očkování bylo platné 10 let.

Pokud pojedete do Kamerúnu, musíte se kromě žluté zimnice nechat očkovat i proti obrně. Toto očkování ale naopak nesmí být více než rok staré.

Při cestě do Mekky či Saudské arábie po vás zase bude vyžadováno očkování proti meningokokové meningitidě. Toto očkování navíc musí být provedeno tetravalentní vakcínou a žádnou jinou.

očkovaný muž

Očkování i jen při transitu nebezpečnou oblastí

Pokud některá země vyžaduje, abyste při vstupu na její území byli očkováni proti nějaké nemoci, pak to platí i v případě, že touto zemí jen projíždíte. Pokud tedy už dopředu znáte itinerář své cesty, ověřte si  podmínky  vstupu do jednotlivých zemí, kterými budete i jen projíždět v rámci transitu. V případě chybějícího očkování by vás čekala nepříjemná zajížďka.

Základní výbava každého cestovatele

Do řady zemí pak žádná povinná očkování nejsou. Očkovací centra však doporučují si i přesto ověřit, jestli máte tzv. základní očkování. Pro vstup do země je mít samozřejmě nemusíte, ale chráníte tím své zdraví.

Mezi tato základní očkování patří například očkování proti žloutence typu A a B, břišní tyfus, tetanus a dětská přenosná obrna.

Záleží i na oblasti, do které se vypravíte

Někteří lidé očkování příliš nepreferují a vnímají ho jako zásah do organismu. Ideálně by se nenechali naočkovat proti žádné nemoci. Pokud to vyloženě nevyžadují podmínky vstupu do země, nikdo vás nutit nemůže. Ověřte si ale, že se vyhnete oblastem, kde se endemicky vyskytuje nemoc, proti které by bylo vhodné se nechat očkovat.

Například v Peru se žlutá zimnice a malárie vyskytují, ale jen endemicky. V Japonsku se zase endemicky vyskytuje klíšťová encefalitida. Pokud se zamořeným oblastem vyhnete, není nutné se nechat očkovat.

Byli jste v oblasti s výskytem nemoci? Další země budou chtít potvrzení

Jak jsme uvedli, řada zemí nevyžaduje povinné očkování. Může se však stát, že pokud jste byli na dovolené v zemi, kde se nějaká nemoc vyskytovala, bude chtít jiný stát, do kterého cestujete, doklad o vašem očkování.

V praxi to může vypadat i takto. Jedete na dovolenou do Pákistánu, kde se endemicky vyskytuje dětská obrna. Očkování proti ní ale není povinné, pouze doporučené. Potíž nastává v případě, že se proti dětské obrně nenecháte očkovat, strávíte v Pákistánu více než 4 týdny a následně cestujete například do Japonska. V tom případě po vás japonský celník bude při vstupu do země chtít vidět záznam o platném očkování proti dětské obrně.

Pokud jej nemáte, protože jste neměli povinnost se nechat očkovat, do země vás nevpustí. Je proto třeba sledovat i takové vzájemné provázanosti. 

Podrobnosti najdete například na webových stránkách Státního zdravotního ústavu (http://www.szu.cz/tema/cestovni-medicina/ockovani-pri-cestach-do-zahranici) nebo na webových stránkách očkovacího centra Avenier (https://www.ockovacicentrum.cz/cz/jizni-amerika).

A co když jsem nemocný?

I pokud jste velmi zodpovědní a máte naplánováno nechat se očkovat, nemusí se to vždy povést. Pro provedení očkování je často nutné být zdravý, často není přípustný ani kašel, rýma či zvýšená teplota.  A doporučuje se s očkováním počkat ještě i pár dní poté, co příznaky nemoci odezní.

Každé očkování navíc potřebuje čas, než je účinné a ne vždy je možné nechat se očkovat proti více nemocem najednou.  V případě, že jste se nestihli nechat očkovat před cestou, a zároveň vám to nebrání ve vstupu do země, nezoufejte.

Bez chybějícího očkování nemusíte automaticky onemocnět danou nemocí. Pouze se budete muset více hlídat. Například pečlivě dbát na umytí rukou před jídlem. Využívat kvalitní desinfekci na ruce. Nebo konzumovat pouze takové ovoce, které se loupe, nikoli takové, které se omývá.

Neplatí to ale vždy. Například záškrt, černý kašel, pneumokoková a meningokoková onemocnění se přenášejí vzduchem a vyhnout se jim lze jen velice těžko.

Rada na závěr

Řadu doporučených očkování mají Češi standardně naočkovanou i pokud nikam necestují. Velmi se tedy vyplatí pravidelně kontrolovat, zda máte všechna svá očkování v pořádku. Pak máte téměř všechna očkování ze základního vybavení cestovatele. 

Některá očkovací centra dokonce nabízí, že budou bezplatně monitorovat vaše očkování a před jeho vypršením vás informují, že je čas na přeočkování. Požádat můžete i o individuální očkovací plán podle vaší dovolené.

Při cestách do endemických oblastí nebo do míst, kam se chcete nechat očkovat, pak vše řešte s předstihem i několika měsíců, abyste se vyhnuli situaci, kdy na poslední chvíli onemocníte a nebude možné očkování provést. 

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?